.

تقویت اعتدالگرایان اصولگرا ومبارزه برای انزوای رادیکالها

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 3386
 | 
تاریخ انتشار: 25 تیر 1396 - 16:17
باتوجه به چالشهای جدی موجود در رفتارسازمانی نظام نوپای مردمسالاری کشور بویژه عدم شکل گرفتن احزاب فراگیر قدرتمند به عنوان المنت های اصلی مردمسالاری، ما شاهد برگزاری نوعی انتخاباتی می باشیم که حاصلش به حذف کامل جناح رقیب خواهد انجامید.
تقویت اعتدالگرایان اصولگرا ومبارزه برای انزوای رادیکالها

باتوجه به چالشهای جدی موجود در رفتارسازمانی نظام نوپای مردمسالاری کشور بویژه عدم شکل گرفتن احزاب فراگیر قدرتمند به عنوان المنت های اصلی مردمسالاری، ما شاهد برگزاری نوعی انتخاباتی می باشیم که حاصلش به حذف کامل جناح رقیب خواهد انجامید. اتفاقی که در انتخابات مجلس دهم وشورای پنجم شهر تهران رخ داده وموجب حذف کامل اصولگرایان شده است. نتیجه چنین فرآیندی در انتخابات موجبات ظهور فضای دوقطبی مفرط را فراهم و شاهدشکل گیری نوعی دشمنی سیاسی بجای رقابت درعین رفاقت برای منافع ملی را در جامعه سیاسی ایران خواهیم بود. البته راه حل زیربنایی آن ایجاد سیستم حزبی پارلمانی بجای ارایه لیست افراد توسط جناحهای سیاسی همانند کشورهای توسعه یافته ودر همسایگی ما ترکیه وعراق خواهد بود. آنچه اهمیت دارد این است که درشرایط موجود چه باید کرد؟

باید توجه داشت در فضاهای دوقطبی مفرط رادیکالهای سیاسی سکانداری خواهند نمود که البته در جریان اصلاح طلبان به دلیل تجربه های تلخ گذشته واساسا نوعی توسعه یافتگی موجود سیاسی در این جناح، توانسته اوضاع را بخوبی مدیریت کند واز بروز رادیکالیرم در درون خود جلوگیری نماید. اما در اردوی اصولگرایان متأسفانه رادیکالها توانسته اند عرصه‌ را در دست گیرند و رهبران پخته ومیانه روی خود را منزوی سازند. درنتیجه شکاف جدی بین آنهاباعث شد تا طیف اعتدالگرای آن به اصلاح طلبان نزدیک وموحبات ائتلاف سیاسی در هنگامه انتخابات مجلس دهم بین أنها فراهم آید.

بنظر نگارنده،تقویت طیف معتدل ومیانه روی اصولگرایان در این شرایط وبا آرایش سیاسی موجود باید از جانب اصلاح طلبان در دستور کار قرار گیرد تا معتدلین در این تناسب قوای سیاسی دست بالا را داشته وبانفوذ در بدنه جریان اصولگرایی موجبات انزوای رادیکالیستها را در درون خود فراهم ساخته وعملا موفق شوند هژمونی اصولگرایان را در سپهر سیاسی ایران بدست گیرند.
یکی از راههای عملی آن می تواند دعوت از برخی رهبران میانه رو و عقلای این جریان در قوه مجریه توسط شخص رییس جمهور باعنوان مشاور …. نه الزاما پستهای کاملا اجرایی مانند وزارتخانه ها باشد.این حرکت مرسوم در دموکراسی های دنیا عملا نوعی دولت ائتلافی در کشور برای ایجاد همدلی سیاسی وبرسمیت شناختن سهم جریان اقلیت کشور در قدرت وتوازن وتعادل سیاسی محسوب خواهد شد.

 

از طرفی اصلاح طلبانی که در مدار قدرت قرار دارند بویژه در قوه مقننه( نمایندگان فراکسیون امیدمجلس شورای اسلامی) بمنظور تلطیف و دوری از فضای دوقطبی مفرط موجود گفتگو وتفاهم ملی را در راستای مطالبات مشترک بویژه در زمینه معضلات اقتصادی که یک همنوایی وهمکاری همگانی را می طلبد مد نظر قرار داده ودر این مسیر کوشش های جدی ازاتلاف انرژی که صرف درگیریهای تنش آلود چنین فضای پر از سوء ظن وسوءتفاهم می شود پیشگیری وبجایش در مسیر سازندگی واعتلای کشور هزینه گردد .
بنابراین رهبران سیاسی بویژه در اردوگاه اصلاح طلبان مانند:شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با شناسایی چالشها وحتی آسیبهای فراروی توسعه سیاسی می توانند اقدام های راهبردی را در مبارزه با این چالشها پس از انتخابات با تشکیل اتاق های فکر جزو برنامه های کاری وجاری خود قرار دهند. تا امیدوارانه وبا تدبیر بمنظور بهبود فرآیند دموکراتیزاسیون جامعه در راستای تحقق آرمانهای توسعه ملی و دانایی محور گام های سترگ وشایسته ای را بردارند.

فرهنگ اسکندری

عضو دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران (هدا)

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.