در نامه دبیر کل حزب ندای ایرانیان به رییس دستگاه قضا مطرح شد:

حزب ندای ایرانیان آماده کمک به قوه قضاییه برای بهبود عملکرد آن است.

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 19441
 | 
تاریخ انتشار: 09 تیر 1398 - 09:09
دبیرکل حزب ندای ایرانیان در نامه ای به رییس قوه قضاییه ضمن ارائه پیشنهادهایی، از آمادگی حزب متبوع خود برای کمک به قوه قضاییه و بهبود عملکرد آن خبر داد.
حزب ندای ایرانیان آماده کمک به قوه قضاییه برای بهبود عملکرد آن است.

به گزارش هداپرس روز پنجشنبه روابط عمومی حزب ندای ایرانیان، صادق خرازی به مناسبت هفته قوه قضائیه در نامه‌ای به حجت الاسلام ابراهیم رئیسی نوشت: فرارسیدن هفته قوه قضائیه فرصت مغتنمی است تا با بررسی جایگاه این بخش مهم نظام جمهوری اسلامی و واکاوی ضعف‌ها و قوت‌های ساختاری و رفتاری، برای بهبود نقش و اثرگذاری نظام دادخواهی کشور در جهت آرمان‌های مقدس انقلاب اسلامی و کسب رضایت رهبری معزّز انقلاب و آحاد شهروندان شریف و مکرّم ایران اسلامی تلاش مضاعفی صورت پذیرد.

در ادامه این نامه با اشاره به تحولات و اصلاحات مثبت در قوه قضائیه از زمان حضور آیت الله رئیسی در این قوه آمده است: این قوه به عنوان یک بخش مستقل از نظام، از زمان شکل‌گیری تاکنون دست‌خوش تغییرات و تحولات بسیاری شده و رؤسای این قوه از زمان شهید بهشتی تاکنون در حد توان، بنیه، استعداد خویش در جهت پیشرفت و بهبود آن کوشیده‌اند.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان در ادامه نامه خود خطاب به رئیس قوه قضائیه پیشنهادهایی را برای بهبود وضعیت فعلی و اصلاح بیشتر ارائه کرد و نوشت: امروز با توجه به نیاز عصر حاضر مقتضی است بسیاری از قوانین جزایی، مدنی، کیفری، تجاری، اداری و… متناسب با شرایط و وضع عصر حاضر و بر مبنای اسلام و چهارچوب‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی مورد بازنگری و تجدیدنظر قرار بگیرد تا بتواند نیازهای روز موجود رو پوشش دهد.

در بخش دیگر این نامه با تاکید بر لزوم چاره اندیشی در حوزه تغییرات ساختاری، حذف بخشهای غیر لازم و جایگزیزنی بخشهای مورد نیاز، به رئیس قوه قضائیه پیشنهاد شده است، تعاملات با اصحاب رسانه، کارشناسان و متخصصان دارای پیوستگی منظم بوده و آنها در ارائه نظرهای خود از مصونیت قضائی لازم برخوردار باشند تا سانسور نظرات آرام آرام از بین رفته و منتقدین، اصحاب رسانه و دلسوزان بتوانند بدون لکنت زبان نظرات خویش را ابراز کنند.

در بخش دیگر نامه دبیرکل حزب ندای ایرانیان آمده است: در بحث تعامل با نهادهای استعلامی نظیر شرکت‌های خدمات تلفن همراه، سازمان ثبت احوال و اسناد، سازمان زندان‌ها، سازمان ثبت شرکت‌ها و علائم تجاری و بانک‌ها شایسته است در هر دادسرا نماینده‌ای از هر نهاد حضور داشته باشد تا فرآیند دادرسی دچار سکته و وقفه نشود.

خرازی در این نامه با اشاره به اینکه در موضوع تعامل با احزاب، تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد اقدام چشمگیری از سوی قوه قضائیه تاکنون مشاهده نشده است، آمده است، تعامل با موارد مشارالیهم می‌تواند توان مشارکت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی قوه قضائیه را بهبود بخشد.

در بخش دیگر این نامه آمده است: به نظر می‌رسد لازم است در ساختار بخش بین‌الملل قوه قضائیه تجدیدنظر جدی صورت گرفته و افراد متخصص شناسایی و ابقاء و افراد بلاتخصص در امور بین‌الملل از این بخش کنار گذاشته و افراد شایسته و لایق جایگزین آن‌ها شوند.

خرازی در ادامه نامه خود به بحث مبارزه با فساد و شفاف‌سازی اشاره کرده و آورده است: در موضوع مبارزه با فساد و دانه‌درشت‌ها که مورد توجه جدی افکار عمومی است، شایسته است رسیدگی‌های قضایی با سرعت و توان بیشتری انجام و از ارائه گزارش شفاف به مردم مضایقه نشود تا مردم به‌صورت شفاف و روشن در روند مبارزه با فساد قرار گیرند و عزم جدی قوه در مبارزه با مصادیق گوناگون فساد به باور عمومی تبدیل شود.

خراز: همچنین در این نامه آوروه است، در بحث گزارشگران مفاسد و به‌ویژه اصحاب رسانه، شایسته است قوه قضائیه نقش حمایتی خود را تقویت کند و به‌جای برخوردهای قضائی و سیاسی با این گزارشگران آن‌ها را مورد تشویق و تکریم قرار دهد.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان در بخش دیگری از نامه خود به معاضدت قضائی و حمایت از مددجویان و زندانیان اشاره و تاکید کرد، گزارش‌های رسیده از وضع برخی از بازداشتگاه‌ها و وضعیت زندانیان نگران‌کننده است و تداوم آن می‌تواند به فجایعی از نوع آنچه در کهریزک و فشافویه اتفاق افتاد منجر شود.

در ادامه این نامه آمده است: در موضوع خانواده مددجویان و زندانیان شایسته است شرایطی فراهم گردد که آسیب‌های این بخش از جامعه تقلیل یافته و جنبه شخصی بودن مجازات به خانواده‌ها و افراد دیگر تسرّی پیدا نکند؛ همچنین در بحث معاضدت قضائی و استفاده از راهنمایی و مشاوره افراد متخصص جهت هدایت مردم برای کسب حقوق خود جدیت بیشتری در برداشتن گام‌های بزرگ‌تر مورد انتظار است.

در بخش دیگر نامه دبیرکل حزب ندای ایرانیان آمده است: در بحث نظارت بر شایستگی رفتار قضات و کارکنان، سازوکارهایی در قوه قضائیه موجود است ولی آنچه از شواهد، گزارش‌ها و قرائن برمی‌آید عدم کارایی لازم این سازوکارهاست.

دبیرکل حزب ندای ایرانیان در ادامه نامه خود آورده است: شخص شریف حضرت‌عالی هم قطعاً بر این مهم واقفید که مردم همواره در همه اعصار و ادوار، تشنه عدالت و شفافیت، مبارزه با فساد، تبعیض، ظلم، بی‌عدالتی و نابرابری بوده و پاسخ در خور به این مطالبات از قوه‌ای که در قالب نظام جمهوری اسلامی ایران سکان امر قضا را در دست گرفته، امری حیاتی و حائز اهمیت ویژه است.

در فراز پایانی نامه خرازی آمده است، حزب ندای ایرانیان بر اساس مسئولیت اجتماعی و سیاسی خویش با استفاده از توان کارشناسی حقوقدانان و وکلای خود، تمام‌قد در کنار خدمتگزاران عرصه عدالت‌گستری ایستاده است و اعلام آمادگی می‌کند تا بر اساس قانون اساسی و مرامنامه خود در جهت کمک به قوه قضائیه و بهبود عملکرد آن از تمام ظرفیت‌ها و توان نظارتی خود بهره بگیرد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.