در بیانیۀ حزب ندای ایرانیان به مناسب روز خبرنگار تاکید شد،

خبرنگار می تواند ابزار اصلی تعمیق دموکراسی باشد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 20739
 | 
تاریخ انتشار: 17 مرداد 1398 - 10:54
حزب ندای ایرانیان در بیانیه ای به مناسبت روز خبرنگار ضمن تاکید بر رفع موانع شغلی اصحاب رسانه تاکید کرد: با رفع این موانع خبرنگار می‌تواند یکی از اصلی‌ترین ابزارهایی باشد که با فساد ستیزی، تعمیق دموکراسی و بسط جامعه‌ای آزاد و آگاه، اهداف تبیین شده در «بیانیه گام دوم انقلاب» رهبر معظم انقلاب را برآورده می‌کند.
خبرنگار می تواند ابزار اصلی تعمیق دموکراسی باشد

به گزارش هداپرس به نقل از ایرنا روز پنجشنبه حزب ندای ایرانیان، در بیانیه این حزب آمده است: تبریک روز خبرنگار، مثل بسیاری از کار های دیگر تبدیل به عادتی شده که هرساله در ۱۷ مردادماه تکرار می‌شود؛ امّا بیاییم امسال از این عادتِ مستعمل دست بکشیم و به این جماعت زحمت‌کش، به این عزیزانی که بنیاد رکن چهارم دموکراسی هستند تبریک نگوییم. شاید این راهی باشد برای یادآوری کمبودها و کاستی‌هایی که در این حوزه وجود دارد و عادت ما به این‌گونه مناسک‌ها – بزرگداشت‌های تکراری هرساله – مانع از دیدن آن‌ها شده است.

در ادامه بیانیه می خوانیم: تبریک هایی که بهانه‌ای می‌شود برای تغافل و غفلت نسبت به وضعیت ناگواری که در این حوزه وجود دارد. برای نمونه، این دیگر ضرب‌المثلی رایج شده است که دموکراسی بدون مطبوعات آزاد و آگاه امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان با فساد (در انواع مختلف آن) مبارزه کرد، مگر به کمک خبرنگاران و به مددِ اهالی مطبوعات.

حزب ندای ایرانیان درباره واقعیت های شغل خبرنگاری آورده است: وقتی واقعیت موجود را نگاه می‌کنیم وضعیتی را می‌بینیم که یک‌سوی آن انفعال فعالان حوزۀ خبر و روزنامه‌نگاری است و یک‌سوی آن معدود افرادی که با «قلم فروشی» جذب گروه‌ها و جریان­ها شده‌اند و می‌شوند و حقیقت را به پای مصلحت‌های فردی و گروهی سلاخی می‌کنند. در این میان نبایستی از این نکته نیز گذشت که این قشر شریف و زحمت‌کش، عموماً نه از نظر معیشتی تأمین‌اند و نه امنیت شغلی دارند؛ شرایطی که با سرریز شدن موج‌های تورمی به بازار آشفتۀ کاغذ و به شمارش افتادن نفس مطبوعات و عدم حمایت لازم از سوی متولیان امر به شدت بغرنج شده و می‌رود تا در کنار عواملی دیگر – همچون یکه‌تازی فضای مجازی و بی‌رغبتی جامعه به خواندن و مطالعه – عملاً به مرگ مطبوعات و روزنامه‌نگاری و به مخاطره و مضیقه افتادن زندگی و معیشت روزنامه‌نگاران، منتهی شود. و بدتر از این‌ها، این‌که هیچ نظام حمایتی قانونی جامع و وحدت رویۀ قضایی در چگونگی تعامل با آنان وجود ندارد؛ به‌نحوی‌که تنها کافی است سهوالقلمی از ایشان سر بزند تا به راحتی دچار درگیری‌های قضایی و سیاسی و اجتماعی متعددی شوند.

در ادامه بیانیه حزب ندای ایرانیان، ضمن بزرگداشت این روز، پیشنهاد داده است: برای این‌که اهالی شریف این رکنِ حیاتی دموکراسی جایگاه واقعی خودشان را بازیابند و تبدیل به چشم بیدار ملت شوند تا با آزادیِ بیانِ تضمین‌شدۀ قانونی و حقوقی و با جسارت و شهامت به خبررسانی، شفاف‌سازی، افشای مفاسد و بیان حقایق مشغول شوند، مصرانه از دستگاه‌های متولی، به ویژه مجلس شورای اسلامی و ریاست جدید قوه قضاییه خواهشمند است تا به کمک اهل‌فن و کارشناسان خبره به رفع موانع مختلف و متعدد ظهور مطبوعات و خبرگزاری‌های آزاد و متعهد و ضد فساد بپردازند و در این راه از هیچ کوششی کوتاهی نکنند. بی‌تردید چنین کاری می‌تواند یکی از اصلی‌ترین ابزارهایی باشد که با فساد ستیزی، تعمیق دموکراسی و بسط جامعه‌ای آزاد و آگاه، مقاصد ترسیم‌شده در قانون اساسی ج.ا.ا، آرمان‌های انقلاب ۵۷ و همچنین اهداف تبیین شده در «بیانیه گام دوم انقلاب» رهبر معظم انقلاب را برآورده می‌کند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.