طی بیانیه ای:

حمایت جبههٔ اصلاحات ایران از استقلال کانون وکلا

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 30688
 | 
تاریخ انتشار: 26 تیر 1400 - 10:28
جبهه اصلاحات ایران در بیانیه ای تاکید کرد: وکیل مستقل و قاضی مستقل دو رکن عدالت قضایی و لازمۀ دادرسی عادلانه‌اند.
حمایت جبههٔ اصلاحات ایران از استقلال کانون وکلا

به گزارش هداپرس به نقل از ایلنا، در بخشی از این بیانیه آمده است: نهاد وکالت در ایران از دستاوردهای نهضت مشروطه و استقلال آن از ثمرات نهضت ملی مردم ایران است؛ وقتی با پیروزی نهضت مشروطیت قدرت مطلقۀ پادشاه مشروط به قانون و عدلیه جایگزین زورآزمایی و قدرت دو طرف دعوا شد، حق انتخاب وکیل نیز  برای اصحاب دعوا شناخته شد.

در بخشی از این بیانیه یادآورشده است: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حق انتخاب وکیل در همهٔ دادگاه‌ها برای طرفین دعوا را به عنوان یکی از حقوق ملت مورد تصریح قرار داده است.

این بیاینه می‌افزاید: متأسفانه آیین‌نامه‌ای که اخیرا توسط حوزه ریاست قوهٔ قضاییه «اطلاع‌رسانی»شده، این بار با یدک کشیدن عنوان «آیین‌نامهٔ اجرایی لایحهٔ قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری» استقلال وکالت را در معرض تهدید و تحدید قرار داده است.

جبهه اصلاحات ایران در ادامه با انتقاداتی نسبت به آیین‌نامۀ مزبور  آن را در موارد عدیده، ازجمله جواز عدم تمدید پروانه وکالت توسط مقام قضایی، نافی استقلال وکیل و معارض با استقلال کانون وکلای دادگستری برشمرده است.

جبههٔ اصلاحات ایران در پایان این بیانیه  با تأکید بر ضرورت پاسداری از استقلال کانون وکلای دادگستری، عنوان کرد: از رییس محترم قوه قضاییه انتظار دارد که در طلیعهٔ فعالیت خود با صدور دستور توقف اجرای آن، امکان اصلاح قانون را از طریق فرآیند مقرر قانونی فراهم سازد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.