نمازی:

جهانگیری از سیاست فاصله می‌گیرد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 30575
 | 
تاریخ انتشار: 20 تیر 1400 - 12:27
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب معتقد است که جهانگیری بعد از اتمام دولت به سوی کارهای پژوهشی و یا فعالیت اقتصادی در قالب بخش خصوصی رفته و از سیاست فاصله می‌گیرد.
جهانگیری از سیاست فاصله می‌گیرد

به گزارش هداپرس به نقل از فردا، اسحاق جهانگیری را می‌توان یکی از اصلی‌ترین مهره‌های جریان اصلاحات در دولت روحانی به حساب آورد. او هشت سال معاون اول بود و در این مدت با انتقادات و توصیه‌های بسیاری از سوی جریان سیاسی متبوع خود مواجه شد. دلیلش نیز رویکرد دولت روحانی نسبت به او بود. کاهش اختیارات معاون اول و از دست دادن جایگاه فرماندهی اقتصادی مشخصا سبب شد که اصلاح‌طلبان در دولت دوم روحانی به صورت به مدام به او توصیه کنند که از دولت خارج شده و خود را به عنوان یک ظرفیت بالقوه برای ریاست جمهوری در 1400 حفظ کند.

جهانگیری علی‌رغم همه گلایه‌هایی که از دولت داشت، پای روحانی ایستاد

هزینه‌اش را نیز داد و در همه این مدت دید که روز به روز بر شمار منتقدان وی اضافه می‌شود. او شریک ناکارآمدی‌های دولت روحانی بود و نمی‌توانست در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نظر بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان را جلب کند. رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان اما سبب شد که این امر مسجل نشده و جهانگیری به جای شکست در انتخابات ، حذف شد. بر همین اساس هم برخی تصور می‌کنند که او هنوز یک ظرفیت جدی در جریان اصلاحات به حساب می‌آید.

از آنجایی که دولت به زودی تمام شده و اداره امور اجرایی کشور باید از سوی روحانی و همکارانش از جمله جهانگیری واگذار شود، این گمانه به ذهن می‌رسد که اصلاح‌طلبان بخواهند از ظرفیت جهانگیری در فعالیت‌های حزبی و سیاسی استفاده کنند. به خصوص که اکنون با مشکلات و اختلافات جدی مواجه بوده و به جد نیازمند نقش آفرینی چهره‌های شاخص هستند. از آن رو که برخی بزرگان این جریان با محدودیت‌هایی مواجه بوده و یا در گذر زمان به واسطه موضع‌گیری‌ها و تکرارها از چشم بدنه اجتماعی افتاده‌اند، این تصور ایجاد می‌شود که شاید جهانگیری بتواند با بازگشت به حزب و جدی گرفتن کار سیاسی در عرصه تئوری چنین نقشی را ایفا کند.

جهانگیری در آستانه بازنشستگی سیاسی 

سیاسیون و تحلیل‌گران در جبهه اصلاح‌طلبی اما این گمانه را جدی نگرفته و چنین ظرفیتی را در جهانگیری نمی‌بینند. مثلا علی‌محمد نمازی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب از جمله افرادی است که جهانگیری را در آستانه بازنشستگی سیاسی می‌داند.

او در گفت‌وگویی گفت: «من با شناختی که از آقای جهانگیری دارم تصور می‌کنم که او از عرصه سیاست ورزی فاصله خواهد گرفت».

وی افزود: «آقای جهانگیری قبلا هم در فراز و نشیب‌های گذشته و زمانی که مسئولیت اجرایی به عهده نداشت، به حزب برنگشت. اسم او همیشه به عنوان عضو حزب مطرح بود اما در ساختار و شورا مرکزی حضور نداشتی و نقشی ایفا نمی‌کرد لذا اکنون نیز تصور می‌کنم که با پایان رفتن دولت آقای روحانی به دوستان قدیمی خود در حزب کارگزاران ملحق نشده و به فعالیت حزبی برنگردد».

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پیش‌بینی آینده جهانگیری گفت: « احتمال جدی‌تر این است که به سمت کارهای پژوهشی و تحقیقی یا فعالیت در بخش خصوصی برود. به نظر من حضور او در عرصه سیاست کم‌رنگ خواهد شد».

جهانگیری در دولت روحانی نه اختیار داشت و نه خوب عمل کر

البته فقط نمازی نیست که چنین نظری دارد و پیش از این نیز سیدمصطفی هاشمی‌طبا در گفت‌وگویی  ظرفیت جهانگیری را قابل توجه ندانسته و گفته بود که جهانگیری در دولت روحانی نه اختیار داشت و نه خوب عمل کرد. وی حتی تاکید کرده بود که جهانگیری ظرفیت لازم برای ایفای نقش مهم و محوری در جریان اصلاحات را ندارد.

با این حساب باید منتظر ماند و دید که در ماه‌های پیش رو آقای معاون اول چه رویکردی پیش می‌گیرد. آنطور که سیاسیون اصلاح‌طلب تصور می‌کنند وارد فاز بازنشستگی سیاسی شده و فعالیت‌هایش در اقتصاد را افزایش می‌دهد یا اینکه به حزب برگشته و سعی می‌کند در کنار دیگر همفکرانش برای احیای جریان اصلاحات گامی بردارد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.