قاضی عسکر:دیه شهدای مسجدالحرام از طرف شرکت بن لادن پرداخت می شود

حدود 86 هزار نفر به حج سال 96 مشرف می شوند

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 788
 | 
تاریخ انتشار: 28 اسفند 1395 - 22:16
به گزارش خبرنگار هدا پرس;حجت الاسلام قاضی عسکر،نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گفت:به خانواده های شهید حادثه منا و مسجدالحرام ،دو سهمیه حج تمتع داده می شود و همچنین دو کارمند خاطی طبق قانون عربستان مجازات شدند و در حال حاضر در زندان به سر می برند
حدود 86 هزار نفر به حج سال 96 مشرف می شوند

گلی:
سرپرست حجاج ایرانی : 86 هزار زائر ايراني سال آینده به حج مي روند

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكربا اشاره به گفتگوهاي صريح و منطقي هيئت ايراني با وزير حج و عمره عربستان اظهار داشت: براي تشرف حدود 86 هزار نفر به حج سال 96 توافق شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمين قاضی عسکر گفت: در روايات ازفريضه حج به عنوان ركن دين ياد شده است و شيعيان و اهل تسنن اهتمام فراواني به انجام اين فريضه دارنداما به دليل مشكلاتي كه درحج سال گذشته رخ داد، مردم ما يك سال از انجام فريضه حج محروم ماندند.

وي افزود:امسال باگفتگوهاي صريح ومنطقي كه باوزيرحج عربستان صورت گرفت، توافق شد كه درسال 96، حدود86 هزارنفربراي انجام مناسك حج به عربستان اعزام شوند.

سرپرست حجاج ایرانی بیان کرد:‌ دراين مذاكرات خواسته‌هاي مردم، مسئولان و در راس آن مقام معظم رهبري در اولويت قرار داشت و بيشتر اين خواسته‌ها درتوافق نهايي محقق شد.

وی تصریح کرد: در موضوع حفظ عزّت ، كرامت و مراعات امنيت زائران ايراني، مشكلاتي كه در سال‌هاي گذشته داشتيم مطرح و در تفاهم نامه‌اي كه امضا شد، آن‌ها اذعان كردند كه راحتي، عزّت، كرامت و امنيت حجاج را در زماني كه در عربستان هستند، تامين مي كنند.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر در ادامه گفت: كليات آنچه كه مورد نظربوده درتوافق‌نامه وزارت حج عربستان و سازمان حج و زيارت ايران لحاظ شده است كه براساس آن برگزاري مراسم دعا در محل سكونت و جاهايي كه متعلق به زائران ايراني است بلامانع بوده، ولي در دور بعدي مذاكرات ، اين مسائل جزئي‌تر مطرح و بحث خواهد شد تا با توافق صورت گرفته و تفاهم در آينده ، مشكلات از سر راه برداشته شود.

نماينده ولي فقيه تاکید کرد: ما درگير دو مسئله شهداي مسجدالحرام و منا در رابطه با دیه بوديم. درمورد شهداي مسجدالحرام بنا برقول پادشاه عربستان به صورت قطعي هديه‌ پرداخت مي شود و ديه‌اي هم ازطرف شركت بن لادن به حادثه‌ديدگان مسجدالحرام قراربوده پرداخت گردد كه اين كار را هم شروع كرده‌اند.

وي اضافه كرد: پرونده فاجعه منا به دليل قطع روابط سياسي دو كشور راهي براي پيگيري نداشت و اگر مي‌خواستيم از طريق محاكم بين‌المللي پيگيري كنيم با پروسه اي طولاني روبرو مي‌شديم هر چند كه در وزارت امورخارجه، دادستاني ، سازمان حج و بنياد شهيد كارهاي گسترده اي دراين زمينه انجام شد و در دو ماه گذشته وكيلي اختياركردند كه طبق قرارداد امضاء شده، قراراست امور را دنبال كند.

سرپرست حجاج ايراني اظهار داشت: ما در پيگيري فاجعه منا كارهاي گسترده‌اي انجام داده ايم و با بيش از 800 شاهد مصاحبه كرديم كه اسنادش موجود و قراراست ايران مستندات خود در باره اين حادثه را به طرف مقابل ارائه دهد و بررسي كميته حقيقت‌ياب ادامه يابد.

وي گفت: به خانواده‌هاي داغ‌ديده فاجعه منا و مسجدالحرام اين بشارت را مي‌دهم كه با تلاش هيأت اعزامي ايران به عربستان مقرر شد در حج امسال به هر خانواده شهيد اين دو حادثه دو سهميه حج تمتع داده شود كه در حج پيشرو اعزام مي‌شوند.

نماينده ولي فقيه بیان کرد : ممكن است در هر كشوري حوادث غيرمترقبه پيش بيايد و نمي‌توان در موارد ناخواسته تضميني گرفت؛ اما درباره آنچه قابل پيش بيني است امنيت، عزت و كرامت زائران در تفاهمنامه آمده است.

وي گفت: چهارسال زندان ، هزار ضربه شلاق و اخراج از كارحكم قضايي درباره دو کارمند خاطی فرودگاه جده بوده است و آنها هم اكنون در زندان هستند، هر چند درمذاكرات نيز طرف سعودي مطرح كرد ما خواستار اشد مجازات براي آن‌ها بوديم و اين حكم سه قاضي بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسكر اظهار داشت: همانند ساليان گذشته نيمي از زائران با پروازهاي ايراني و نيمي با پروازهاي سعودي اعزام مي‌شوند و ازهفته آينده كارشناسان ما به عربستان مي روند تا درباره جزئيات گفتكو كنند.

وي در پایان گفت: تمهيدات لازم درمسائل اجرايي انديشيده شده است وعلاوه برآموزش‌ الكترونيك، جلسات حضوري بيشتري براي زائران برگزار خواهيم كرد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.