تحلیل وضعیت دولت یازدهم از ابتدا تاکنون

دولت یازدهم، چالش ها و فرصت ها

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 252
 | 
تاریخ انتشار: 01 اسفند 1395 - 15:08
تلاش های بی بدیل و تاریخی دولت یازدهم با اتخاذ سیاست تنش زدائی و تعامل سازنده با دنیا، در روابط بین الملل توانست تحریم های ظالمانه را لغو نماید. مدافعان تندروی اصولگرایی حتی رسما برجام را نفی و خواهان لغو این توافق نامه تاریخی برد_ برد که هم زمان به شدت از جانب دونالد ترامپ آمریکایی و نتانیاهو صهیونیست نیز نفی و مورد بی مهری قرار گرفته است، می باشند.
دولت یازدهم، چالش ها و فرصت ها

8 سال حاشیه امن برای اختلاس رانت خواران و ریاکاران خاوری پرور وبی توجهی به قوانین و رشد دهشتناک خرافات و رمالی گری در دولت های نهم ودهم  و دلتنگی های نوستالژیک نسبت به دوران پوپولیست ها، دلواپسان را به‌عنوان نماینده سیاسی آنان بر آن داشت تا به منظور بازگشت به دوران طلایی شان؟! احمدی نژادیسم، بیرحمانه با در اختیار داشتن رسانه های گسترده مکتوب به ویژه صدا وسیمای ملی؟! به عنوان ارگان سیاسی رادیکال های پوپولیست، دولت یازدهم را مورد تاخت و تاز تبلیغاتی از نوع تخریب گرایانه قرار دهند.

?فقدان یک تیم رسانه‌ ای توانمند در کنار دولت تدبیر و امید و حضور نیروهای غیر همسو و بازدارنده در مدیریت های بخشی و میان بخشی اجرایی، خود مزید برعلت شد تا این تخطئه و تخریب ها را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 96 شدت یابد. حتی در این حملات علیه دولت روحانی گوی سبقت را از نتانیاهوی ایران ستیز نیز ربوده اند.
?مدافعان تندروی اصولگرایی حتی رسما برجام را نفی و خواهان لغو این توافق نامه تاریخی برد_ برد که هم زمان به شدت از جانب دونالد ترامپ آمریکایی و نتانیاهو صهیونیست نیز نفی و مورد بی مهری قرار گرفته است، می باشند.
?دولت یازدهم در شرایطی اداره‌ کشور را به عهده گرفت که در همان ماه نخست برای پرداخت حقوق کارمندان با چهار هزار میلیارد تومان کسری مواجه بود و ذخیره گندم در انبارها تنها برای سه روز کفاف می کرد و تحریم های ظالمانه در نتیجه کاغذ پاره خواندن آنها توسط دولت های نهم ودهم،  با اتخاذ مواضع تنش زایی و تهاجمی در سیاست خارجی، بر اقتصاد تحمیل شده بود.
به علاوه 450 هزار میلیارد تومان بدهی باقی مانده از دولت پیشین به بخش خصوصی و تورم 44 درصدی و رشد اقتصادی 6/8 درصد منفی با درآمد ارزی 800 میلیارد دلاری و تعطیلی 50 هزار بنگاه های تولیدی در شهرک های صنعتی، و رشد لجام گسیخته دلار در نتیجه مدیریت ناکارآمد دولت پوپولیست احمدی نژاد,(، چالش هایی بود که دولت دکتر روحانی با آن مواجه شد.
?تلاش های بی بدیل و تاریخی دولت یازدهم با اتخاذ سیاست تنش زدائی و تعامل سازنده با دنیا، در روابط بین الملل توانست تحریم های ظالمانه را لغو نماید.
?صادرات نفت قبل از تحریم به یک میلیون بشکه در روز رسیده بود و آن هم درصورت ادامه تحریم های ظالمانه به شرایط فاجعه بار نفت در برابر غذا (عراق) می رسیدیم و حتی ارز حاصل از فروش نفت را در نتیجه تحریم سوئیفت  نمی توانستیم، دریافت کنیم و ناگزیر به وارد کردن جنس های بنجل چینی می شدیم که متاسفانه تراژدی غمناک سقوط و نابودی گسترده تولیدات ملی در داخل رقم خورد. درحالی که در سایه توافق برجام صادرات نفت اکنون به دو میلیون و نهصد هزار بشکه در روز رسیده است و بهایش را بدون هیچ مشکلی دریافت می کنیم. ذخیره گندم از مرز نهصد روز گذشته وتورم تک رقمی شده است. دلار در دولت قیلی از هزار  وصد تومان به 3800 تومان رسید، اما در دولت یازدهم در مجموع باقیمت 3800 تومان ظرف سه سال ثابت ماند.
? رشد اقتصادی منفی 6 به مثبت 6 افزایش یافت. اشتغال به گزارش صندوق بین الملی پول و مرکز آمار در دولت پاکدست ؟! سالی 14 هزار نفر با صدها میلیارد دلار درآمد ارزی بود در حالی که اشتغال در سال 95 تاکنون در دولت یازدهم 700 هزار نفر بوده است. با توجه به سقوط قیمت نفت در ونزوئلای بدون تحریم، منجر به تورم دهشتناک 700 درصدی در آن کشور شده به گونه‌ای که برای خرید یک کیلوگوشت یک زنبیل اسکناس‌ را وزن می کنند و پرداخت می نمایند.
?در حالی که در شرایط مشابه، اما تحریم، دولت یازدهم توانست به تورم تک رقمی دست پیدا کند.
?اما معضل رکود یک موضوع ساختاری در اقتصاد کشور است. وجود دلال سالاری در سیستم توزیع و خدمات  هم موجبات آسیب به سربازان خط مقدم تولید و هم مصرف کننده را فراهم ودر پی داشته است. وجود انواع موانع تولید و رشد قارچ گونه موسسات رانتی اعتباری، مالی چون خوره به جان پیکر مضمحل اقتصاد ملی  افتاده است.  دولت تدبیر و امید میراث دار سیاست های اقتصاد پوپولیستی است که بی انظباطی پولی ومالی در آن موج می زد و بر شرایط ناهنجار ساختار  اقتصاد بیمار کشور به طور فزاینده ای نیز  دامن  زده بود، می باشد. بنابراین شایسته است. منتقدان و مخالفان دولت به جای شعارهای تخریب گرایانه به منظور برون رفت کشور از معضلات پیش روی توسعه‌ ملی با طرح انتقاد سازنده و منصفانه در راستای منافع ملی، موضع انتقاد، اتحاد را در مقابل دولت یازدهم اتخاذ نمایند.

#فرهنگ_اسکندری
عضو دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.