نامزدهای انتخاباتی برای محبوبیت راهی به جز متوصل شدن به شعار افزایش یارانه‌ها پیدا نکردند

حذف دهک‌های غیرنیازمند/ خداحافظی مردم با یارانه نقدی

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 1688
 | 
تاریخ انتشار: 13 اردیبهشت 1396 - 15:16
با توجه به اینکه دولت روحانی چندی پیش در اقدامی یارانه نیازمندان را تا ۳ برابر افزایش داد بنابراین پیش بینی می‌شود که در دولت بعد دیگر بودجه ای برای یارانه اقشار غیرنیازمند باقی نماند و یارانه این افراد در آینده ای نه چندان دور حذف شود.
حذف دهک‌های غیرنیازمند/ خداحافظی مردم با یارانه نقدی
به گزارش هدا پرس به نقل از  پارسینه: با توجه به اینکه دولت روحانی چندی پیش در اقدامی  یارانه نیازمندان را تا ۳ برابر افزایش داد، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که در دولت بعد، دیگر بودجه‌ای برای یارانه اقشار غیرنیازمند باقی نماند و یارانه این افراد در آینده ای نه چندان دور حذف شود. ضمن اینکه  این اقدام دولت با انتقادات بسیاری مواجه شد.
 یکی از این انتقادات که چندی پیش مطرح شد از سوی رئیس مجلس بود. البته روی  این انتقاد بیشتر به سمت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود. علی لاریجانی برای دومین روز پیاپی از وعده افزایش یارانه نقدی انتقاد کرد. او گفت: افزایش یارانه‌ها در حوزه اختیارات ریاست‌جمهوری نیست و نیاز به تصویب پارلمان دارد. در کنار صحبت‌های او، برخی دیگر از چهره‌های سیاسی، نیز به این موضوع اعتراض نشان دادند.
چندی پیش یکی از نمایندگان مجلس در همین خصوص گفت: دولت اکنون افزایش یارانه کم‌درآمدها را در دستور کار قرار داده بنابراین طبق قانون موظف است در دوره جدید یارانه بقیه اقشار را قطع کند و حذف یارانه در این دوره قطعی است، زیرا منابع این افزایش از محل حذف درآمد غیرنیازمندان پیش‌بینی شده است و برای جبران آن چاره‌ای جز حذف وجود ندارد.
محمد رضا پورابراهیمی همچنین گفته است که دولت یازدهم نیز علی‌رغم وعده مدیریت یارانه‌ها و حذف پردرآمدها کاملاً خلاف قانون عمل کرد و برآورد این است حدود ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه از محل درآمد عمومی بودجه استفاده می‌شود.
در این میان دولت برای پرداخت یارانه دولت در بسیاری از مواقع بودجه وزارتخانه ها را به طور تمام و کمال پرداخت نمی‌کند، ضمن اینکه این مسئله برخی اوقات موجب عدم پرداخت حقوق کارکنان وزارتخانه‌های کشور و گلایه‌های بی‌شماری می‌شود.  در این میان  گفتنی است کشوری که به سختی یارانه را به دست مردم می‌رساند و آن را مصیبت عضما می‌داند بر چه اساسی و چگونه می‌تواند  یارانه ها را تا چند برابر افزایش دهد؟
تنها در صورتی دولت مجری می‌تواند وعده یارانه‌ای خود را محقق سازد که پرداخت یارانه نقدی معادل سه برابر آنچه هم‌اکنون پرداخت می‌شود را به ۳۰ درصد یارانه‌بگیران که از سه دهک کم برخوردار هستند محدود کند. بر این اساس دولت چاره‌ای جز حذف ۷۰ درصدی سایر یارانه‌بگیران نخواهد داشت.
اکنون بودجه عمرانی کشور ۵۲ هزار میلیارد بوده که تنها حدود ۱۸ هزار میلیارد آن محقق شده است. در این شرایط  ماهانه بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان به ۷۶ میلیون ایرانی یارانه پرداخت می‌شود. یعنی سالانه  حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان، که با احتساب یارانه یک سال، این مبلغ معادل بودجه عمرانی کشور است و تامین آن برای دولتی که بودجه آن را  از طریق فروش نفت تامین می‌شود، آسان نیست.
با این وجود، نامزدهای انتخاباتی برای محبوبیت راهی به جز متوصل شدن به شعار افزایش یارانه‌ها پیدا نکردند که البته به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حرکت کامل غیر حرفه‌ای بوده و نشان می‌دهد که همه وعده‌ها در حد حرف باقی خواهد ماند. به همین خاطروعده هایی که نامزدهای ریاست جمهوری بارها آن را در صحبت‌های خود مطرح کردند با ابهاماتی زیادی مواجه است.
گفتنی‌است، طبق قانون منابع حاصل از افزایش حامل‌های انرژی باید در چند بخش صنعت،‌ عمرانی، تولید، اشتغال، باز توزیع شود اما در دولت قبل این قانون به طور کامل اجرا نشد و حتی از منابع عمومی برای هدفمندی و پرداخت یارانه‌ها برداشت صورت گرفت در دولت یازدهم نیز برای پرداخت یارانه از بودجه برخی وزارتخانه‌ها استفاده می‌شد به همین خاطر بارها دولت یارانه‌ها را مصیبت عضما و شکل آفرین نامید. با این تفاسیر، به نظر می‌رسد که دولت آینده دیگر بودجه ای برای پرداخت یارانه سایر اقشار جامعه نداشته باشد و دست به حذف یارانه نقدی خانوار بزند البته به جز اقشار نیازمند جامعه.
برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.