وزیر کشور:

رسانه‌ها کمک کنند ارتباط ما با مردم رابطه‌ای وسیع و توأم با دوستی باشد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 20823
 | 
تاریخ انتشار: 20 مرداد 1398 - 12:31
وزیر کشور گفت: اگر رسانه‌ها به صورت واقعی و حقیقی و شفاف در جهت کمک به مردم نباشند همه اقدامات می‌تواند ضعف، نگرانی، اغتشاش و افتراق ایجاد کند که همه این‌ها در مردم اثر منفی خواهد داشت.
رسانه‌ها کمک کنند ارتباط ما با مردم رابطه‌ای وسیع و توأم با دوستی باشد

به گزارش هداپرس به نقل از خبرنگار سیاسی ایلنا، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در آیین گرامیداشت روز خبرنگار، ضمن ‌تبریک روز خبرنگار گفت من توفیق داشتم ۱۲ سال به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه رسانه و اطلاع‌رسانی حضور داشته باشم.

وی با بیان اینکه به عنوان کسی که الفبا، ظرافت‌ها و پیچیدگی‌های این حوزه را می‌داند باید مطالبی را به شما بگویم، گفت: با توجه به گستردگی ابزارهای اطلاع‌رسانی، نقش رسانه چندین برابر شده است.

رحمانی‌فضلی ادامه داد: موضوع اطلاع‌رسانی ارتباط مستقیم با تصمیم‌گیری و انتخاب دارد و مبنای همه این انتخاب‌ها هم آگاهی و انتخاب است و این یکی از ویژگی‌های انسان است

وی با بیان اینکه انتخاب هم با معرفت علم و آگاهی ارتباط مستقیم دارد، گفت: در حوزه خبر آگاهی‌رسانی و مقدمات تحلیل و تصمیم است و هر چه میزان مسئولیت بالا می‌رود، نوع و سطح تصمیم متفاوت می‌شود.

وزیر کشور تصریح کرد: امروز رسانه‌ها نحوه اطلاع‌رسانی، حجم و کیفیت اهمیت دارد.

وی خطاب به خبرنگاران افزود: در هر لحظه با کاری که انجام می‌دهید در زندگی مردم حضور دارید و این حضور در قالب انتخاب و تصمیم است.

رحمانی‌فضلی گفت: در دولت‌ها و حاکمیت‌ها در روابط و چگونگی ساخت حیاتی جامعه رسانه‌ها نقش بسیار زیادی دارند و با توجه به این اثرگذاری رسانه‌ها هر روز قوی‌تر و نقش آفرینی آنها بیشتر می‌شود.

وزیر کشور گفت: اگر از من به عنوان یک کارآموز بپرسند که مهمترین وظیفه رسانه چیست می‌گویم مهمترین وظیفه رسانه‌ها حقیقت‌یابی است و اگر ما بتوانیم در انتخاب به افراد کمک کنیم که مبتنی بر آگاهی درست تصمیم بگیرند به صواب نزدیک‌تر است.

وی ادامه داد: شما با ابزار، قلم و دوربینی که در دست دارید می‌توانید در چگونگی شناسایی و کشف حقیقت خیلی موثر باشید و باید برای رسانه چنین جایگاهی قائل شویم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه اگر در حوزه رسانه کار کشف حقیقت باشد در واقع زیبایی هم خلق می‌کنید، گفت: در خلق زیبایی اثرگذار هستید و با خلق زیبایی در حوزه هنر وارد می‌شوید و باید به ما کمک کنید که رابطه ما با مردم رابطه‌ای وسیع و توأم با دوستی باشد.

وی با اشاره به سختی زندگی مردم، گفت: در شرایط کنونی که مردم، انقلاب و کشور دچار سختی زیاد هستند، رسانه می‌تواند در جامعه امید، آرامش و وحدت و در راستای رسیدن به اهداف انسجام ایجاد کند.

رحمانی‌فضلی افزود: اگر به صورت واقعی و حقیقی و شفاف در جهت کمک به مردم نباشید همه اقدامات می‌تواند ضعف، نگرانی، اغتشاش و افتراق ایجاد کند که همه این‌ها در مردم اثر منفی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: رسانه‌ها بهترین مشوق و بهترین رابط میان وزارت کشور و مردم بوده‌اند و در تحقق و تبیین مواضع اهداف جمهوری اسلامی و انقلاب قدم همتی بلند برداریم.

رسانه‌ها در بیان نیازها و خواست‌های مردم بهترین رابط بین ما و مردم بوده اند و توانستیم انتخابات امین و با شکوه بدون داشتن مشکلات امنیتی اجرا کنیم.وی افزود: رسانه ها در تبیین و بیان نیاز ها و مطالبات مردم و تشویق مردم در انتخابات و اصلاح رفتار منتخبین نقش پر رنگی داشتند.

وی افزود در حوزه امنیتی انتخابات هیچ مشکلی نداشتیم و یکی از دلایل این موضوع رسالتی بوده که رسانه ها انجام داده اند.

اگر در حوزه امنیت به معنای صرف امنیت اگر همکار شما خبرنگاران با وزارت کشور استانداری ها و فرمانداری ها نباشد نمیتوانیم کارها را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: اصلی ترین عنصر و مهم‌ترین بخش در هماهنگی با وزارت کشور در حوادث دی ماه ۹۶ که باغ شد بتوانیم آن را مدیریت کنیم نقش رسانه ها بوده است.

وی با بیان اینکه رسانه ها در اطلاع رسانی و نمایش تصویر موثر بودند، گفت: در آن ایام رسانه های خارجی معاندین تلاش میکردند کوچکترین مشکل را در گوشه ای از کشور به بزرگترین شکل نشان دهند.

وی افزود: و همانطور که ما درگیر مباحث امنیتی بودیم، و نیرو های امنیتی ما با نیروهای امنیتی بیگانگان درگیر بودند، مصافی بین رسانه های ما و رسانه های خارجی و بیگانه بود.

رحمانی فضلی گفت: با توجه به اینکه امکانات کمی داشتیم اما توانستیم در مقابل آنها بایستیم.

وی با بیان اینکه من از رسانه‌ها خواستم در اغتشاشات ۹۶ پوشش گسترده دهند، گفت: زمان حضور و نقطه اوج رسانه‌های داخلی باعث افول رسانه‌های خارجی شد.

وزیر کشور افزود: در ۲۴ ساعت اول نقش رسانه ملی کمرنگ بود و آنچنان که باید در صحنه نبود چرا که ممکن بود نوع پخش حوادث باعث تشدید حوادث باشد. در برخی مواقع لازم است حادثه را نبینیم و یا کم ببینیم.

وی افزود: وقتی که مردم دیدند که عده‌ای چگونه دارند امنیت کشور را به هم می‌زنند، صحنه تغییر کرد.

وی با اشاره به اشاره به حوادث سیل و زلزله کرمانشاه گفت: من اخبار را از رسانه‌ها پیگیری می‌کردم و اولین کار و کمک رسانه حفظ آرامش و کمک رسانی به آسیب دیدگان بود.

رحمانی‌فضلی با پیچیده خواندن کار رسانه گفت: رسانه در عین حالی که خبر را منعکس می‌کند باید مسائل امنیتی، اجتماعی و اقتصادی را در نظر بگیرد و همین کار را پیچیده می‌کند.

وی افزود: از همان لحظات اولیه وقوع سیل قابل قبول است و با توجه به گستردگی استان‌های سیل‌زده و عدم توجه حوزه‌های اجتماعی و سیاسی می‌توانست یک نوع درگیری و نگرانی ایجاد کند.

وزیر کشور با اشاره به نوسانات اقتصادی کشور گفت: اوایلی که تحریم‌ها اعمال شد، ناهماهنگی در حوزه رسانه‌ها به دلیل وجود شبکه‌های اجتماعی، وجود داشت برای همین دولت و سران قوا تصمیم گرفتند که ستاد هماهنگی اقتصادی را تشکیل دهند که بعد از تشکیل ستاد سیاست‌گذاری واحدی در مسائل اقتصادی انجام می‌شود.

رحمانی فضلی تاکید کرد: هر هفته در ستاد موضوعات اقتصادی در ستاد تحلیل و راه‌حل‌ها مشخص و سیاست‌گذاری اعلام می‌شود و از این به بعد کار رسانه‌ها شروع می‌شود تمام مواردی که منجر به فساد و قاچاق ارز می‌شود با اطلاع‌رسانی به موقع و دلسوزانه رسانه‌ها کنترل شد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.