.

خاتمی و آشتی ملی

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 31767
 | 
تاریخ انتشار: 24 مهر 1400 - 11:14
خاتمی در دوران هشت ساله ریاست جمهوری اش که یکی از دوران پرتلاطم و خطرناک بود و حکومت ایران از طرف جامعه جهانی به رهبری ایالات متحده در محور شرارت قرار گرفته بود، تجارب طلایی و بین المللی فراوانی کسب کرده بود.
خاتمی و آشتی ملی

هداپرس، سعید اندیکلایی سرپرست حزب هدا( مازندران)- دکتر محمد خاتمی از معدود سیاستمداران معاصر ایران است که پس از دوره ریاست جمهوری،محبوبیت او دوچندان شده است. میرزا تقی خان امیرکبیر،قائم مقام فراهانی و دکتر مصدق نیز چنین سرنوشتی داشته‌اند.

این سید صبیح المنظر همیشه خندان چندروز قبل از نمایش حکومتی راهپیمایی 22 بهمن سال ۹۵ آحاد مردم را به شرکت در این راهپیمائی دعوت نمود که این درخواست سبب رنجش و انتقاد بسیاری از هواداران او گردید. در آن برهه سرنوشت ساز بالاترین مقام حکومت و قدرتمند ترین رهبر دنیا آب پاکی روی دست تمام طرفداران طرح آشتی ملی ریخت. منتقدان این سید صبور و دوراندیش، زاده کویر، تیغ انتقاد خود را تیزتر کرده بودند و می گفتند ما می دانستیم که حاکمیت اهل مدارا و دوراندیشی نیست. حال این سئوال پیش آمده بود که آیا محمد خاتمی با آن همه تجریه و دانش سیاسی، مرتکب خطا ی استراتژیک شده بود و دست به خودکشی سیاسی زده است؟ به زعم حقیر دکتر خاتمی انسانی دوراندیش و آینده نگر بوده است و آنچه زعمای حکومت و در راس آنان رهبری در آیینه نمی دید، خاتمی در خشت خام می دید.

خاتمی در دوران هشت ساله ریاست جمهوری اش که یکی از دوران پرتلاطم و خطرناک بود و حکومت ایران از طرف جامعه جهانی به رهبری ایالات متحده در محور شرارت قرار گرفته بود، تجارب طلایی و بین المللی فراوانی کسب کرده بود. این سیاستمدار کهنه کار زیرک شاید بیش از هر زمانی دیگر احساس خطر می کرد. او تحولات جهانی و منطقه ای را خوب می شناخت و می دانست کوچکترین اشتباه محاسباتی می تواند به قیمت گران نابودی ملک و میهن تمام شود .اگر بخواهیم مدل سازی کنیم شاید بتوان اوضاع این روزهای حکومت را با سالهای پایانی حکومت پهلوی دوم مقایسه کرد .بسیاری از ملیون ان روزگار از جمله دکتر سنجابی ،دکتر سحابی، دکتر بازرگان و دیگران آن مستبد مملکت برباد ده را پند میدادند ولی آه گرم آن ناصحان در آهن سرد آن نا نگران اثر نمی کرد تا سرانجام شد که….و محمدرضای فرنگ دیده و بانی نوفل لوشاتو، بنیانگذار حکومت اسلامی شد.

باری بدون تردید سید محمد خاتمی اتمام حجت نموده بود و آخرین نصیحت و سخن پایانی را به حاکمیت خواب زده گوشزد کرده و از اعتبار و آبروی هفتاد ساله خود مایه گذاشته بود.در آن روزها امیدوار بودیم و آرزو می کردیم پیش بینی های آن سید جلیل القدر و سلیم النفس به حقیقت نپیوندد زیرا در آن صورت دیگر ایران را فقط روی نقشه های جغرافیا جستجو کرد هر چند اتفاقات و حوادث بعد از آن چنان به خشم و نفرت مردم از حاکمیت و دولت و در نتیجه به دو قطبی شدن جامعه انجامید که کمتر از نابودی یک ملت نیست. به گمان نگارنده این ایام ذهن روشن و تیزبین خاتمی را با این بیت لسان الغیب به خود مشغول کرده است:

آسایش دو گیتی تغییر این دو حرف است/ با دوستان مروت با دشمنان مدارا

بیشتربخوانید:

نظر سیدمحمدخاتمی درباره طرح “صیانت از کاربران در فضای مجازی”

عده‌ای در تلاش هستند تا از اصلاح طلبان اپوزوسیون بسازند/ سید محمد خاتمی هنوز هم مرجع تصمیم‌گیری‌های اصلاحات است

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.