.

تفرقه افکنی ژنرالها و رنج سربازان اصلاح طلب

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 3799
 | 
تاریخ انتشار: 03 مرداد 1396 - 13:55
این روزها در مصاحبه های مطبوعاتی برخی از چهره ها و ژنرالهای اصلاح طلب نغمه های ناخوشایند، شکاف افکن وتفرقه انگیز، گوش سربازان پیاده نظام جریان اصلاحات را به شدت آزار می دهد
تفرقه افکنی ژنرالها و رنج سربازان اصلاح طلب

دوستان عزیز، اصلاح طلبان یک جریان فراگیری هستند که با تنوع فکری گسترده ای مواجه می باشند. بعبارتی از پلورالیسم سیاسی واندیشه ای در درون خود برخوردارند، که همگان در مبارزه بدون خشونت ، مسالمت آمیز متفقند ودر یک فرآیند دموکراتیک از طریق صندوق رای خواهان دستیابی به ساختار قدرت بمنظور تامین عدالت اجتماعی وتوسعه ملی ومتوازن همچنین استقرار مردمسالاری ونهادهای مدنی برابر قانون اساسی بویژه فصل سوم أن یعنی حقوق اساسی ملت می باشند. جنبش اصلاح طلبی ایران امروز با هژمونی سید اصلاحات یعنی سید محمد خاتمی به تشکیلات منسجم وملی در فراخنای سرزمین ایران بنام شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به ریاست دکتر عارف این مرد وارسته دست یافته است که تمام کوشش خود را در سپهر سیاسی ایران با اقتدار بعنوان پرچم دار حرکتهای اصلاح طلبی ایران با ایجاد همگرایی بین کلیه نیروهای اصلاح طلب اهداف اصلاح طلبانه را در دستیابی به ساختار قدرت به ثمر می رساند ودر این مسیر تاکنون موفقیتهای تاریخی چشمگیری را برای پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات اخیر دوره دهم مجلس شورای اسلامی وشورای پنجم شهر تهران بویژه دوره دوازدهم ریاست جمهوری رقم زده است.
اما باید اذعان داشت، شورای عالی سیاست گذاری فارغ از اشتباه نیست واصولا دیکته نا نوشته غلط ندارد.دکتر عارف نیز بارها با ارایه فراخوان، نخبگان وکنشگران سیاسی اصلاح طلب را به نقد درونی عملکرد شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان دعوت نموده است.
آنچه در حال حاضر اساسا جریان اصلاح طلبان از آن رنج می برد وگمان دارم پاشنه آشیل جدی آن نیز بشمار می آید ، عدم چرخش وگردش متوازن نیروهای اصلاح طلب در هژمونی خود بعبارتی حضور مستمر وچرخه ثابت ژنرالهای اصلاح طلب در درون ساختارقدرت پس از پیروزی در انتخابات می باشد وتاکنون هیچ گونه تلاشی در راستای کادر سازی نیروهای درونی خویش بویژه قشر جوان در این باره به ثمر نرسانده است . بنظر نگارنده، چنین شرایط وبستر نا متوازن موجبات ظهور شکاف واختلاف جدی را میان اصلاح طلبان فراهم خواهد ساخت. تنها راهکار پایان دادن به این چرخه معیوب، تحول ساختاری در رفتار سازمانی جریان اصلاح طلبان می باشد. بدین معنی که اصلاح طلبان چاره ای نخواهند داشت که در آینده نزدیک در فرآیند تحول ساختاری خویش به سمت حزب فراگیر حرکت نمایند یا حداقل تشکیلات موجود کنونی را بطرف برخی آداب و شاخصهای رفتار حزبی سوق دهند واز حالت ابزارگونه انتخاباتی محض بیرون وبه تشکیلاتی برای تمام فصول تبدیل شوند.
ضمنا باید توجه داشت تمام کوشش اصولگرایان بویژه طیف رادیکال آن بطور راهبردی ایجاد تفرقه وشکاف بین اصلاح طلبان است .زیرا آنان تجربه وشکست تلخ اصلاح طلبان درسال 84 را بخوبی بیاد دارند.
غرور سیاسی وهیجانات کاذب ناشی از آن بعد از پیروزی وسهم خواهی ژنرالها در یک سازوکارغیرحزبی، یکی از المنت های مهم جریان پیروز انتخابات در غلطیدن به درون چاه ویل خودو اتخاذ مواضع اشتباه سیاسی و متأسفانه مهمترین پیامد آن شکست انتخاباتی بعدی که اصلاح طلبان در سال 84 آنرا با تمام گوشت وپوست خود لمس وتجربه نمودند به شمار می رود.
. . و این شکست و تجربه تلخ اصلاح طلبان, آرزویی است که رادیکالهای اصولگرا بطور تاریخی در سر می پرورانند .
به عنوان یک اصلاح طلب وفادار به آرمانهای آن هرگز نباید در زمین رقیبان بی اخلاق وقسم خورده مان بازی کنیم وقتی با چنین مواضع سرشار ازتفرقه ومرزبندی های خودی وغیر خودی وحذفی که انگاری وظیفه تعیین ملاکهای اصلاح طلبی را بلحاظ تبارشناسی بدوش می کشند واقدام به صدور هرگونه فتواهای سیاسی منفعت طلبانه را با تابلوی اصلاح طلبانه می نمایند، انسان غصه دار میشود ونگران ؟!برادر عزیزم …. یکی از شاخصهای اصلی اصلاح طلبی تحول خواهی است نباید گذشته ادمها را نبش قبر کرد وچون چماقی برسر شان کوبید؟!این رفتار با اساس ومانیفست اصلاح طلبی بطور کامل مغایرت دارد .
این روزها همچنین شاهد برخی حرکتهای عناصر اعتدالگرا در مرز بندی با اصلاح طلبان در سپهر سیاسی کشور می باشیم. باید به آگاهی رساند که اعتدالگرایی یک روش است در درون گفتمانهای سیاسی نه یک تبار سیاسی. سید محمد خاتمی در پیام معروفش به دکتر عارف در سال 92 دکتر روحانی را یک اعتدالگرای دارای مواضع اصلاح طلبانه نامید* بقول زنده یاد سهراب سپهری:
چشم ها را بایدشست.. جور دیگری باید دید….
تجربه تاریخی به ما آموخته است:

اتحاد ، اتحاد واتحاد همراه با نقد درون سازمانی نه شکاف انگیز بعنوان هم تاکتیک وهم استراتژی واصلاح سازمانی تنها راه سرافرازی اصلاح طلبان در شرایط حساس کنونی خواهد بود.

فرهنگ اسکندری

عضو دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.