شجاعی کیاسری:روابط و تعاملات بین ایران و آلمان باید تقویت شود و توسعه یابد

توسعه قراردادهای خواهر خواندگی با آلمان

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 737
 | 
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1395 - 17:16
به گزارش خبرنگار هدا پرس; رمضان شجاعی کياسري،قائم مقام وزير کشور در امور بین الملل و رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، امروز نشستی با سفیر آلمان در وزارت کشور داشت،گفت:خواهان توسعه انعقاد قراردادهای خواهر خواندگي با کشور آلمان هستیم و مایلیم در حوزه مبارزه با تروریسم و افراطی گری،همکاری خوبی داشته باشیم
توسعه قراردادهای خواهر خواندگی با آلمان

شجاعی کياسري گفت:هم اینک همکاری دوجانبه میان برخی استانهای کشورمان همچون آذربایجان شرقی و خراسان شمالی با برخی ایالات کشور آلمان برقرار است و تفاهمنامه ای هم در این باره به امضا رسیده است اما خواسته ما این است که زمینه همکاری های دو جانبه و فعالیت های اقتصادی بیشتری میان آلمان با استانهای بیشتری از کشورمان برقرار شود و همچنین آمادگی خود را برای همکاریهای دو جانبه میان استان های کشورمان با ایالات آلمان را از طریق وزارت خارجه اعلام کرده ایم.خواهان توسعه انعقاد قراردادهای خواهر خواندگی با کشور آلمان هستیم و از این موضوع استقبال می کنیم.

وی اظهار داشت: کشور ما به لحاظ برخورداری از جغرافیای متنوعی که دارد شاهد رخداد انواع بلایا و حوادث از قبیل زلزله و سیل و طوفان است و در این زمینه نیز ما مایل هستیم تا همکاری بیشتری صورت پذیرد

رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور افزود: وزارت کشور ایران بطور گسترده در زمینه های سیاسی و اجتماعی فعالیت دارد و در حال حاضر 31 استانداری را سیاست گذاری و مدیریت می کند.سازمان هایی زیادی در مسائل مختلف عمرانی و اجتماعی فعالیت دارند که می توان به سازمان مدیریت بحران، سازمان امور دهیاری ها و شهرداری های کشور و سازمان ثبت احوال اشاره کرد. علاوه بر این مسئولیت دبیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با وزیر کشور است.

در ادامه “میکائیل کلور برشتولد” سفیر آلمان گفت: خوشحالم که بگوییم هم اینک همکاری خوبی با کشور ایران بویژه استان های خراسان شمالی و آذریابجان شرقی و نیز کرمان وجود دارد.از هر پیشنهاد همکاری که منتج به بهبود و توسعه روابط میان کشور ایران و ایالات آلمان شود استقبال می کنیم.

وی تصریح کرد: کشور آلمان کشوری برخوردار از جمهوری فدرال است و همانطور که اطلاع دارید در همه زمینه ها حتی سیاسی دارای استقلال است و سیاست ها و روابط و ارتباطاتش را با دیگر کشورها خود تعیین می کند.

کلور برشتولد گفت: با انعقاد تفاهمنامه خواهر خواندگی میان برخی شهرهای ایران و ایالات آلمان؛ هم اینک مذاکرات در این باره درحال انجام است. از پیشنهاد توسعه روابط با کشور ایران و انعقاد قرارداد خواهر خواندگی برخی استان های کشور با ایالات آلمان استقبال کرده و از آن حمایت می کنیم.
سفیر آلمان موضوع مدیریت بحران را از بعد سیاسی امری مهم قلمداد کرد و افزود: بلایا و بحران ها نقش و تاثیر بسزایی در مسائل سیاسی مهمی دارند.

کلور برشتولد با اشاره به سابقه فعالیتهایش در حوزه بحران در کشور آلمان نیز گفت: آنظور که به خاطر داریم سابقه همکاری آلمان با ایران به وقوع زلزله باز می گردد. این موضوع اهمیت دارد که بتوانیم سریع و صحیح واکنش نشان دهیم و اطلاعات و ارتباطات را در یک مرکز متمرکز کنیم تا بتوانیم از امکانات صحیح استفاده کنیم.سفیر آلمان اعلام آمادگی خود را برای کمک به کشور ایران در مواقع بحرانی با تبادل اطلاعات اعلام کرد. منظور بنده قصد دخالت در مدیریت بحران نیست بلکه ما ابزار و تجهیزات مورد نیاز را در مواقع بحران تهیه و در اختیار ایران قرار خواهیم داد.

وی عنوان کرد: در کشور آلمان موسساتی وجود دارند که در زمان بحران مورد استفاده قرار می گیرند از جمله موسسه THW که زیر مجموعه دولت آلمان است و مجهز به تجهزات فنی پیشرفته و سگ های جستجوگر است که در مواقع بحران از این تجهیزات بهره می برد.پیشنهادات شما را در زمینه بحران به موسسه THW انتقال می دهم تا موجب تعاملات بیشتر با کشور ایران شود.

سفیر آلمان ادامه داد: هم اینک همکاری خوبی میان سازمان صلیب سرخ و هلال احمر ایران برقرار است که باید این روابط توسعه یابد.و آمادگی لازم برای همکاری در حوزه زلزله را برای تامین تجهیزات مورد نیاز و تدوین استانداردهای زلزله و موارد حقوقی مربوطه داریم .

وی تصریح کرد: خوشبختانه همکاری بسیار خوبی با اداره اتباع خارجی ایران وجود دارد و از پیشنهادات همکاری با ایران استقبال می کنیم و آماده همکاری برای بهبود اوضاع آوارگان و پناهجویان از جمله آموزش آنها هستیم.

شجاعی افزود: برای گسترش همکاری ها لازم است هم هیات ایرانی به کشور آلمان سفر داشته باشد و هم هیات آلمانی به ایران بیایند تا بتوانیم مذاکرات را هر چه بیشتر و عمیق تر دنبال کنیم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل نیز با اشاره به مبارزه علیه تروریسم و افراطی گری نیز گفت: مایلیم در این حوزه ها نیز همکاری خوبی داشته باشیم. از نظر ما، مبارزه با تروریسم و افراطی گری که منطقه را تهدید می کنند یک امر ضروری است .

شجاعي با اشاره به مبارزه علیه مواد مخدر هم افزود: به باندهای مافیایی که ایران را امن ترین مکان برای انتقال کالا به سمت اروپا می دانند اجازه ورود نمی دهیم و سرسختانه با موضوع مواد مخدر و مافیا مبارزه می کنیم و کشته و شهدایی هم در این راه داده ایم انسان دوستی و بشر دوستی در شریعت و باورهای دینی و اعتقادی ما جای دارد.
شجاعی از سفیر آلمان خواست تا همکاری جدی تری را در زمینه مبارزه با مواد مخدر که بشریت و جوانان را تهدید می کند داشته باشند .

وی خاطر نشان کرد: آمادگی همکاری با دولت آلمان در زمینه پسماند، مبلمان شهری، حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی همچون مترو داریم .

سفیر آلمان عنوان کرد: بحث حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی را موضوع مهم می دانم و برای اجرایی کردن پیشنهادات شما فکر می کنم بتوانیم کارهایی انجام دهیم. و همچنین علاقمند به همکاری مبارزه با مواد مخدر هستیم.

وی اظهار داشت: موضوع تروریسم قابل درک است و در سالهایی که سفیر یمن بودم این موضوع را بیشتر مشاهده می کردم و می دیدم که القائده چطور روز به روز قدرتمندتر می شود متاسفانه مردم دنیا در این زمینه آگاهی کافی ندارند. ما و شما هر دو سوار یک کشتی هستیم که از سوی تکفیری ها تخریب می شویم باید همکاری مشترک در این زمینه داشته باشیم و در این زمینه با یکدیگر همسو اقدام کنیم.

سفیر آلمان در پایان گفت: درباره موضوعات پسماند، حمل و نقل عمومی و حمل و نقل ریلی که مطرح شد آمادگی همکاری با کشور ایران وجود دارد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.