.

تحلیلی بر چگونگی استمرار مواضع تهاجمی اصولگرایان درپسا انتخابات

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 3205
 | 
تاریخ انتشار: 20 تیر 1396 - 16:58
در دوران زمامداری جریان پوپولیستی احمدی نژادی بدلیل ناکارآمدی دولت های نهم و دهم وافزایش بی سابقه قیمت نفت ما شاهد شکل گرفتن دولت نفتی رانتیستی بودیم که باتوجه به بی انظباطی فراگیر مالی وپولی در کنار رفتارهای رانتی اقتصادی کشور با نوعی فساد سیستماتیک در دستگاههای دولتی بویژه بانکها وبخش اقتصادی دولتی مواجه بوده است.
تحلیلی بر چگونگی استمرار مواضع تهاجمی اصولگرایان درپسا انتخابات

دکتر زیباکلام و دکترشیرزاد از تحلیل گران سیاسی و اصلاح طلب کشور طی مصاحبه ای در روزنامه شرق مورخ 96/4/13درباره ادامه حملات تخریبی اصولگرایان بعد از انتخابات ریاست جمهوری96 اظهار داشتند که : اتخاذ مواضع اصلاح طلبانه کامل وغیرقابل پیش بینی دکتر روحانی موجب شوکه شدن رادیکال های اصولگرایان شده وآنان بجای سکوت و تحلیل محتوای شکست شان بعد انتخابات بلافاصله در یک اقدامی غیر معمول حملات خودرا به رییس جمهور منتخب بسیار تندتر آغاز کردند. همچنین دکتر شیرزاد نظرشان براین بود که اینها( اصولگرایان) زنده به ابهت وهیبت خود هستند از این نظر دچار خلا شدند ( نقل به مضمون )ودر آینده ره بجایی نخواهند برد واحتمالا با پوست اندازی جدید حملات شان بتدریج کاهش خواهد یافت. همچنین در آستانه چینش کابینه دولت دوازدهم رادیکال ها فشار می آورند تا روحانی را وادار به عقب نشینی درباره انتخاب وزرا از طیف اصلاح طلبان بکنند.
بنده علاوه برتأیید درستی تحلیل این بزرگواران مطالبی را افزون بر این در همین راستابه آگاهی می رسانم؛
در دوران زمامداری جریان پوپولیستی احمدی نژادی بدلیل ناکارآمدی دولت های نهم و دهم وافزایش بی سابقه قیمت نفت ما شاهد شکل گرفتن دولت نفتی رانتیستی بودیم که باتوجه به بی انظباطی فراگیر مالی وپولی در کنار رفتارهای رانتی اقتصادی کشور با نوعی فساد سیستماتیک در دستگاههای دولتی بویژه بانکها وبخش اقتصادی دولتی مواجه بوده است که چنین مناسباتی متاسفانه موجب شکل گیری طبقه نوکیسه گان در کشور با خواستگاه ویژه خودش راشاهد هستیم.برای این طبقه جدید پورشه سوار رانتجوی بدون اصالت دوره دولتهای رانتی نهم ودهم یک موقعیت طلایی بوده که ادامه حیات اقتصادی این طبقه لمپن سرمایه دار طفیلی به استمرار واستقرار چنین دولتهای رانتی و پوپولیسم رقم خواهد خورد. ضمنا باید بر این حقیقت صحه گذاشت که طیف راست افراطی در اردوی اصولگرایان طبقه نوکیسه گان را به لحاظ سیاسی نمایندگی می کنند که در سپهر سیاسی ایران به دلواپسان( توبخوان همان کاسبان تحریم) نیزمعروف شده اند. این جریان بدلیل عدم دانش کافی وتوسعه نیافتگی سیاسی سعی در برهم زدن قواعد بازی درعرف معمول فضای سیاسی دارد و تمام تلاش اش این است که دولت دوازدهم رابه سوی ناکارآمدی سوق دهد و اگر موفق نشد آن را با رفتارهای ماکیاولیستی وتبلیغات سوفیست گونه غیراخلاقی، بین مردم و افکار عمومی ناکارآمد وضعیف جلوه دهد تا شرایط را برای ظهور دوباره دوران آرمانی و نوستالوژیک اشان مهیا سازند.
اتاق فکر این جریان که متأسفانه بخشی از تریبونهای رسمی کشور یا شاید همه آن در اختیارشان قرار دارد, این روزها با سازمان دهی حملات تازه وبی رحمانه علیه روحانی سعی می کنند با فشارهای مضاعف در آستانه چینش کابینه دولت دوازدهم وی را به عقب نشینی و تجدید نظردر انتخاب وزرا از طیف اصلاح طلبان وادار نمایند .تا بدین ترتیب با کابینه ناکارآمد و در نتیجه پروژه عدم تحقق وعده های انتخاباتی دکتر روحانی در چهارسال آینده به زعم آنها رقم خورد. به همین دلیل بسیاری از الیت های اصولگرایان با چنین رفتارهای سلبی و بازدارنده افراطیون بشدت مخالفت ورزیده‌ و خواهان پوست اندازی و تحلیل محتوا در باره علت شکست هایشان میباشند تا با تدوین استراتژی وتاکتیک های نو به رقابت بپردازند. در این باره میتوان از آقایان دکتر باهنر وامیر محبیان نام برد.
تجربه نشان داده است این رفتارها تنها موجبات تنش و یأس در بدنه جامعه را فراهم وهمچنین باعث کند شدن فرآیند پیشرفت های اقتصادی واجتماعی ودر نهایت به ضرر مردم بویژه محرومان خواهد انجامید.درصورت ادامه این روند مذموم افراطیون باید درپیشگاه تاریخ و آیندگان پاسخ گوباشند. لذا باید هرچه زودتر به رهبران متفکرو عاقل خود اعتماد کنند و منویات آنان را سرلوحه رفتارهایشان قرار دهند. زیرا ادامه چنین حرکتهایی مانند آب در هاون کوفتن خواهد بود و نتیجه ای جز شکست های متوالی برایشان درپی نخواهد داشت.بقول معروف تجربه را تجربه کردن خطاست.
زندیاد سهراب سپهری شاعر بزرگ ومعاصرما در این باره می گوید:
چشمها را باید شست، جور دیگری باید دید.
فکررا خاطره را زیر باران باید برد.
باهمه مردم شهر زیر باران باید رفت.

فرهنگ اسکندری

عضو دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.