برجام یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای دیپلماسی جهان است

روحانی و مشکلی به نام سیاستمداران بی‌تجربه

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 2507
 | 
تاریخ انتشار: 29 خرداد 1396 - 12:58
روحانی که خود طرفدار گفتمان و مذاکره در سیاست خارجی است در منطقه خاورمیانه با کسانی روبرو است که خواهان افزایش قدرت از طریق نظامی و تحریم هستند.
روحانی و مشکلی به نام سیاستمداران بی‌تجربه
 به گزارش هدا پرس به نقل از عصر ایران؛  رییس جمهور روحانی در حالی که به قدرت رسیده است که دنیا از سیاستمداران باتجربه، خالی و بی‌تجربه‌ها به قدرت رسیده‌اند. روحانی خود از معدود روسای جمهور جهان است که پست‌های مختلف را در مدیریت یک کشور تجربه کرده است. او هم نماینده مجلس بوده است. هم دبیر شورای عالی امنیت ملی و مسئول پرونده هسته‌ای بوده است و هم در دوران جنگ رییس پدافند و دستیار فرمانده کل جنگ بوده است.

روحانی با این تجربه حالا باید در مقابل کسانی قرار بگیرد که سابقه حضور در عرصه کشورداری و بین الملل را نداشتند. همین بی‌تجربگی باعث شده است ایران در عرصه بین الملل با دریایی متلاطم روبرو باشد.

در منطقه خاورمیانه عربستان سال‌ها به واسطه رهبرانش سیاست موازنه مثبت را در دستور کار قرار داده بود اما بعد از مرگ « ملک عبدالله» و روی کارآمدن «ملک سلمان» کشور عربستان سعودی دچار تحولات گسترده‌ای شد. این تحولات باعث روی کارآمدن جریان تندرو به رهبری شاهزاده محمد بن سلمان که هم ولیعهد، ولیعهد عربستان است و هم وزیر دفاع و در کنار این دو پست رییس دربار سلطنتی را نیز به عهده دارد.

عربستان حالا تبدیل به یکی از عامل‌های بحران‌های منطقه شده است. جنگ یمن، بحران قطر و حتی ظهور داعش نمونه این معناست. سران عربستان برای نشان دادن قدرت خود تصمیم گرفته‌اند قدرت خود را افزایش دهند و برای این کار به سراغ قدرت سخت رفته‌اند.

روحانی که خود طرفدار گفتمان و مذاکره در سیاست خارجی است در منطقه خاورمیانه با کسانی روبرو است که خواهان افزایش قدرت از طریق نظامی و تحریم هستند.

از سوی دیگر در ینگه دنیا کسی به قدرت رسیده است که هیچ تجربه‌ای از کشور داری و سیاست ورزی نداشته است. ترامپ تمام عمر خود را در دنیای اقتصاد و تجارت سپری کرده است. رییس جمهور جدید آمریکا بدون هیچ سابقه سیاسی وارد کاخ سفیدشد. او یک تاجر بوده است که به واسطه ثروتش تصمیم می گیرد سیاست را هم تجربه کند.

ترامپ تصور می‌کند دولتمردان آمریکا و روسای کشورهای جهان بخشی از کارمندان شرکت‌های اقتصادی او هستند که تنها باید به ترامپ چشم بگویند. رفتار ترامپ نشان داده است که او اهل مذاکره و گفت‌وگو نیست و تنها به دنبال مسیری است که خود ترسیم کرده است.

روحانی که توانسته بود در دوران اوباما بر سر پرونده هسته‌ای به یک گفتمان مشترک با آمریکا و کشورهای اروپایی برسد، نمی‌تواند امید داشته باشد ترامپ مسیر اوباما را ادامه دهد. یک از آرزوهای ترامپ پایان برجام است. برجامی یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای دیپلماسی جهان است.

حضور همین سیاستمدارهای بی تجربه باعث شده است که دنیا، روزگار پرتنشی را سپری کند. روزگاری که جنگ داستان هر روز آن است.

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.