امسال بحران آبی در کشور "شوخی" نیست

جیره بندی آب در آستانه اجرا

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 2618
 | 
تاریخ انتشار: 03 تیر 1396 - 11:50
امسال بحران آبی در کشور "شوخی" نیست! هنوز سه روز از آغاز فصل تابستان نگذشته که مسوولان آبی کشور از سربه سر شدن مصرف و تولید آب شرب در اکثر نقاط کشور می‌گویند که این آمار تنها یک معنا دارد" جیره بندی آب در اکثر نقاط کشور اجرایی خواهد شد.
جیره بندی آب در آستانه اجرا
به گزارش هدا پرس به نقل از پارسینه: امسال بحران آبی در کشور “شوخی” نیست! هنوز سه روز از آغاز فصل تابستان نگذشته که مسوولان آبی کشور از سربه سر شدن مصرف و تولید اب شرب در اکثر نقاط کشور میگویند که این آمار تنها یک معنا دارد” جیره بندی آب در اکثر نقاط کشور اجرایی خواهد شد”
آنطور که کارشناسان پیش بینی می‌کنند در صورت افزایش دما که البته کاملا قابل پیش بینی است در اکثر نقاط کشور با کمبود آب مواجه خواهیم شد که چاره ای جزء جیره بندی نخواهد گذاشت. اگرچه در حال حاضر نیز به دلیل کمبود آب در برخی از نقاط کشور چون گرگان دولت در حال تامین آب شهرها از طریق دستگاه های آب شیرین کن است.
طبق پیش بینی‌های سازمان هواشناسی دمای هوا در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور بین ۰.۵ تا ۱.۵ درجه سانتیگراد گرم‌تر خواهد شد و این سبب می‌شود تا میزان مصرف آب افزایش یابد.
بنابراظهارات مسوولان تنها دو روز پس از آغاز تابستان ۶ کلانشهر و ۲۸۹ شهر در معرض تنش آبی قرار گرفته اند.
براساس این گزارش کلانشهرهای اصفهان، بوشهر، بندر عباس، شیراز، کرمان، مشهد به همراه ۲۸۹ شهر کشور در تابستان امسال دارای تنش آبی هستند؛ به این معنی که منابع آب موجود و مصرف انها در حالت سربه سر قرار دارد و در این وضعیت، کنترل مصرف از سوی مشترکان به‌ویژه در ساعت‌های پیک مصرف برای پایداری خدمات بسیار تعیین کننده خواهد بود.
به اذعان “رحیم میدانی” معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در بسیاری از شهرها ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد با افت فشار آب روبرو شویم ولی به دلیل قدمت شبکه آن شهر نتوانیم فشار شبکه موجود در آب شهری را از حدی بالاتر ببریم که از جمله این شهرها می‌توان به شهر بوشهر اشاره کرد.
براساس اظهارات معاون وزیر نیرو، اگر به دلیل افزایش دما میزان مصرف آب در اوج زمان مصرف بیش از حد انتظار بالا برود ممکن است حجم مخازن کاهش یابد.
رحیم میدانی از مردم خواست همچون سال‌های گذشته برای برخورداری از شبکه آب پایدار به یاری وزارت نیرو شتافته و در زمان اوج مصرف، از وسایل مصرف طولانی خودداری کرده و نیازهای خود را در زمانی خارج از ساعات پیک مصرف برآورده کنند.
آنطور که مسوولان تاکید دارند ساعات پیک مصرف آب در روزهای غیر تعطیل بین ساعات ۱۶.۳۰ تا ۲۱ و در روزهای تعطیل بین ساعات ۱۰ تا ۱۴ و در بعداز ظهرها از ۱۶.۳۰ تا ۲۱ است که در این ساعت‌ها میزان مصرف آب به شدت افزایش خواهد داشت و فشار بسیار زیادی به شبکه تحمیل می‌شود.
با اینحال دلیل کمبود آب در بسیاری از شهرها و استانهای کشور را باید در نبود تاسیسات مناسب برای تصفیه آب جستجو کرد چراکه آنطور که مسوولان معتقدند وضعیت سدهای کشور مناسب است. به گفته معاون وزیر در امور آب، میدانی وضعیت سدهای کشور در زمان حاضر رضایت بخش است اما این موضوع سبب نمی‌شود که مصارف خود را مدیریت نکنیم؛ زیرا اگر میزان مصارف افزایش یابد حتی با وجود آب پشت سدها، در بسیاری از مواقع تاسیسات پاسخگوی نیاز بیش از حد مشترکان نخواهد بود.
بنابراین به نظر میرسد به دلیل تخصیص نیافتن منابع مالی به توسعه زیرساخت های تصفیه آب در نقاط مختلف کشور امروز در گرمای زیاد مردم چاره ای جزء صرفه جویی نخواهند داشت چراکه در غیراینصورت باید شاهد جیره بندی و قطع گسترده آب در شهرهای خود باشند!
برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.