شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

رصد تحرکات انتخاباتی

دغدغه اصلاح طلبان رد صلاحیت ها و اصولگرایان وحدت

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 22074
 | 
تاریخ انتشار: 21 مهر 1398 - 18:47
کمتر از ۲ ماه به آغاز ثبت نام رسمی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقیمانده مانده و به همین دلیل فعالیت‌های انتخاباتی در ۲ جناح اصلی کشور افزایش یافته و تحرکات جناح ها در بوته نقد و ارزیابی رسانه های مختلف قرار گرفته است.
دغدغه اصلاح طلبان رد صلاحیت ها و اصولگرایان وحدت

به گزارش هدا پرس به نقل ازایرنا؛ ناظران سیاسی و تحلیلگران رسانه ای بیشتر تحرکات انتخاباتی اعم از اظهارات و دیدارهای صورت گرفته را در راستای حفظ وحدت میان جناحی و دعوت به مشارکت حداکثری، ارزیابی می کنند.

در این میان توصیه های اخیر حسن روحانی رییس جمهوری مبنی بر لزوم مهیا شدن زمینه مشارکت پرشور و انتخابات آزاد به جریانی مبدل شد که واکنش هایی را از طرف هر ۲ جناح به همراه داشت. به طوری که در اردوگاه اصلاح طلبان و نزدیک به دولت ضمن استقبال از این توصیه، عمل به آن را ضروری دانستند و نیاز فعلی برای حضور همه اقشار و سلایق مختلف در انتخابات را عنوان کردند اما در جناح مقابل این سخنان خلاف قانون اساسی کشور و در راستای زیر سوال بردن نهادهای قانونی همچون شورای نگهبان تعبیر شده است.

به نظر می رسد با رصد فضای رسانه ای کشور و پیگیری اظهارات و رایزنی های انجام شده می توان شمایی از دغدغه ها، اهداف و راهبردهای انتخاباتی هر یک از طیف های سیاسی کشور به دست آورد.

اردوگاه اصلاح طلبان

نظارت استصوابی بر تعیین صلاحیت ها و سخنان روحانی و دیدگاه فعالان و مسئولان اصلاح طلب

غلامرضا حیدری نماینده اصلاح طلب مجلس در یادداشتی در روزنامه اعتماد با یاد کردن از نخستین دوره انتخابات مجلس پس از انقلاب اسلامی به عنوان آزادترین انتخابات، نوشت: منتقدان و حمله‌کنندگان به رییس‌جمهوری باید بدانند که امروز و در شرایط کنونی جامعه بزرگ‌ترین و بهترین خدمت به شورای نگهبان گرفتن بار تایید صلاحیت‌ها آن هم در شکل و شمایل کنونی‌اش از این نهاد است. بار انتخابات باید بر دوش احزاب گذاشته شود تا جامعه هرچه بیشتر به سمت تحزب حرکت کنند. بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته جهان امروز پا در مسیر غربالگری افراد و کاندیداهای حضور در انتخابات‌های مختلف از طریق احزاب گذاشته‌اند و اتفاقا نتایج خوبی را نیز به دست آورده‌اند. احزاب می‌توانند با میان‌داری خود بهترین افراد را به جامعه معرفی کنند و درمقابل قشر رای‌دهنده امکان حساب‌کشی از افراد و جناح‌ها را خواهد داشت.

هادی غفاری، از نمایندگان مجلس اول در گفتگو با روزنامه اعتماد با تاکید بر این که مجلس اول بحق و به‌طور کامل عصاره یک ملت بود، در مورد واکنش ها به سخنان روحانی مبنی بر خلاف قانون اساسی بودن آن، اظهار داشت: قوانین آیه قرآن و وحی منزل نیستند. همان قانونی که در مجلس وضع می‌شود را می‌توان با طی فرآیندی تغییر داد حتی قانون اساسی وحی منزل نیست. منظور این نیست که ما حق داریم بر خلاف قانون اساسی عمل کنیم اما می‌توانیم به صورت جمعی و با صدایی ملی اصلاح‌ قانون اساسی را مطالبه و رفراندوم برگزار کنیم. وقتی ملتی یک تفکر را نمی‌خواهند یا تفکر و قوانینی وجود دارد که دهان نماینده مجلس را می‌بندد، چرا نباید برای تغییر آن تلاش کرد.

وی در ادامه تاکید کرد: هر زمان فیلترهای نظارتی کمتر بوده یا لااقل فیلترها به شکلی عاقلانه استفاده شده و نه باندی و گروهی نتیجه و خروجی بهتری را شاهد بودیم. هر زمان این فیلتر را سفت نگرفتیم و نبستیم که فقط آنهایی که ما می‌خواهیم از صندوق بیرون بیایند، مجلس رشیدتر و رشدیافته‌تری داشته‌ایم. از سویی باید تلاش کنیم تا شکل نظارتی را تغییر دهیم. نه اینکه ضد قانون عمل کنیم، بلکه باید قانون را تغییر داده تا آرای مردم به صورت دقیق‌تری از صندوق بیرون بیاید. چطور وقتی صندوق‌ها از رای مردم پر می‌شود به آنها افتخار می‌کنیم اما وقتی همین مردم می‌خواهند «تشخیص» بدهند و «انتخاب» کنند، می‌گوییم اینها نمی‌فهمند و فقط ما می‌فهمیم؟!

حسین کمالی، دبیر کل حزب اسلامی کار و از نمایندگان اولین دوره مجلس شورای اسلامی در گفتگو با همدلی به روایت روزهای اول مجلس و انتخابات اولین دوره مجلس می‌پردازد. کمالی می‌گوید: انتخاباتی که در مجلس اول صورت گرفت، انتخاباتی بود که در فضای باز سیاسی اتفاق افتاد. همه گروه‌ها در انتخابات حضور داشتند. حتی کسانی که بعدها به عنوان گروه‌های معاند و معارض و مقابله کننده با جمهوری اسلامی قد علم کردند، در آن مقطع در فضای سیاسی بازی که وجود داشت حضور پیدا کردند و در انتخابات شرکت کردند.

به گفته وی امروز اما نهاد نظارتی ممیزی می‌کند و در رقابت‌ها نقش اثرگذاری ایفا می‌کند؛ به صورتی که گاهی به نفع جمع خاصی تصمیم می‌گیرد و گاهی به نفع یک جمع دیگر. در حالی که در قانون اساسی تعبیه شده است که اگر وزارت کشور دولت نسبت به حقوق کاندیدایی تعدی و بی‌توجهی کردند، این نهاد رسیدگی و دلجویی کند و در نهایت مدافع حقوق کسانی بشود که حق‌شان توسط دولت ضایع شود، اما عملا شاهد چنین رفتاری نیستیم. این، آن چیزی نیست که بتواند به صحنه انتخابات شورونشاط و رغبت حضور بدهد و مردم هم استقبال خوبی از آن داشته باشند و در انتخابات مشارکت داشته باشند. در حقیقت می‌بایست که ممیزی در انتخابات کنار گذاشته شود.

تحلیل رسانه های اصلاح طلب در این باره چیست؟

به نوشته روزنامه همدلی فقط رئیس جمهوری نیست که می‌گوید مجلس اول بهترین مجلس بوده، بلکه کتک‌خورده‌های مجلس اول هم از آن با صفت فضای آزاد یاد می‌کنند. با گذشت بیش از سه دهه هنوز هم چهره‌های سیاسی جریان‌های مختلف معتقدند که مجلس اول شورای اسلامی در روزهای ابتدایی انقلاب بهترین دوره از مجالس تاکنون بوده است.

آنچه مجلس اول را برجسته کرده و همه بر آن صحه می‌گذارند برگزاری آزاد انتخابات با حضور همه گروه‌های سیاسی بوده است. انتخابات آزاد با حضور و مشارکت همه علائق سیاسی نقطه وصل همه جریان‌های سیاسی در مجلس اول بود که توانسته‌ بودند آزادانه خود و آرا و عقایدشان را در معرض رای مردم قرار دهند. این آزادی و تکثر آرا و عقاید جریان‌های سیاسی حاضر در مجلس تاثیر خود را بر کیفیت و کمیت عملکرد مجلس در بحث و بررسی کارشناسانه طرحها و لوایح مختلف و نیز تعداد و تنوع مصوبات مجلس، همچنین ساده زیستی و پاکدستی نمایندگان و عدم سوء استفاده از رانت‌ها و فرصت‌ها نشان می‌دهد. ما کمتر شاهد بریز و بپاش در ایام تبلیغات انتخاباتی مجلس بودیم به همین دلیل نیز نمایندگان مجلس اول خود را وامدار مراکز قدرت و ثروت نمی‌دانستند و با آزادگی و توان کارشناسی خود به نقادی و نظارت بر حسن اجرای امور به نمایندگی از ملت می‌پرداختند، تا جایی که کمتر شنیده‌ایم کسی از نمایندگان مجلس اول با دستگاهها و نهادهای مختلف اجرایی وارد بده‌بستان و زد و بند شود یا نماینده‌ای به دلیل سوءاستفاده از موقعیت خود و رانت‌خواری دارای پرونده در دستگاه قضایی باشد.

 لزوم مشارکت حداکثری در انتخابات و اظهارات مسئولان و فعالان سیاسی

نظر برخی از چهره ها و فعالان اصلاح طلب:

علی‌محمد نمازی، نایب رئیس مجمع نمایندگان ادوار مجلس طی یادداشتی در روزنامه آرمان ملی تاکید کرد: انتخابات یکی از عرصه‌های ابراز وجود ملت و تشکل‌های سیاسی در امر تعیین سرنوشت و مشارکت در اداره کشور است و از این عرصه نباید قهر یا رویگردانی کرد. برگزاری انتخابات با مشارکت گسترده همه اقشار مردم، برای حزب کارگزاران اهمیت داشته و دارد زیرا مشارکت در این امر سیاسی موجب حمایت از نظام و کشور می‌شود.

به اعتقاد نگارنده نباید خیلی زیاد بر بحث شرط و شروط تاکید کرد. در حالی که باید رایزنی را به صورت جدی پیگیر باشیم و با تصمیم‌گیران و کسانی که در انتخابات تاثیرگذار هستند و بخش نظارتی را در اختیار دارند، رایزنی و نگرانی‌های هر دو گروه را کمتر کنیم. همچنین باید از هم‌اکنون به ملت پیام دهیم و به آنها منعکس کنیم که ما در انتخابات شرکت می‌کنیم.

صادق زیبا کلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با فرارو با اشاره به مشکلاتی که اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات مجلس با آن روبرو هستند، گفت: اولین و مهم‌ترین مشکل، همین مشارکت کم بدنه اجتماعی در شهرهای بزرگ است، دومین مشکل نیز بحث تائید صلاحیت‌ها و مشکل سوم نیز بستن یک لیستی است که از افراد شناسنامه‌دار اصلاح‌طلب تشکیل شده باشد که در گذشته امتحان خود را پس داده باشند، تا دوباره تجربه لیست امید در تهران تکرار نشود.

وی ادامه داد: در شهرهای کوچک به مانند کلان‌شهرها رقابت سیاسی به آن مفهوم مصطلح وجود ندارد، بلکه بیشتر رقابت‌های محلی و قومی وجود دارد که این موضوع در شهرهای تک نماینده‌ای نمود عینی دارد، حال باید دید با توجه به چنین شرایطی، آیا اصلاح‌طلبان در شهرهای کوچک نیز از کسی حمایت خواهند کرد و یا اینکه با توجه به تجربیات فعلی و گذشته به همان لیست‌های شناسنامه‌دار در شهرهای بزرگ اکتفا خواهند کرد.

محمد مقدم، عضو مجمع روحانیون مبارز در ارتباط با نقش تشکل متبوعش در انتخابات آتی به خبرآنلاین می گوید: مجمع همیشه در هر انتخاباتی سعی می کند زمینه حضور حداکثری را فراهم کند. مجمع همیشه همین بوده و همیشه با گروه های سیاسی همسو جلساتی برگزار و رایزنی می کند و راه های شرایط را بررسی می کند. اگر شرایط به گونه ای باشد که کاندیداهای مختلف بتوانند در انتخابات حضور داشته باشند آنها هم همه تلاششان لیست قوی و حساب شده ای را تنظیم و ارائه کنند.

او در پاسخ به این سوال که مجمع در بستن لیست کاندیداها دخالت و ورود مستقیم خواهد کرد یا خیر، می‌گوید:«در این رابطه همیشه  شورای سیاستگذاری برنامه ریزی می کند. آن ها باید شرایط را ارزیابی کنند که آیا شرایط باز به تمام معناست یا نه. این شورا براساس شرایط لیست را تنظیم می کند. مجمع مجموعه ای است شرایط را برای این حضور فراهم می کند. مجمع به دیگران نمی گوید چه کار بکنید یا چه نکنید. در این لیست ها بر اساس شرایط خاص لیست بسته می شود.»

محمود میرلوحی، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان نیز به خبرآنلاین می گوید: مجمع همیشه فعال بوده است. آقای خاتمی، موسوی خوئینی ها و موسوی لاری در هر صحنه چهره‌های فعالی هستند. با این حال برخی از دوستان انتظار دارند که مجمع حضور بیشتر و فعال تری داشته باشد. همانطور که می دانید مجمع در شورای عالی سیاستگذاری حضور رسمی ندارد و این پاسخ به این نیاز بود که دیدارها بیشتر گسترده تر و علنی تر شود.

تحلیل رسانه ای اصلاح طلبان:

تارنمای بهارنیوز در یادداشتی با انتقاد از مواضع اصلاح طلبانی همچون بهزاد نبوی مبنی بر مشارکت حداکثری و بی قید و شرط در انتخابات نوشت: به نظر می‌رسد که جریانی که بیش از دو دهه است با نام اصلاحات شناخته می‌شود بر سر یک دو راهی جدی قرار گرفته است؛ و راهی که یک سوی آن مشارکت بی قید و شرط در انتخابات است، حتی به قیمت ائتلاف با رقبای سیاسی و مسخ شدن این جریان فکری ریشه‌دار، همان که در چند سال اخیر شاهدش بوده و هستیم و راه دیگر حرکت به سوی جامعه و شنیدن صدای مردم ایران با همه تنوع‌های فکری، فرهنگی و سیاسی واقعی که در جامعه ایرانی وجود دارد است.

انتخاب این راه خطراتی هم به همراه خواهد داشت. در آن نه خبری از منافع اقتصادی چسبندگی به قدرت است و نه حاشیه امنی جز پشتیبانی و همراهی مردم وجود خواهد داشت.

شایعه دیدار موسوی خوئینی ها با رحیم مشایی

محمدعلی ابطحی از اعضای مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه از درست یا غلط بودن این خبر اطلاعی ندارد، به روزنامه اعتماد می‌گوید: هرچند چیزی درباره این خبر نشنیده‌ام و هیچ زمانی چنین موضوعی در مجمع مطرح نبوده است اما اساس چنین اخباری باتوجه به شخصیت آقای موسوی‌خوئینی‌ها نمی‌تواند صحت داشته باشد و بیشتر به نظر می‌رسد با قصد و غرضی چنین اخباری منتشر می‌شود.

همچنین عبدالله ناصری، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مشورتی رییس دولت اصلاحات درباره صحت و سقم این خبر به اعتماد می‌گوید: بعید می‌دانم چنین خبری صحت داشته باشد و به نظر می‌رسد این موضوع یک خبر کاملا جعلی باشد؛ چراکه اساسا آقای موسوی‌خوئینی‌ها از معدود اصلاح‌طلبانی است که در دیدارها و ملاقات‌های خود بسیار دقت دارد و اساسا هم اهل ملاقات با این نوع افراد جنجالی و مساله‌دار نیست.

او ادامه می‌دهد: برداشت من از این خبر این است که بعد از دیدار شورای عالی سیاستگذاری با اعضای مجمع‌روحانیون مبارز در موضوع انتخابات تلاش شده است تا این خبر تحت‌الشعاع قرار بگیرد؛ لذا خبر کاملا جعلی و دروغی مانند ملاقات موسوی‌خوئینی‌ها با رحیم‌مشایی منتشر می‌شود.

اردوگاه اصولگرایان

واکنش چهر های این حریان سیاسی به سخنان روحانی در خصوص نقش نهادهای نظارتی در مشارکت حداکثری:

حمید رسایی، نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی،‌ در گفتگو با خبرگزاری فارس،‌ با اشاره به ضرورت حفظ جایگاه شورای نگهبان، اظهار داشت:‌ ‌تضعیف شورای نگهبان سبب ایجاد دو قطبی در جامعه می شود اما مهم تر از آن انکار یک جایگاه عقلی است. اینکه ما بگوییم نظارت لازم نیست انکار چنین جایگاهی است چراکه عقل می گوید نظارت لازم است و ما در زندگی روزمره نظارت های زیادی را اعمال می کنیم.

این در حالی است که علی دارابی، معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما امروز در یادداشتی در روزنامه صبح نو ضمن برشمردن ویژگی های یک انتخابات خوب، تاکید کرد: انتخابات برای آنکه پرشور و پرهیجان باشد، همه گرایشات و تفکرهای سیاسی که نظام و انقلاب و قانون اساسی را قبول دارند باید در آن حضور داشته باشند و انتخابات رقابتی، سالم و حرفه‌ای باشد.

این رقابت هم  باید در درون جناح‌ها و احزاب سیاسی که در یک مجموعه و طیف سیاسی قرار دارند، باشد و هم در میان جناح‌­ها و طیف­‌های سیاسی که از گرایشات سیاسی مختلف برخوردار هستند.

به گفته وی امام‌خمینی(ره)، رهبر کبیر انقلاب اسلامی فرمودند: «انتخابات در انحصار هیچ‌کس و هیچ جناحی نیست» و نباید نامزدهای انتخابات مجلس را به صرف اینکه از گرایش­ سیاسی خاصی برخوردار هستند، محروم کرد. انتخابات رقابتی گویای فضای مشارکت همه جریانات سیاسی در زیرمجموعه انقلاب است و باید برای تحقق آن تلاش لازم را به عمل آورد.

تحلیل های رسانه های منتسب به اصولگرایان در این باره:

تارنمای مشرق می نویسد: حسن روحانی در جلسه هیات دولت، فاز نخست تحرکات انتخاباتی خود را(معطوف به انتخابات مجلس یازدهم در اسفند سال جاری) کلید زد و در اظهارنظری بسیار عجیب، تلویحا کلیت «شورای نگهبان» را زیر سوال برد!

اما این سخنان رییس‌جمهور، صرفا یک ابراز نظر ترجیحی از جانب یک سیاستمدار ارشد نبود، بلکه با توجه به سوابق، مبتنی بر یک برنامه طراحی شده بود که زمینه سازی درباره آن، دست‌کم از حدود دو سال قبل، در گعده‌ها و نشست‌های برخی محافل خاص، مطرح و از آن موقع به انحاء مختلف در رسانه‌ها و تریبون‌های حامی دولت تکرار شده است. به طور مشخص، «محفل امنیتی» جریان اصلاحات، یعنی طیفی از چهره‌های رادیکال این جریان که تقریبا بلااستثناء سوابق امنیتی در کارنامه دارند و دست‌کم از دو دهه پیش، محور طراحی‌های ساختارشکن و تقابلی با نظام هستند، بانی این تز مطرح شده از زبان رییس قوه مجریه هستند. عملا، رییس قوه مجریه و ظرفیت‌های دولت(مالی، سیاسی، تبلیغاتی و حتی امنیتی) دل به دل طراحی‌های «محفل امنیتی» فوق‌الذکر بسته‌اند…واقعیت این است که همه تلاش این محفل این است که مجلسی تشکیل شود که کارهای ناکرده و ناموفق مانده مجلس ساختارشکن و جنجالی ششم را ادامه دهد، یعنی با هماهنگی با قوه مجریه، به سمت مباحثی چون «همه‌پرسی»، «اصلاحات عمده در قانون اساسی» و «حذف نهادهای انقلابی» برود که برآیند مجموع آن، سکولاریزاسیون کامل نظام جمهوری اسلامی است. همزمانی طرح این سخنان از زبان رییس‌جمهور، با مساله حضور زنان در ورزشگاه آزادی(پنجشنبه، ۱۸ مهر) و عملیات تبلیغاتی که سخنگوی دولت(و رابط اصلی لیدر اصلاحات با رییس جمهور)، علی ربیعی، حول این حضور به راه انداخت، نشان از آن دارد که عملا، برنامه طراحی شده توسط «محفل امنیتی»، در دستور کار انتخاباتی دولت قرار گرفته است. از این منظر، عملا دیگر هیچ خط فاصلی میان جریان «اعتدال» و جریان «اصلاحات» (که تا الان هم به صورت صرفا صوری وجود داشت)، موجود نیست.

روزنامه سیاست روز نیز در این باره مدعی شد: بسیاری از صاحبنظران تمجید روحانی از مجلس اول و ترکیب نمایندگان آن را رویکردی انتخاباتی می دانند و بر این باورند که حرف‌های روحانی ناشی از «خالی بودن دست او برای انتخابات» و جلب نظر برخی جریانات سیاسی است.

این روزنامه در پایان متذکر می شود: باید به گروهی که مشارکت مردم را بهانه رد نظارت استصوابی می دانند گفت؛ بی تردید مردم اگر احساس کنند مجلسی که قرار است تشکیل شود صدا و سخن آنها را به گوش مسئولین می رساند و به دنبال منافع خودش نیست، مشارکتی بالا به عمل می آورند.

اصلاحات به روایت اصلاح‌طلبان؛ بی‌برنامه، بی‌کارنامه، اهل زد و بند! تیتر یک امروز روزنامه کیهان است. این روزنامه در بخشی از گزارش خود نوشت: با نزدیک شدن به پایان مجلس دهم و با توجه به اتمام این دوره مجلس سخن از عملکرد و کارنامه فراکسیون امید بیش از همیشه به میان آمد. در این موقع بود که روزنامه‌های اصلاح‌طلب به صرافت افتادند که برای این کارنامه فوق‌العاده ضعیف یک فرافکنی دست و پا کنند. بر همین راستا بود که بهانه‌ای به نام شورای نگهبان و روند تایید صلاحیت‌ها مطرح شد.

بهانه اصلاح‌طلب‌ها این بود که نیروهای‌شان برای مجلس رد صلاحیت شده‌اند! این بهانه چند سؤال را در ذهن ایجاد می‌کرد. نخست آنکه مگر چند نفر از این طیف رد صلاحیت شده‌اند؟ دومین سؤال این بود که آیا تمام نیروهای (به ادعای خودشان) توانمند طیف اصلاح‌طلب به همین چند نفر خلاصه می‌شود؟ سومین سؤال این است که داعیه‌داران تحزب و حزب‌سالاری چگونه چنین ادعایی را مطرح می‌کنند در حالی که می‌دانیم گاه سران این جریان از بیرون مجلس با یک تلفن رای به تصویب یا عدم تصویب یک طرح را به داخل صحن می‌گویند. باید گفت آنچه سبب عدم کارآیی فراکسیون امید در مجلس شده نهادهای دیگر از قبیل شورای نگهبان نیستند بلکه علت آن لیست ‌بستن‌های رانتی است.

لزوم حفظ وحدت در میان جریان های مختلف اصولگرایان

غلامحسین مصباحی‌مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در گفتگو با تسنیم با اشاره به دیدار اعضای جبهه پایداری با آیت‌الله موحدی کرمانی و برخی اعضای جامعه روحانیت مبارز، گفت: این دیدار بنا به درخواست دوستان جبهه پایداری انجام شد و به نظر ما دیدار خوبی بود.

وی همچنین گفت: در این دیدار، آیت‌الله موحدی کرمانی از اعضای جبهه پایداری خواست برای کمک به وحدت نیروهای انقلاب کمک کرده و در مسیر وحدت حرکت کنند؛ آقای موحدی کرمانی به اعضای جبهه پایداری تأکید کردند که برای رسیدن به وحدت لازم است همه گروه‌های انقلابی، انعطاف لازم را داشته باشند و این‌طور نباشد که بگویند می‌خواهیم به ۱۰۰ درصد خواسته‌هایم برسیم و درصورتی‌که ۶۰، ۷۰ درصد خواسته‌های آنها محقق شده باشد بهتر است تمکین کرده و به وحدت تن بدهند.

حسین کنعانی‌مقدم، دبیر سیاسی جبهه ایستادگی ایران اسلامی در گفتگو با ایلنا، درمورد به نتیجه نرسیدن وحدت اصول‌گرایان در انتخابات‌های گذشته و وضعیت فعلی آنها، گفت: در حال حاضر جریان اصولگرایی به یک ائتلاف حداقلی دست پیدا کرده است و در آستانه انتخابات هم ائتلاف انتخاباتی شکل خواهد گرفت اما همیشه بحثمان این است که نیاز به ائتلاف سیاسی داریم که پایدار باشد و قابلیت توسعه و رشد داشته باشد و تلاش ما بیشتر روی این موضوع است وگرنه ائتلاف حداقلی وجود دارد و ائتلاف انتخاباتی هم شکل خواهد گرفت. اما ما آن را کافی نمی‌دانیم و سعی می‌کنیم با روحانیت مبارز تلاش کنیم که ائتلاف سیاسی نیروهای انقلاب و ارزشی شکل بگیرد.

وی درباره حضور ناطق نوری در جلسه جامعه روحانیت مبارز گفت: حضور ایشان که مبارک است و تلاش جامعه روحانیت مبارز برای ائتلاف بین نیروی‌های انقلابی و ارزشی با تشکیل کمیته دعوت شکل گرفته است. این کمیته از اضلاع مختلف اصول‌گرایی دعوت می‌کند و پاسخ مثبت آقای ناطق نوری به این معنی بود که این تلاش موفق بوده و همچنین حضور آقای ناطق می‌تواند یک گام به سمت وحدت و هم دلی باشد.

شفافیت در امور مالی رقابت های انتخاباتی

محمدجواد لاریجانی، معاون اسبق وزارت خارجه در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری تسنیم به مسئله هزینه‌های انتخاباتی پرداخت و اظهار دشت: این هزینه‌های انتخاباتی باید مورد نظارت قرار گیرند. خیلی زشت است که کسی به خاطر قیافه‌ و با عکس‌های فتوشاپی و هزینه‌های بالا رای بیاورد اما یک فرد خوش فکر چون قیافه قشنگی ندارد و اهل فتوشاپ نیست، رای نیاورد. ما نباید اجازه دهیم این فضاحت اتفاق بیفتد. باید مساله هزینه‌های انتخاباتی یکی از موضوعات مهم باشد.

به گفته وی چون احزاب در همه مسائل کلیدی حضور ندارند و بعضاً در انتخابات مجلس افرادی که از شهرستان‌ها کاندیدا می‌شوند، خودشان رای می‌آورند لذا ارتباطات مختلفی ایجاد شود و مانیتورکردن پول سخت خواهد شد. البته این سختی کار نباید ما را نظارت دقیق باز بدارد. بنابراین یک حرکت مردمی قوی باید  شکل بگیرد تا تمام کاندیداها ملزم شوند وضعیت مالی خود را مشخص کنند. فرض کنید در این زمینه قانونی هم وضع شود که تا ۳۰ درصد موثر باشد. همین ۳۰ درصد هم خوب است و در هر دوره می‌توان میزان اثربخشی را بیشتر کرد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.