.

رفتار سازمانی تازه بمنظور توانمندسازی نظام مردمسالار در ایران

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 2915
 | 
تاریخ انتشار: 12 تیر 1396 - 13:11
یکی از چالشهایی که در گردش و چرخش قدرت سیاسی کشور مبتنی برصندوق رای وجود دارد،شیوه دموکراتیک غیر حزبی است
رفتار سازمانی تازه بمنظور توانمندسازی نظام مردمسالار در ایران

فرآیند دمکراتیزاسیون جامعه سیاسی ایران در شرایط کنونی نیازمند تحولات جدی در رفتار سازمانی نظام مردمسالار ما وهمچنین سمت گیری جناح های سیاسی کشور به سوی تغییرات مهم در ساختار تشکیلاتی خود خواهد بود.
یکی از چالشهایی که در گردش و چرخش قدرت سیاسی کشور مبتنی برصندوق رای وجود دارد،شیوه دموکراتیک غیر حزبی است. بدین معنی که سازمان رای در خدمت افراد مشخص شده در لیست جناح های سیاسی قرار دارد نه درراستای انتخاب احزاب, در نتیجه این شیوه انتخابات موجب می شود که نتایج حاصل از آن باعث حذف کامل نامزدهای جناح مقابل خواهد شد و چنین رفتاری موجبات دشمنی وخصومت ودر نهایت به سمت دوقطبی شدن مفرط در فضای سیاسی پیش خواهد رفت ودر عین حال بسیار نتایج ناعادلانه‌ای را ببار خواهد آورد.
بعنوان مثال در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی در تهران نسبت آرای اصلاح طلبان را به اصولگرایان 80 به 20 بر آورد کنیم، به این معنی که اصلاح طلبان توانستند آز مجموع آرای تهران 80 درصد را کسب نمایند و اصولگرایان 20 درصد در نتیجه از 30 نفر کرسی نمایندگی تهران در مجلس 6 نفر( کرسی) از اصولگرایان باید به مجلس راه پیدا می کردند و24 نفر( کرسی) از اصلاح طلبان در یک سیستم حزبی پارلمانی بطور عادلانه می باید به مجلس راه می یافتند.
مصداق بی عدالت اش هم این موضوع خواهد بود که فاصله بین آرای نفر 30 با31 ممکن است 50 رای باشد که نفر سی ویکم کاملا حذف وبه مجلس راه نخواهد یافت؟!
در یک رفتار سیاسی که کرسی های نمایندگی مجلس بصورت متوازن بین احزاب توزیع شود باعث نوعی همکاری وهمسویی ملی را بین احزاب سیاسی فراهم خواهد ساخت.
این چنین فرصت مناسب درسپهر سیاسی ایران هنگامی ظهور خواهد کرد که جریان های موجود غالب در جامعه سیاسی ایران( اصلاح طلبان و اصولگرایان) به طرف یک رفتارسیاسی تازه یعنی تشکیل حزب فراگیر درگستره ملی حرکت نمایند.
در این صورت همواره شاهد تشکیل دولت های ائتلافی، ملی  و حضور نیروهای شایسته درمدیریت های خرد وکلان سیستم اجرایی کشور که قبلا در درون احزاب قدرتمند وفراگیر کادرسازی شده اند خواهیم بود.
بنابراین کشور عزیز ایران به منظور دستیابی به نظام مردمسالاری توانمند نیاز است به سمت نظام‌ دموکراسی حزبی و انتخابات حزبی پارلمانی حرکت نماید.
این سیستم سیاسی ، انتخاباتی ( حزبی پارلمانی)را دکتر حجاریان نخستین بار طرح نمودند که خوشبختانه مورد استقبال دکتر باهنر یکی از بزرگان جناح اصولگرایان نیز قرارگرفت.
در صورت تشکیل حزب فراگیر فرصتی برابر وعادلانه برای رشد نیروهای جوان ,فعال وپرتلاش فرآهم خواهد شد ومنابع حزبی در یک فرآیند دموکراتیک وعادلانه رشد خواهند نمود .چرخش وگردش قدرت در درون احزاب به شایستگی صورت خواهد پذیرفت واز حضور نیروهای فرسوده وهمچنین تکرار شرائط ژنرال‌ سالاری در احزاب پیشگیری خواهد نمود. حضور احزاب در هژمونی سیاسی کشور موجبات پاسخگویی و نظارت ملی نیروهایی که در مدار قدرت قرار می گیرند را بدرستی فراهم می نماید.

فرهنگ اسکندری
عضو دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.