.

دموکراسی در داخل و دیپلماسی در خارج راه سازنده برای برون رفت معضلات

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 31841
 | 
تاریخ انتشار: 27 مهر 1400 - 12:52
متاسفانه قصه پر غصه جریان تولید در مناسبات اقتصادی، بعبارتی همان سرمایه داری ملی در ایران به سالهای دور قبل از انقلاب هنگامی که دلارهای نفتی تعیین کننده شده بود بر می گردد.
دموکراسی در داخل و دیپلماسی در خارج راه سازنده برای برون رفت معضلات

هداپرس، فرهنگ اسکندری* – مونتسکیو آفریننده مقوله تفکیک قوا در حکمرانی درباره منشأ فساد در سیستم حکومتی می گوید: هرجا که گردش و چرخش قدرت بصورت دموکراتیک صورت نگیرد فساد درآن پدیدار می شود.امروز در تعیین قدرت بالاتر کشور ها در جهان، برتری نظامی جای خود را به رشد اقتصادی داده است.متاسفانه قصه پر غصه جریان تولید در مناسبات اقتصادی، بعبارتی همان سرمایه داری ملی در ایران به سالهای دور قبل از انقلاب هنگامی که دلارهای نفتی تعیین کننده شده بود بر می گردد.

محمدرضا پهلوی شاه ایران با رفتاری انحصار طلبانه از مستی باده دلارهای نفتی اقدام به حاشیه راندن سرمایه داری ملی به نفع بورژوازی کمپرادور( سرمایه داری دلال) نموده است.این تراژدی اقتصادی هم بعد انقلاب بصورت سرمایه داری لمپنیسم رانتجو در نتیحه بقدرت رسیدن جریان راست پوپولیستی( احمدی نژاد) با ظهور طبقه جدید نوکیسگان رانتخوار که با نفوذ سیاسی در حکمرانی, هم رسانه وهم صاحب نمایندگان سیاسی شدند ادامه یافت. آنها تلاش می کنند با ترفند های ریاکارانه اهداف سیاسی خود را در راستای منافع اقتصادی پی گیرند. این جریان موسوم به دلواپسان به شدت با برجام مخالفت کرده و به کاسبان تحریم نیز معروف شده اند.

باید اذعان نمود رانت با فساد سیستمی رابطه مستقیم دارد و در واقع دلیل اصلی و ریشه تولید فساد بشمار می آید و ریشه تولید ملی را از بیخ و بن خواهد زد.بنابراین از موانع اصلی و محوری تولید در اقتصاد ملی بشمار می رود. مبارزه با فساد دقیقا نیازمند الزامات و اقتضائاتی است که در مجموعه رفتار و سیاست های داخلی و خارجی حکمرانی باید اعمال شود. در سیاست های داخلی آزادی رسانه ها و بویژه مطبوعات بعنوان رکن چهارم دموکراسی بمنظور کنترل دولتمردان بسیار پر اهمیت می باشد. آنها به مانند پروژکتوری می مانند که بر روی تاریکخانه‌های رانتخواران خواهد تابید و شفافیت را فراهم خواهد نمود.

بنابراین پر رنگ کردن ساختار دموکراتیک در سیستم حکومتی می تواند بهترین شکل راه مبارزه با فساد ودر نتیحه باز سازی. تولید ملی را در اقتصاد بصورت شایسته‌ای می باشد. از محوری ترین شاخص دیگر رشد اقتصادی را می توان در تعامل سازنده و مفید با جهان بر اساس احترام متقابل و استیفای منافع ملی بر شمرد.پس از فروپاشی شوروی سوسیالیستی و گذار از جنگ سرد شاهد ظهور نوعی رفتار نوین در روابط بین الملل مطابق شرایط تازه در دنیای چند قطبی کنونی که جای خود را به جهان دو قطبی گذشته داده، بودیم. بعبارتی دور شدن رفتار ایدئولوژیک در روابط خارجی و پایبندی به سیاست خارجی عملگرایانه و پراگماتیک مبتنی بر استیفای منافع ملی در راستای توسعه و رشد اقتصادی از جانب کشور ها در دستور کار قرار گرفت.

زیرا در مناسبات کنونی جهان رشد اقتصادی بعنوان برتری کشور ها در توازن قدرت به جای برتری نظامی تعیین می شود.امروز جذب سرمایه گذاری خارجی در دستور کار دولت ها قرار گرفته است.دیگر دوران چهاردیواری اختیاری بسر رسیده و شیوه زندگی آپارتمانی در ساختار جهان ظهور کرده و بهمین جهت مقوله گالوبالیزم و جهانی شدن ونهادهای بین المللی سالاری جای خود را به یکجانبه گرایی و ناسیونالیسم راست افراطی و ایدئولوژیک در روابط بین المللی داده است.در روابط خارجی کشورهای جهان دیپلماسی به معنی آیین دوست یابی ظهور کرده است.

لذا بدیهی است دولتمداران کشور در راستای تحقق شاخص‌های توسعه ملی باید در روابط خارجی آبین ستیزمداری را با رقابت سالاری جایگزین نمایند.در نتیجه دموکراسی در داخل و دیپلماسی در خارج می تواند راه حل سازنده ای برای برون رفت از وضعیت اسفبار اقتصادی کنونی بشمار آید.

عضو دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران( هدا)

لینک کوتاهhttps://hodapress.ir/

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.