پنج شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۸

درویش وند به باشگاه خبرنگاران جوان گفت:

رد صلاحیت داوطلبان ربطی به گرایش آنها ندارد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 22918
 | 
تاریخ انتشار: 05 فوریه 2020 - 16:48
حقوقدان و پژوهشگر حقوق عمومی گفت: نظارت بر انتخابات بر اساس مر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان قرار گرفته است
رد صلاحیت داوطلبان ربطی به گرایش آنها ندارد

بنا به گزارش هدا پرس ابوالفضل درویش‌وند حقوقدان و پژوهشگر حقوق عمومی  در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نظارت بر انتخابات بر اساس مُر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان قرار گرفته است. شورای نگهبان بر اساس این وظیفه قانونی باید از حق انتخاب شدن و حق انتخاب کردن و سلامت فرآیند انتخابات صیانت کند.

 

او ادامه داد: نظارت استصوابی موضوع جدیدی نیست، بلکه از انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی نیز وجود داشته است.

 

حقوقدان و پژوهشگر حقوق عمومی افزود: هنگامی که در قانون برای داوطلبی مجلس شرایطی در نظر گرفته شده است و بر احراز این شرایط تاکید شده است. باید احراز وجود این شرایط در داوطلبان از شورای نگهبان مطالبه شود نه اینکه شورای نگهبان برای انجام این وظیفه و تکلیف قانونی مورد ملامت و فشار قرار گیرد.

 

درویش‌وند  گفت: رد صلاحیت داوطلبان ارتباطی به سلیقه و گرایش آنها ندارد . البته ممکن است افراد با یک گروه سیاسی پایبندی کمتری به قانون اساسی و الزامات آن داشته باشند و یا مبانی نظام سیاسی را قبول نداشته باشند که در این صورت تایید صلاحیت آنها مغایر قانون خواهد بود.

 

او در پایان خاطرنشان کرد: برخلاف تصور عموم مرجع ابتدایی تایید صلاحیت هیات های اجرایی هستند و شورای نگهبان در بررسی عملکرد هیات های اجرایی و انطباق دادن آن با قانون در حوزه صلاحیت ها ورود می کند. البته در این حوزه از مراجع چهارگانه استعلام می کند و به آنها ترتیب اثر می دهد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.