طی گزارشی:

راهیابی ۶ حزب از جمله متحدان “جباروف” به پارلمان قرقیزستان

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 32550
 | 
تاریخ انتشار: 09 آذر 1400 - 11:02
کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان اعلام کرد، با شمارش ۹۰ درصد از آرای اخذ شده شش حزب برای حضور در پارلمان انتخاب شدند و از جمله آنها سه حزب حامی دولت کنونی هم اکثریت آرا را کسب کردند.
راهیابی ۶ حزب از جمله متحدان “جباروف” به پارلمان قرقیزستان

سه حزب حامی دولت قرقیزستان شامل “میهن قرقیزستان” با ۱۶.۸۵ درصد آرا در راس قرار گرفته و بعد از آن احزاب “ایمان” ۱۳.۵ درصد و “هارمونی” ۱۰.۸۱ درصد را کسب کردند.

احزاب “ائتلاف اپوزیسیون” و “بوتون قرقیزستان” هم به ترتیب ۸.۲۳ و ۷.۶۴ درصد آرا را کسب کردند. جایگاه ششم نیز برای حزب “پرتوی اعتماد” است.

مردم قرقیزستان روز یکشنبه برای تعیین نمایندگان پارلمان جدید به پای صندوق‌های رای رفتند. این تحولات یک سال پس از آن صورت میگیرد که به دنبال انتخابات پیشین، اعتراضاتی رخ داد و دولت را سرنگون کرد.

در این میان، حامیان احزاب اپوزیسیون قرقیزستان که پس از انتخابات وارد پارلمان نشدند، خواستار لغو نتایج و استعفای اعضای دولت و کمیته انتخابات شده‌اند.

حامیان احزاب اپوزیسیون در مقابل ساختمان کمیته مرکزی انتخابات قرقیزستان تجمع کردند.

“علی توکتاکنف” کاندیدای حزب میهن قرقیزستان گفت: ما خواستار استعفای کمیته مرکزی انتخابات و پاسخگو بودن تمامی اعضای آن هستیم. ما همچنین خواستار استعفای کابینه و پاسخگو بودن بابت نحوه برگزاری این انتخابات هستیم.

این کاندیدای اپوزیسیون همچنین اعلام کرد، معترضان به مسئولان دو روز فرصت دادند تا به درخواست‌ها پاسخ داده و گفتند که هر طور باشد به اهدافشان می‌رسند.

به دنبال یک کارزار بی سر و صدا، تحلیلگران سیاسی انتظار داشتند که این رای‌گیری به نفع متحدان سادیر جباروف، رئیس جمهوری قرقیزستان تمام شود که در حال تحکیم قدرت خود در این کشور آسیای میانه با ایجاد مناسبات نزدیک با روسیه و چین است.

در انتخابات پارلمانی یکشنبه، حدود ۱۳۰۰ نامزد از ۲۱ حزب سیاسی برای ۹۰ کرسی پارلمان رقابت کردند. قرقیزستان سیستم انتخاباتی پیچیده‌ای دارد که در آن برخی از کرسی‌ها به حوزه‌های انتخابیه تعلق می‌گیرند و برخی دیگر میان احزاب توزیع می‌شوند.

در جریان این رای‌گیری ۷۳۶ ناظر بین المللی از جمله از روسیه حضور داشتند. قرقیزستان حدود ۳.۷ میلیون رای‌دهنده واجد شرایط دارد. انتخابات هیچ آستانه حداقلی ندارد و صرف‌نظر از اینکه چند شهروند رای خود را به صندوق انداخته‌اند، معتبر اعلام می‌شود./ ایسنا

بیشتربخوانید:

قیس سعید از قانون اساسی خارج شده

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.