از آقا ی روحانی حمایت کرده ايم و پشیمون هم نیستیم ؛

دبيركل حزب همبستگي دانش آموختگان ايران در گفتگوي زنده با راديو گفتگو:

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 15887
 | 
تاریخ انتشار: 28 مهر 1397 - 15:26
برای مدیریت فضای سیاسی کشور راهی جز رجوع به احزاب نداریم. در شرایط کنونی بدون حزب نمی توان فضای سیاسی کشور را هدایت کرد. هرچند گفتگو منحصر به احزاب نیست.
دبيركل حزب همبستگي دانش آموختگان ايران در گفتگوي زنده با راديو گفتگو:

به گزارش هدا پرس،شريف ضمن بيان مطلب فوق افزود : ما باید یک گفتگوی همه جانبه را صرفا حول منافع ملي شکل بدهيم .در همه ی كشورهاي دنیا رقابت جريان هاي سياسي تا جایی است که منافع ملی آن ها در معرض خطر قرار نگیرد.
وي خاطرنشان كرد: سابقه گفتگو بين احزاب در دهه ٨٠ شمسي بين دبيران كل احزاب مشاركت و موتلفه وجود دارد كه متاسفانه بنا به دلايلي ادامه پیدا نکرد.
عضو شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات گفت: اصلاح طلبان در قالب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفتگوهاي درون جرياني را شكل داده و تداوم بخشيده اند كه نتایج آن هم موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری 92 و مجلس دهم در سال 94 و انتخابات دوره دوازدهم رياست جمهوري شوراها در سال ٩٦ نمود پیدا کرد.
عضو هيات رئيسه خانه احزاب ايران خاطرنشان كرد: در کشور ایران یک حزب كه به صورت حرفه ای با شاخص های بين المللي براي احزاب فعاليت كند وجود خارجي ندارد. لذا اگر احزاب به این نتیجه برسند که تشکل ها و گروهها در هم ادغام شده و بجاي تعداد زياد احزاب غيرموثر به دو یا سه حزب قدرتمند تبدیل بشوند قطعا نتیجه بهتری عايد كشور خواهد داشت.
شريف در ادامه با اشاره به جايگاه احزاب در قوانين كشور اظهار نمود : نه تنها در قانون اساسي جايگاه احزاب بصورت خاص تعريف نشده، بلكه در قوانین عادی هم به آن توجهی نشده است. و این امر باعث شده که احزاب از بدنه لاغر و نحیفی برخوردار باشد و نتوانند در داخل خودشان نسبت به پرورش یک کادر قوی اقدام نمايند.
دبيركل حزب هدا اضافه نمود :برای یک گفتگو باید شاخص تعیین شده باشد ، شاخص هایی که ناشی از اشتراک نظر باشند و هر دو طرف آن را قبول داشته باشند.نمی شود یک جریان موجودیت جریان سیاسی دیگر را به رسمیت نشناسد چگونه گفتگو مي تواند شكل بگيرد؟ و يا زمانیکه شاخص ترین فرد یک جریان سیاسی در تربیون هاي عمومي آماج انواع تهمت ها قرار می گیرد و امکانی هم برای دفاع و پاسخگويي فراهم نمی شود طرح امكان گفتگو به بن بست می رسد.
در صورتي كه باید به جایی برسیم که بتوانیم مخالف خودمان را به رسمیت بشناسیم. این کشور متعلق به 80 میلیون شهروند است و هیچ کس نسبت به دیگری حق ویژه ای ندارد و تمامی افراد طبق قانون اساسی حق دارند نظرهای خود را در مورد اداره کشور بیان کنند.
وي با ابراز گله مندي از تبعيض ها بين جريان هاي سياسي ادامه داد: آیا امکانات برابر براي برخورداری از مسئولیت هاي مهم اداره كشور و سمت هاي انتخابي و انتصابط برای همه جريان هاي سياسي بصورت برابر فراهم است؟ تربیون های عمومی که یک امکان متعلق به كل کشور است به طور مساوی تقسیم می شود؟
شريف گفت: ما نباید گفتگو را از راه دور انجام بدهیم. مطلوب نيست از راه مطبوعات و رسانه ها همدیگر را مورد خطاب قرار بدهیم ما باید در یک محفلی دور هم بشنیم و به قول معروف سنگهای خودمان را وا بکنیم و در مورد راه حل مشکلات کلان كشور به یک فکر مشترک دست پيدا كنيم.
وي افزود: محور اساسی این کار باید منافع ملی باشد که منبعث از قانون اساسی است. هرچند نباید این فکر القا بشود که قانون اساسی نيز وحی منزل است زيرا قانون اساسی ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد.
شريف ضمن نقد سوال مجري در خصوص طرح آشتي ملي كه اصلاح طابان را به تداعي جنگ بين شهروندان و حاكميت تشبيه كرده بود گفت؛ اصلاح طلبان هیچ وقت ادعا نکرده اند که بین مردم و حکومت جنگی وجود دارد بلكه يك سري سوء تفاهمات و دلخوري هايي بين جریان های سیاسی كشور وجود دارد که باید ریشه های این دلخوري ها پیدا شود و بصورت بنياني حل و فصل شود.
وي ضمن اشاره به موضوع گفتگوي ملي كه از جانب نمايندگان ليست اميد مجلس شوراي اسلامي نيز دنبال مي شود اضافه كرد: گفتگوی ملی باید سطح بندی شود اين گفتگو مي تواند بین احزاب، بين نمایندگان فراكسيون هاي مجلس و حتي اساتید دانشگاهها که تعلق خاطر به جریان های سیاسی دارند صورت بگيرد.
عضو شوراي مركزي خانه احزاب افزود: متاسفانه جریان های سیاسی دچار ریزش سرمایه های اجتماعی شده اند كه اين وضعيت به هيچ عنوان مطلوب كشور و نظام ما نيست.
شريف در ادامه با نقد استفاده يك جريان سياسي از دوپينگ براي حضور در عرصه انتخابات گفت:
چرا ما باید با دست های خودمان کشور را از سرمایه هایی که استفاده از آنها به نفع کشور هستند محروم کنیم و يك جريان ريشه دار نتواند افراد شاخص خود را وارد كارزار انتخابات كند در حاليكه رقيب هيچوقت چنين دغدغه اي نداشته است.
شريف در خصوص حمايت جريان اصلاحات از روحاني در انتخابات ٩٢ و ٩٦ اظهار نمود اصلاح طلبان هیچگاه از برعهده گرفتن مسئوليت حمايت از دكتر روحاني شانی خالی نکرده اند. ما در انتخابات از آقا یروحانی حمایت کرده ايم و پشیمون هم نیستیم هرچند نقدهاي بسيار جدي به عملكرد كابينه و اطرافيان وئيس جمهور داريم.
وي با جدا دانستن نقد از توهين و فحاشي گفت: چرا وقتي رئيس يك قوه و يا يك جریان سیاسی مورد توهین قرار مي گيرد عقلای جناح مقابل سكوت اختيار مي كنند و به تندروي هاي بيشتر دامن مي زنند.
شريف در تشريح يك الگوي موفق براي گفتگوي ملي بيان نمود : موضوع برجام می تواند به عنوان یک الگو برای گفتگو مطرح شود که با رهنمودهاي مقام رهبری ، حمايت شخص ریيس جمهور و تلاش وزارت خارجه و همراهي مجلس توانست با به ثمر رساندن مذاكرات بي حاصل گذشته ، هم اكنون اكثر كشورهاي دنیا را در برابر باج خواهي و قانون شكني آمریکا قرار بدهد.
شريف در پايان اين گفتگوي زنده گفت: اصلاح طلبان همیشه در استفاده از تريبون هاي عمومي محدودیت داشته اند لذا از صدا و سیما این انتظار مي رود با دعوت از فعالان سياسي جناح هاي مختلف سياسي، برنامه هایی در قالب میزگردهاي تخصصی در خصوص مسايل روز كشور تهیه کند و صحبت های آنها را به نحو مطلوب انعکاس دهد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.