عبداللهیان:مردم سوریه آمادگی انقلاب یا شورش بر علیه دمشق را نداشته اند

روابط پرستیژ ایران و عربستان در سطح سفیران است

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 883
 | 
تاریخ انتشار: 04 فروردین 1396 - 18:01
به گزارش خبرنگار هدا پرس;امیر عبداللهيان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل گفت:حادثه سفارت عربستان باعث قطع روابط نیم بند دیپلماتیک شد و در حال حاضر این روابط در سطح سفیران است
روابط پرستیژ ایران و عربستان در سطح سفیران است

دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل گفت:تفاوت هویتی میان ترامپ و اوباما وجود ندارد و اختلافات آنها ظاهری است، اوباما با لبخند برجام را نقض می کرد و ترامپ بدون لبخند.

وی افزود:حرکت بیداری_اسلامی در کشورهایی نظیر بحرین سرکوب شده است یا در کشورهایی نظیر لیبی به انحراف کشیده شده است ولی در واقعیت بیداری اسلامی با غلظت های متفاوت همچنان وجود دارد.

عبداللهيان تصریح کرد:در سال 2011 ، درگیری های سوریه آغاز شد اما براساس الگوی رفتاری بیداری اسلامی اعتراضات ظرف چند روز و به فاصله کوتاه شکل گرفت و تحولات نشان می داد که مردم این کشور آمادگی انقلاب یا حتی شورش برعلیه دمشق را نداشته اند.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل ادامه داد:ایران هرگز منکر این نشده بود که دمشق نیازمند اصلاحات_سیاسی است و تهران خواهان تحزب با الگوگیری از مردم سالاری دینی در سوریه است و در جلساتی این مساله را مطرح کرد و بنا بود که ساختار سیاسی و حکومتی سوریه تغییراتی رخ دهد اما هجمه مهندسی معکوس صهیونیستی اجازه این اتفاق را نداد.

وی خاطرنشان کرد:مرحوم سعود الفیصل از من به عنوان فرستاده ویژه جمهوری_اسلامی در کاخ سلطنتی خود پذیرایی کرد، سعود الفیصل در گفت و گوهایی که داشت؛ مواضعی را مطرح کرد که شاید اگر عمرش اجازه می داد مانع بسیاری از رفتارهای خصمانه سعودی می شد.

عبداللهيان در پایان گفت:متاسفانه حادثه_سفارت_عربستان بهانه دست ریاض داد و روابط نیم بند دیپلماتیک طرفین قطع شد.ایران در برخورد با عربستان تا امروز خویشتنداری کرده و راه را برای از سرگیری روابط باز گذاشته است.روابط عادی تهران و ریاض می تواند سهم مهمی در بازگشت آرامش به خاورمیانه داشته باشد اما نیازمند عقلانیت سعودی ها هستیم.و در شرایط فعلی روابط ایران و مصر در سطح دفترحافظ منافع است اما در واقعیت پرستیژ روابط دوکشور در سطح سفیر است.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.