فرهنگ اسکندری

تعامل سازنده با جهان

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 174
 | 
تاریخ انتشار: 22 بهمن 1395 - 08:10
پس از فروپاشی اتحادجماهیرشوروی سوسیالیستی یا به عبارتی حذف اردوگاه سوسیالیسم در مقابل جبهه امپریالیسم, جنگ سرد نیز پایان و به بایگانی تاریخ سپرده شد.
تعامل سازنده با جهان

?پس از فروپاشی اتحادجماهیرشوروی سوسیالیستی یا به عبارتی حذف اردوگاه سوسیالیسم در مقابل جبهه امپریالیسم, جنگ سرد نیز پایان و به بایگانی تاریخ سپرده شد.

?پیمان نظامی ورشو نیز در مقابل ناتو فرو ریخت و نظم نوین جهانی با ظهور اتحادیه اروپا و چین سپس جمهوری فدراتیو روسیه عصر پوتین ، فضای چند قطبی به جای دوقطبی شکل گرفت.
?به موازات چنین تحولی در آرایش قوای جهانی موضوع جهانی شدن (گلوبالیزیشن) در نتیجه گام نهادن دنیا در عصر انفجار اطلاعات‌ به وقوع پیوست. در چنین شرایطی رفتار ایدئولوژیک در روابط بین الملل که حاصل دوران جنگ سرد بود جایش را به دیپلماسی پراگماتیستی (عملگرایانه) در راستای استیفای منافع متقابل با تعامل برد_ برد داده است.
?در این منشور نوین و نانوشته ، روابط بین الملل، دیپلماسی به معنی 《آئین دوست یابی》 ظهور کرد. به عبارتی دیگر شاهد دیپلماسی تهاجمی با ادبیات درشتگویانه متعلق به دوران ایدئولوژیک جنگ سرد نیستیم و فضاى مسالمت آمیز عملگرایانه مبتنی بر ادبیات درست گویی در حوزه سیاست خارجی رواج پیدا کرده است.
?حضور دولت های تکنوکرات در راس سیستم اجرایی کشور که از دوران ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی( ره) آغاز گردید و تا دولت اصلاحات تداوم یافت، دولتمردان عملگرا با درک شرایط جهان و با دور شدن از فضای شووینیستی انقلابی و مطابق مشی دولت های مستقر ، مواضع تنش زدایی را در دستور کار سیاست خارجی قرادادند.
? در پرتو چنین سیاست عقلانی به دستاوردهای سترگی در سیاست های داخلی رسیدند ازجمله می توان به موافقت بانک جهانی در زمینه پرداخت وام قابل توجهی به دولت سازندگی اشاره کرد. در نتیجه بسیاری از ساختار های زیربنایی اقتصادی کشور بازسازی شد و هم چنین شاهد توسعه و ساخت صنایع پتروشیمی و انواع سدهای راهبردی و آبادانی روستاها و…. بودیم.
? تداوم این سیاست در دولت اصلاحات موجب رشد فزاینده سرمایه گذاری خارجی گردید و در نتیجه کشور برای نخستین بار رشد اقتصادی 8 درصدی را بعد از انقلاب تجربه کرد.
?متاسفانه پس از به قدرت رسیدن دولت پاکدست؟! 《پوپولیست نهم ودهم》با عقبگرد و اتخاذ سیاست خارجی تنش زایی، تهاجمی و درشتگویانه ، موجب شد تا انواع قطعنامه‌ های ضدایرانی به تصویب شورای امنیت سازمان ملل برسد. هم چنین با اعمال تحریم های ظالمانه از جانب قدرت های جهانی، تندروهای حاکم به جای چاره اندیشی و مقابله مدبرانه با رفع تحریم ها که آن را کاغذ پاره ای بیش ندانستند، روبرو شویم.
? در چنین فضای تحریمی، شاهد بی انظباطی گسترده ای در سیاست های پولی و مالی نیز بودیم که تنها رشد منفی تاریخی در:اقتصاد ملی و غارت منابع کشور از طرف اختلاس گران رانتجو در دولت پاکدست؟! نصیب کشور گردید.
? روی کار آمدن دولت یازدهم با حضور حماسى مردم در انتخابات رییس جمهوری سال ۱۳۹۲ و تلاش عقلایی و ائتلافی اصلاح طلبان در انتخابات، موجب شد تا دکتر روحانی به عنوان رییس جمهور اعتدال گرا مشی تعامل سازنده با جهان را در دستور کار سیاست خارجی قراردهند. لذا در پرتو چنین سیاست پراگماتیستی برد_ برد براساس احترام متقابل و پیگیری منافع ملی، دستاورد سترگی را به طور تاریخی در راستای لغو تحریم ها برای کشور رقم زد.
? در شرایط کنونی که پوپولیست افراطی،بی تجربه و فاقد دانش کافی در امور کشورداری چون ترامپ در ایالات متحده آمریکا به عنوان رییس جمهور به کاخ سفید راه‌ یافته و ایران ستیزی را بی درنگ به همراه فرمان های نژادپرستانه آغاز کرد ه است، موجب شد تا بسیاری از اندیشمندان آمریکایی و کشورهای اروپایی را در مقابل خود قراردهد، لذا این حرکت های ناپخته فرصتی خواهد بود تا با استمرار سیاست هوشمندانه و غیراحساسی توسط دستگاه دیپلماسی کشور موجبات انزوای آمریکا را در عرصه جهانی به ویژه درمیان متحدین اروپایی اش را فراهم سازیم.

فرهنگ اسکندری
عضو دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران هدا

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.