.

دیپلماسی گفتگو ومذاکره تنها راه مبارزه با ایران هراسی آمریکا وعربستان در خاورمیانه

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 2045
 | 
تاریخ انتشار: 08 خرداد 1396 - 16:20
پس از فروپاشی اتحادجماهیرشوروی سوسیالیستی یا به عبارتی حذف اردوگاه سوسیالیسم در مقابل جبهه امپریالیسم, جنگ سرد نیز پایان و به بایگانی تاریخ سپرده شد.
دیپلماسی گفتگو ومذاکره تنها راه مبارزه با ایران هراسی آمریکا وعربستان در خاورمیانه

?پیمان نظامی ورشو نیز در مقابل ناتو فرو ریخت و نظم نوین جهانی با ظهور  اتحادیه اروپا و چین سپس جمهوری فدراتیو روسیه عصر پوتین ، فضای چند قطبی به جای دوقطبی شکل گرفت.
?به موازات چنین تحولی در آرایش قوای جهانی موضوع جهانی شدن (گلوبالیزیشن) در نتیجه گام نهادن دنیا در عصر انفجار اطلاعات‌ به وقوع پیوست. در چنین شرایطی رفتار ایدئولوژیک در روابط بین الملل که حاصل دوران جنگ سرد بود جایش را به دیپلماسی پراگماتیستی (عملگرایانه) در راستای استیفای منافع متقابل با تعامل برد_ برد داده است.
?در این منشور نوین و نانوشته روابط بین الملل، دیپلماسی به معنی 《آئین دوست یابی》 ظهور کرد. به عبارتی دیگر شاهد دیپلماسی تهاجمی با ادبیات درشتگویانه متعلق به دوران ایدئولوژیک جنگ سرد نیستیم و فضاى مسالمت آمیز عملگرایانه مبتنی بر ادبیات درست گویی در حوزه سیاست خارجی رواج پیدا کرده است.
?حضور دولت های تکنوکرات در راس سیستم اجرایی کشور که از دوران ریاست جمهوری مرحوم.هاشمی آغاز گردید و تا دولت اصلاحات  تداوم یافت، دولتمردان عملگرا با درک شرایط جهان و با دور شدن از فضای شووینیستی انقلابی و مطابق مشی دولت های مستقر ، مواضع تنش زدایی را در دستور کار سیاست خارجی قرادادند.
? در پرتو چنین سیاست عقلانی به دستاوردهای سترگی در سیاست های داخلی رسیدند ازجمله می توان به موافقت بانک جهانی در زمینه پرداخت وام قابل توجهی به دولت سازندگی اشاره کرد. در نتیجه بسیاری از ساختار های زیربنایی اقتصادی کشور بازسازی شد و هم چنین شاهد توسعه و ساخت صنایع پتروشیمی و انواع سدهای راهبردی و آبادانی روستاها و…. بودیم.
? تداوم این سیاست در دولت اصلاحات موجب رشد فزاینده سرمایه گذاری خارجی گردید و در نتیجه کشور برای نخستین بار رشد اقتصادی 8 درصدی را بعد از انقلاب تجربه کرد.
?متاسفانه پس از به قدرت رسیدن دولت پاکدست؟! 《عوامگرای نهم ودهم》با عقبگرد و اتخاذ سیاست خارجی تنش زای تهاجمی و درشتگویانه ، موجب شد تا انواع قطعنامه‌ های ضدایرانی به تصویب شورای امنیت سازمان ملل برسد. هم چنین  اعمال تحریم های ظالمانه از جانب قدرت های جهانی را نیز شاهد بودیم.
? در چنین فضای تحریمی، شاهد بی انظباطی گسترده ای در سیاست های پولی و مالی نیز بودیم که تنها رشد منفی تاریخی در:اقتصاد ملی و غارت منابع کشور از طرف اختلاس گران رانتجو در دولت پاکدست؟! ( احمدی نژاد)نصیب کشور گردید.
? روی کار آمدن دولت یازدهم با حضور گسترده. وپرشورمردم در انتخابات رییس جمهوری سال 1392و تلاش عقلایی و ائتلافی اصلاح طلبان در انتخابات، موجب شد تا دکتر روحانی به عنوان رییس جمهور اعتدال گرا مشی تنش زدایی و تعامل سازنده با جهان را در دستور کار سیاست خارجی قراردهد. لذا در پرتو چنین سیاست پراگماتیستی با اجرای دبپلماسی برد_ برد براساس احترام متقابل و پیگیری منافع ملی، دستاورد سترگی را به طور تاریخی در راستای لغو تحریم های ظالمانه برای کشور رقم خورد.
?خوشبختانه در روزهای اخیر بار دیگر ملت  با هوشمندی تاریخی حضور حماسى وسلحشورانه خودرا تکرار کرد و شاهد ظهور یک جنبش اجتماعی اصلاح طلبانه اعتدالگرا در 29 اردیبهشت سال 96 بوده ایم که موجب شد تا دکتر روحانی برای بار دوم با پشتیبانی سید اصلاحات ( محمدخاتمی) بعنوان رییس جمهور دوره دوازذهم در رأس قدرت اجرایی کشور قرار گیرد.
باید اذعان داشت در شرایط کنونی, پوپولیست افراطی وسوپر سرمایه دار بی تجربه و فاقد دانش کافی در امور کشورداری چون ترامپ. توانست در ایالات متحده آمریکا به عنوان رییس جمهور به کاخ سفید راه‌ یابد و بی درنگ ایران ستیزی را آغاز کرده و دراین راستا توانسته است ,بسیاری از کشورهای اسلامی وعربی منطقه خاورمیانه را در روزهای اخیر به رهبری عربستان سعودی با خود همراه کند.
بدیهی است باید در چنین شرایطی دستگاه دیپلماسی ما با استمرار سیاست هوشمندانه و غیراحساسی تنش زدایى همراه با فعال کردن دیپلماسی گفتگو و مذاکره. با کشورهای اروپایی وخویشتن داری در مقابل تحریکات طیف فراطی حاکم در عربستان وتعامل سازنده براساس منافع ملی با کشورهای آسیای میانه وهمسایگان درحاشیه خلیج فارس موجبات انزوای آمریکا نسبت به متحدین اروپایى اش را در عرصه جهانی فراهم ساخته وهمچنین بتوانیم با اقتداروهوشیاری کامل, تلاشهای دیپلماتیک و ضدایرانی عربستان سعودی را در منطقه بی اثر وپیشگیری نماییم”

فرهنگ اسکندری
عضو دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران (هدا)

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.