سفر "اشتر آصف علی" دادستان کل پاکستان به ایران

دادستان کل پاکستان، میانجیگر جدید بین ریاض- تهران!

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 1427
 | 
تاریخ انتشار: 04 اردیبهشت 1396 - 11:05
مقامات پاکستانی به دولت سعودی هشدار داده اند که در صورت تیز شدن نوک پیکان " ائتلاف مبارزه با تروریسم" علیه ایران یا متحدان این کشور در منطقه، از این ائتلاف بیرون خواهند کشید.
دادستان کل پاکستان، میانجیگر جدید بین ریاض- تهران!

به گزارش هدا پرس به نقل از عصر ایران روزنامه ” اکسپرس تریبیون ” چاپ اسلام آباد به نقل از منابع آگاه خبر داده ” نواز شریف” نخست وزیر پاکستان به دادستان کل این کشور ماموریت ویژه داده که بین ایران و عربستان میانجیگری کرده و روابط این دو کشور اسلامی و متحد پاکستان را به هم نزدیک کند.

پاکستان از اعضای ائتلاف  موسوم به ” مبارزه با تروریسم ” است که عربستان سعودی داعیه رهبری آن را دارد.

“اشتر آصف علی” دادستان کل پاکستان ماه گذشته به ریاض سفر کرده و در آنجا با مقاماتی از عربستان سعودی از جمله “محمدبن سلمان” وزیر دفاع و نایب ولیعهد عربستان سعودی دیدار و گفت و گو کرده است.

بر اساس گزارش اکسپرس تریبیون این حقوقدان 60 ساله پاکستانی و معتمد خاص نخست وزیر این کشور، قرار است در روزهای آینده نیز به ایران سفر کند.

این سفر همچنین علاوه بر تلاش های میانجیگرانه، به منظور ارایه اطمینان به مقامات تهران مبنی بر عدم تاثیر پذیرفتن رابطه حسنه اسلام آباد – تهران ، با موضوع عضویت پاکستان در ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی است.

یک مقام مطلع پاکستانی به روزنامه اکسپرس تریبیون گفته است: ” ما در حال تلاش برای تسهیل ایجاد رابطه حسنه بین تهران و ریاض هستیم.

این مقام پاکستانی تاکید کرده آوردن دو قدرت رقیب خاورمیانه ای به میز مذاکره به اندازه کافی ماموریتی دشوار و نفسگیر خواهد بود، ولی کاهش تنش در روابط عربستان سعودی و ایران موقعیت دشوار کنونی دولت اسلام آباد را بهبود خواهد بخشید.

به نوشته اکسپرس تریبیون روابط دوجانبه پاکستان و ایران در هفته ها و روزهای گذشته به دلیل پذیرش فرماندهی نظامی ائتلاف به رهبری سعودی از سوی “راحیل شریف” فرمانده سابق ارتش پاکستان و عزیمت این مقام نظامی سابق به ریاض به سردی گراییده است.

دولت پاکستان به منظور کاستن از تبعات منفی این اقدام در روباط دوجانبه با ایران، اقداماتی را انجام داده و از جمله ژنرال “قمر جواد بجوا” فرمانده کنونی ارتش پاکستان در مدت 6 هفته گذشته دومرتبه به دیدار ” مهدی هنردوست” سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد رفته است.

به نوشته اکسپرس تریبیون ، جمهوری اسلامی ایران نگران سوءاستفاده طرف سعودی از ائتلاف مبارزه با تروریسم است و بیم آن دارد که مقامات سعودی این ائتلاف را به یک ائتلاف طایفه ای تقلیل داده و از آن برای گسترش تقابل طایفه ای  و مذهبی در منطقه بهبره بگیرند، و به همین خاطر مقامات پاکستانی به طرف سعودی هشدار داده اند در صورت تحقق چنین امری از ائتلاف بیرون خواهند کشید.

با این حال به نوشته تریبیون پاکستان، ژنرال راحیل شریف ماموریتی دشوار در پیش رو دارد چون مقامات عربستانی یکی از ماموریت های جدی ائتلاف مبارزه با تروریسم را حمله به حوثی های (انصار الله ) تحت حمایت ایران در یمن می دانند و از این حیث در روزها و هفته های آینده تشدید تقابل بین ائتلاف نظامی تحت فرماندهی نظامی راحیل شریف با جوثی های یمن می تواند باعث ایجاد تنش بیشتر در روابط اسلام آباد – تهران شود.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.