کاهش شکاف‌ها میان جریان‌های موثر در فضای فرهنگ کشور؛

روحانی برای چه ماموریت‌هایی باید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب کند؟

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 3756
 | 
تاریخ انتشار: 02 مرداد 1396 - 18:43
همزمان با بحث درباره ترکیب کابینه دولت یازدهم و قطعیت تغییر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، این پرسش مطرح است که روحانی برای چه ماموریت‌هایی باید وزیر فرهنگ را انتخاب کند و بر اساس این هدف‌گذاری کدام چهره توان مدیریت این وزارتخانه پرچالش را خواهد داشت و پس از چهار سال سربلند بهارستان را ترک می‌کند؟
روحانی برای چه ماموریت‌هایی باید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب کند؟
به گزارش هدا پرس به نقل از  «تابناک»؛ با نزدیک شدن به مراسم تحلیف رئیس جمهور و معرفی گزینه‌های پیشنهادی، این پرسش مطرح است که این مجموعه باید توسط چه مدیری با چه سوابقی برای چهار سال آینده هدایت شود؟ در چند دهه اخیر برخی از چهره‌هایی که تصدی امور این وزارتخانه را برعهده گرفته‌اند، سوابق فرهنگی داشته‌اند اما در نهایت هیچ‌کدام از آنها نتوانسته‌اند خود را به عنوان مدیری موفق در این عرصه معرفی کنند و نسبت به عملکردشان اجماعی نسبی منضمم به نگاهی مثبت را حاصل نمایند.
در این میان می‌توان به جای پرداختن به ویژگی‌های گزینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این رویکرد تمرکز کرد که برای چه ماموریتی باید وزیر انتخاب شود و این گزینه باید چه مسیری را با چه مصائبی طی کند و به چه اهدافی برسد؟ با این پیش فرض می‌توان تصویر روشن‌تری از توان لازم برای اداره این مجموعه بزرگ داشت.
مهم‌ترین ماموریت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در چند دوره اخیر هیچ یک از وزرا نتواسته‌اند به آن دست یابند، کاهش شکاف‌ها میان جریان‌های موثر در فضای فرهنگ کشور است. متاسفانه با برخی سیاست‌هایی که در دولت‌های پیشین پی گرفته شده، حتی به افزایش این شکاف‌ها دامن زده شد و وزارت فرهنگ و ارشاد به جای متولی گری در یک سوی این شکاف قرار گرفت و به یک طرف مجادله‌های فرهنگی تبدیل شد.
برای دستیابی به این هدف، استفاده از چهره‌ای که با جریان‌های رسمی و غیررسمی موثر در تصمیمات فرهنگی ارتباط نزدیکی دارد، ضروری است. واقعیت آن است که ابزارهای فراوانی برای کنترل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد و اینکه تصور کرد وزیر بر اساس اختیاراتی که بر روی کاغذ دارد می‌تواند حرکت مهمی انجام دهد، خوش خیالی است.
واقعیت آن است که مردانی قدرتمندتر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عرصه فرهنگ هستند که به شدت در تصمیمات موثرند و هرچند وزیر می‌تواند تصمیماتی اخذ نماید اما اینکه تصمیم اجرایی شود و اجرایش استمرار داشت باشد، بحث دیگری است. در دوره های مختلف تلاش شده تا تعاملاتی میان جریان‌های مختلف فعال در حوزه فرهنگ شکل بگیرد اما اختلافات آنچنان عمیق بوده که در نهایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نتوانسته کاری پیش ببرد و خود به بخشی از تنازعات تبدیل شده است.
محور دومی که به عنوان ماموریت کلیدی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می‌شود، بازگشایی فضای فرهنگی در عرصه‌های سینما، تئاتر، موسیقی، کتاب و… است، به گونه‌ای که به نگرانی‌های جریان مقابل دامن نزند. این هنر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است که با حفظ دغدغه های مذهبی، توسعه هنر را در دستور کار داشته باشد اما قطعاً چنین دستاوردی ساده نیست و اگر بود، اکنون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از قدرتِ عملی بیشتری برخوردار بود.
چنین شخصیتی قطعاً باید مورد وثوق اغلب بازیگران اصلی جریان های مختلف باشد و تصمیمش در سطحی کلان تر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تاکید قرار گیرد و به عنوان حجت پذیرفته شود. چنین اشخاصی در کشور بسیار نادر هستند و اغلب ایشان نیز تمایلی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و درگیری در منازعات بی پایان این مجموعه ندارند.
برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.