حجت الاسلام علوی:شروع فساد اقتصادی حدود 6 هزار میلیاردی در دولت یازدهم نبوده است

دولت در مبارزه با مفاسد اقتصادی موفقیت های زیادی داشته است

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 702
 | 
تاریخ انتشار: 26 اسفند 1395 - 00:03
به گزارش خبرنگار هدا پرس;حجت الاسلام علوی،وزیر اطلاعات در بخش گفتگوی ویژه خبری 22:45 شبکه دو گفت:شروع فساد اقتصادی 6 هزار میلیاردی ربطی به دولت یازدهم ندارد و تاکنون بیش از 800 میلیارد تومان را به صندوق برگرداندیم و در حال اقداماتی هستیم تا بقیه آن هم به صندوق برگردد.همچنین در کشورمان هیج مدیر دولتی دو تابعيتي نداریم و ایران با توجه به شرایط منطقه در امنیت بی بدیل است،
دولت در مبارزه با مفاسد اقتصادی موفقیت های زیادی داشته است

وزیر اطلاعات گفت:پس از کشف این فساد اقتصادی، برای جلوگیری از آسیب دیدن اعتماد مردم ترجیح دادیم درباره آن سخنی نگوییم اما شخصی همه این موضوع را به دولت یازدهم ربط داد در حالی که شروع این فساد در دولت یازدهم نبود و کشف آن در این دولت بود. رئیس جمهور از همان روز اول به من گفت بر نزدیکترین اطرافیان من تا همه مسئولان نظارت کن و نسبت به فساد ذره ای مسامحه نکن و ما هم این گونه عمل کردیم و کشفیات زیاد فساد هم به این علت است.

وی افزود:مصلحت اندیشی ایجاب می کند وقتی بیان یک مطلب تأثیری در حل آن ندارد اما به سرمایه اجتماعی نظام آسیب می رساند و اعتماد مردم را نسبت به کلیت نظام سلب می کند باید این محاسبه را انجام دهیم و از اطلاع رسانی که نفعی برای نظام ندارد خودداری کنیم.زمانی که اطلاعات و ادله ما برای اثبات جرمی محکمه پسند باشد آن پرونده را به دستگاه قضایی ارجاع می دهیم.

حجت السلام علوی تصریح کرد:بر اساس گزارش آقای سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور، اکنون طبق قضاوت سازمان شفاف سازی، ایران در ده سال گذشته بهترین وضعیت را در مبارزه با مفاسد اقتصادی داشته و میزان این مفاسد کاهش داشته است.

وزیر اطلاعات اظهار داشت: یکی از ائمه جمعه این موضوع را در مراسم نمازجمعه مطرح کرد که “۸ هزار میلیارد تومان پول فرهنگیان را خوردند” در حالی که این رقم ۸ هزار میلیارد تومان نیست بلکه ۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است و اصل پول هم حدود ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان و بقیه، سود و جریمه دیرکرد آن است.عمده این پول از سال های ۸۵ و ۸۶ آغاز شد و تا سال ۹۳ ادامه یافت که آن را کشف و متوقف کردیم و بیش از دو سوم این پول مربوط به قبل از دولت یازدهم است.تاکنون بیش از 800 میلیارد تومان را به صندوق برگرداندیم و در حال اقداماتی هستیم تا بقیه آن هم برگردد

علوی ادامه داد:برخی از این دو تابعیتی ها دل به ایران بسته اند و مهر کشور را در دل می پرورانند و از سرمایه های کشورمان محسوب می شوند مانند پروفسور سمیعی که یکی از سرمایه های بی بدیل کشور است.در جایی نوشته بودند که به این افراد باید گفت ؛ مدیران بی وطن !! این افراد چون دو تابعیتی هستند باید بگوییم بی وطن ؟

وی خاطر نشان کرد:افرادی هم بودند که پیگیری اقامت را رها کردند و عده ای هم اقامت را پیگیری و مسئولیت را رها کردند.از این دو نفر گرین کارتی هم ، یکی بود که چندین سال بود گرین کارتش منقضی شده و دیگر اعتبار نداشت و دیگری هم با وجود اینکه سابقه مدیریت دولتی داشته اما در حال حاضر بانشسته است و در خارج از کشور زندگی می کند.

حجت السلام علوی افزود: یکی ازین ۱۶ نفر که ذکر شده اصلا تابعیت مضاعف ندارد ، ۵ نفر از اینها تابعیت مضاعف دارند اما در هیچ یک از سازمانها و دستگاه های دولتی مسئولتی ندارند و در بخش خصوصی فعالند که این هم منعی ندارد.حتی خارجی ها هم می توانند در بخش خصوصی تا ۴۹ درصد سرمایه گذاری کنند.

وزير اطلاعات عنوان کرد:وقتی مردم احساس کرامت می کنند عملا کارهایی را که با شخصیت آنها منافات دارد مرتکب نمی شوند. در سال های قبل مردم احساس می کردند منعیات از ترقه و آتش بازی به آنها تحمیل می شود اما در سال های اخیر چون به مردم شخصیت داده شده و از آنها خواسته شده است که رعایت کنند به این علت است که سال به سال آمار و میزان حوادث آتش بازی رو به کاهش بوده است.

وی گفت:پیش تر خواسته بودیم که اگر کسی مدیر دو تابعیتی می شناسد به ما معرفی کند ، حتی یک مورد هم به ما معرفی نشد، تنها یک فرد را می شناختیم که بسیار مومن و متدین و فرهیخته و داماد یکی از شخصیت های ارزشمند کشور بود ولی چون دو تابعیتی بود ناگزیر از مسئولیتش استعفا داد اما به غیر ایشان مورد دیگری نمی شناختیم و نمی دانم چرا دوباره این موضوع مطرح می شود.

وزیر اطلاعات تصریح کرد:آقای حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان محترم کل کشور نامه ای را برای ما فرستادند و اسم ۱۶ نفر از افراد را ذکر کردند که از مدیران دو تابعیتی هستند ، ما آن را برای بررسی به بخش کارشناسی کشور فرستادیم ، بعد از بررسی ها معلوم شد از این تعداد ۲ نفرشان گرین کارت دارند.همانطور که می دانید گرین کارت، تابعیت نیست و فقط یک اقامت ۱۰ ساله است که با گذرنامه ایرانی تردد می کنند البته آقای منتظری هم در نامه شان قید کرده بودند که این افراد منعی برای تصدی مسئولیتشان ندارند.

وی در پایان گفت:امسال در شرایطی به سر می بردیم که شاخص امنیت در بیشتر کشورهای منطقه سیر نزولی داشت و امنیت در خیلی از کشورها حتی دور دست کاهش یافت در حالی که در ایران امنیت بی بدیلی حکم فرما بود.این امنیت از یک سو حاصل همدلی و تعاون دستگاه های موثر بر امنیت از جمله سپاه و بسیج ، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و مدیریت سیاسی کشور ، وزارت کشور ، استانداری ها ، فرمانداری ها و همچنین ستادهای بالا دست مانند شورای عالی امنیت ملی و امنیت کشور، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع بود.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.