شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹

علی سلیمانی**

خاتمی تکرار کرد و ما …..

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 23130
 | 
تاریخ انتشار: 03 اسفند 1398 - 14:14
خاتمی تکرار کرد و ما در لیست رفتیم و مردم رای دادند!!!  بسیاری از منتخبین لیست امید در تهران نحوه رای میلیونی خود و صفوف آرای به هم فشرده مردم را برای رای دادن، به تکرار سید محمد خاتمی و قرار گرفتن در لیست مرتبط دانسته و هیچ اعتباری برای زحمات فعالین سیاسی سطح تهران قائل نبودند.
خاتمی تکرار کرد و ما …..

خاتمی تکرار کرد و ما در لیست رفتیم و مردم رای دادند!!!  بسیاری از منتخبین لیست امید در تهران نحوه رای میلیونی خود و صفوف آرای به هم فشرده مردم را برای رای دادن، به تکرار سید محمد خاتمی و قرار گرفتن در لیست مرتبط دانسته و هیچ اعتباری برای زحمات فعالین سیاسی سطح تهران قائل نبودند.

 

در این استدلال منتخبین لیست امید دو اشکال اساسی وجود داشت:

اشکال اول آن بود که ایشان نمی‌دانستند سید محمد خاتمی به اعتبار و پشتوانه فعالین سیاسی سطح تهران، اعم از احزاب، افراد مستقل و فعالین ستادی اقدام به تکرار انتخابات نمود و اگر ایشان فعالین سیاسی و اجتماعی کشور از این تکرار می‌کنم استقبال نمی‌کنند و یا پشت این سخن نخواهند ایستاد، به هیچ عنوان مانند همین دوره تکرار می‌کنم خود را تکرار نمی‌کرد. و یا حتی مهمتر آن بود که اصلاً اگر نیز ایشان تکرار نمود به اصرار و ابرام همین فعالین سیاسی بود که در جلسات متعدد با ایشان و یا حتی جلسات با احزاب و گروه‌های سیاسی بر پشتیبانی از سید محمد خاتمی تاکید داشتند و سید اصلاحات نیز بر اثر همین اصرار اقدام به تکرار انتخابات می‌کرد.

 

اشکال دوم این استدلال آن بود که منتخبین تکرار در کشور و به خصوص شهر تهران اصلاً توجه نداشتند که تکرار سید محمد خاتمی با اسامی ایشان همراه نبود و آنچه نفرات تکرار سید محمد خاتمی را به دست مردم رسانده بودند همین فعالین سیاسی در سطح شهر تهران بودند. سید محمد خاتمی تنها در مورد دولت مشخص کرد که مردم به چه کسانی رای دهند اما در مورد شورای شهر تهران به هیچ عنوان اسامی بیست و یک نفره را در متن سخنرانی نبرد و یا اگر هم این اسامی را مطرح می‌کرد مردم همراه با متن سخنرانی که به پای صندوق‌های رای نمی‌رفتند. این زحمت شبانه روزی فعالین سیاسی در سطح شهر تهران بود که اسامی تکرار خاتمی را تا دل محلات و کوچه‌های شهر تهران به دستان مردم رسانده و با ایجاد شور انتخاباتی مردم را تا لحظه آخر رای‌گیری در صفوف به هم فشره انتخابات پشتیبانی کرده تا نتایج میلیونی و درخشان انتخابات مجلس دهم و شورای پنجم در سطح شهر تهران رقم خورد. و البته شاید برخی از ایشان تصور داشتند که جناب آقای سید محمد خاتمی این لیست را تک به تک به دستان بیش از هشت میلیون تهرانی رسانده است.

 

بیشتر به نظر می‌رسد که چنین استدلالی نه برای حل مشکلات مردم بلکه به دلیل فرار از پاسخگویی به مردم و نادیده انگاشتن زحمات شبانه روزی فعالین سیاسی و اجتماعی شهر تهران از طرف منتخبین لیست امید مطرح شده باشد. اما انتخابات دوم اسفند نود و هشت نشان از ان داشت که به هیچ عنوان چنین استدلالاتی ریشه منطقی و اصولی نداشت.

شخصاً به یاد دارم برای پیروزی در انتخابات مجلس دهم کار در پهنه جنوب تهران حدود یک سال پیش از انتخابات با برگزاری جلسات مرتب میان فعالین سیاسی جنوب تهران آغاز شد و در مورد شوراها درست از روز پس از انتخابات در هفت اسفند همین فعالین سیاسی و اجتماعی کار خود را در پهنه جنوب ادامه دادند تا نتایج درخشان بیست و نهم اردیبهشت نود و شش در سطح شهر تهران رقم خورد و در تمام مناطق جنوبی که اصلاح طلبان همواره بازنده مطلق انتخابات بودند توانستند یا برنده شده و یا به نتایج بسیار مطلوبی برسند.

 

**عضو شورای مرکزی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران (هدا)

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.