دبیر کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی:

جبهه همبستگی ملی نیروهای انقلاب اسلامی(همنا) اعلام موجودیت کرد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 28233
 | 
تاریخ انتشار: 24 فروردین 1400 - 10:46
دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب از اعلام موجودیت جبهه همبستگی ملی نیروهای انقلاب اسلامی (همنا) به ریاست مرتضی طلایی خبر داد و گفت:این جبهه شامل ۳ حزب جمعیت فداییان اسلام، مجمع شاهد ایران اسلامی و حزب ثقلین است.
جبهه همبستگی ملی نیروهای انقلاب اسلامی(همنا) اعلام موجودیت کرد

به گزارش هداپرس به نقل از ایرنا، حمزه امرایی صبح دوشنبه در نشست خبری با ارائه گزارشی از آخرین مصوبات کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی، گفت: نخستین جلسه کمیسیون ماده ۱۰ در سال جدید برگزار شد و در این نشست تقاضای تاسیس حزب صدای فرهنگیان ایران اسلامی با گستره فعالیت استان تهران در کمیسیون با اصلاحاتی در مرامنامه و اساسنامه، بررسی و تصویب شد.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی، افزود: مصوبه به هیات موسس حزب صدای فرهنگیان ابلاغ خواهد شد و هیات موسس در موعد قانونی نسبت به برگزاری مجمع عمومی تاسیس و تشکیل شورای مرکزی اقدام کند و گزارش برگزاری مجمع جهت صدور پروانه را به اطلاع این کمیسیون برسانند.

امرایی ادامه داد: تقاضای تاسیس حزب خدمت و مطالبه مردمی ایران اسلامی با محدوده فعالیت در استان تهران نیز در جلسه امروز بررسی و با انجام اصلاحاتی در مرامنامه و اساسنامه مورد تایید کمیسیون قرار گرفت که مصوبه به هیات موسس ابلاغ می‌شود تا در موعد قانونی نسبت به برگزاری مجمع عمومی تاسیس و تشکیل شورای مرکزی اقدام کنند و مراتب را جهت صدور پروانه به اطلاع کمیسیون ماده ۱۰ احزاب برسانند.

وی گفت: در جلسه امروز تشکیل جبهه همبستگی ملی نیروهای انقلاب اسلامی (همنا) به اطلاع اعضای کمیسیون ماده ۱۰ احزاب رسید. این جبهه شامل ۳ حزب جمعیت فداییان اسلام، مجمع شاهد ایران اسلامی و حزب ثقلین است که تقاضای آن به نمایندگی مرتضی طلایی به اطلاع کمیسیون اطلاع رسیده است. بنابراین فعالیت این جبهه با رعایت قانون و ضوابط مربوطه بلامانع است.

مدیرکل سیاسی دفتر امور سیاسی وزارت کشور در ادامه با اشاره به ضوابط فعالیت قانونی جبهه‌ها و ائتلاف‌های حزبی در کشور، گفت: با توجه به مفاد قانون احزاب درباره فعالیت جبهه‌ها و ائتلاف‌های حزبی، هر نوع فعالیت در این زمینه باید با رعایت شرایط و الزامات مقرر در قانون احزاب و اطلاع کمیسیون ماده ۱۰ صورت بگیرد. بر همین اساس فعالیت‌هایی که اخیرا با عناوین جبهه و ائتلاف‌های حزبی انجام می‌شود و در فضای رسانه‌ای نیز بازتاب‌هایی داشته است باید با رعایت شرایط و الزامات قانونی انجام شوند.

امرایی تاکید کرد: تقاضای ما از دست اندرکاران و مسوولان حزبی که در قالب جبهه‌ها و ائتلاف‌های حزبی فعالیت می‌کنند این است که طبق مسیری که در قانون احزاب در این زمینه پیش‌بینی شده، حرکت کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مدت رسیدگی به درخواست تشکل‌های سیاسی برای تشکیل جبهه‌ و ائتلاف یادآور شد: هر نوع تقاضای تشکیل جبهه و ائتلاف حزبی که به دبیرخانه کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی ارائه‌ شود، طبق قانون، شرایط احزاب متقاضی عضویت در جبهه‌ها در دبیرخانه، در دستورکار جلسه کمیسیون قرار می‌گیرند و این فرآیند در کوتاه‌ترین زمان مطابق شرایط و مفاد قانون طی می‌شود.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.