.

تحلیلی بر نحله فکری احمدی نژادی(پوپولیسم) در ایران

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 1097
 | 
تاریخ انتشار: 26 فروردین 1396 - 11:45
احمدی نژاد یک فرد نیست بلکه جریان ونحله فکری است که در پهندشت سیاست ایران همواره در مقابل نواندیشان و تکنوکراتها و جریان اصلاح طلب عرض اندام نموده اند.
تحلیلی بر نحله فکری احمدی نژادی(پوپولیسم) در ایران

**احمدی نژاد یک فرد نیست بلکه جریان ونحله فکری است که در پهندشت سیاست ایران همواره در مقابل نواندیشان و تکنوکراتها وجریان اصلاح طلب عرض اندام نموده اند.

* حضور این جریان سنتی محافظ کار را درتاریخ معاصر نیز شاهد بودیم که دکتر شریعتی آنان رابه تشیع صفوی وعلوی تقسیم بندی کردند و ردپای آنرادر جنبش مشروطیت و باورهای مشروعه خواهی شیخ فضل الله نوری درمقابل یک روحانی نواندیش مشروطه خواه آیت‌الله نائینی میتوان به روشنی مشاهده کرد.

*مجموعه تفکرات سیاسی آنها را درمواضع و حرکتهای عوامگرایانه( پوپولیستی) , متناقض وسفسطه آمیز میتوان دنبال کرد.

*داشتن مواضع تنش زایی ایدئولوژیک برمبنای رفتارهای ضددیپلماتیک و درشتگوییهای احساسی بدون در نظرگرفتن منافع ملی که بشدت به انزوای ایران در روابط بین المللی, خواهد انجامید.
* شرائطی که بسیاری از اصول گرایانی که هم اکنون از وی( احمدی نژاد) برائت میجویند ,روزی و روزگاری برای اتخاذ چنین مواضعی هورا کشیده وآنرا بشدت. رفتاری انقلابی خوانده وتجلیل وتحسین می کردند.

*اقتصاد صدقه ای و یارانه ای که ازعمق باورهای غیرکارشناسی این مردان توسعه نیافته سیاسی سرچشمه می گیرد ,جزو اندیشه های اقتصادی واردات محور آنان بجای تولید بشمار میرود*
باورهای سطحی و عوامگرایانه و ناآگاه آنان در حوزه فرهنگ کاملا مشهود است. بهمین دلیل به فیلم ها واساسا آثارهنری که جوایز ارزشمند بین المللی را دریافت کردند ,مورد بدترین حملات وتاخت وتاز رسانه ای بویژه در رسانه به اصطلاح‌ ملی؟! قرارمی داده اند.

بشدت با برابری حقوق زنان با مردان وفعالیت های اجتماعی و ورزشی بانوان حتی حضور در ورزشگاهها که به موضوع عادی در دنیا بدل شده است سخت مخالفت می ورزند.

با آزادی بیان بویژه پس از آزادی و نهادهای مدنی وفضای آزاد و دموکراتیک چندان میانه ایی ندارند و همواره پس از روی کارآمدن ,ایجاد فضای امنیتی را در دستور کارخود قرار میدهند*.
بجای. تشکلهای حزبی و مدنی خواهان روابط عشیره ای و باندی و مافیایی  در عرصه های اداری, سیاسی و اجتماعی هستند*
به لحاظ شخصیتی انسانهای خود محور( نارسیست) و طرفدار کیش شخصیت( آیین شخصیت پرستی)   می باشند مانند :بحث هاله ای از نور احمدی نژاد ومدیریت جهانی وانحلال کارشناسانه ترین نهادعلمی کشور( سازمان برنامه وبودجه)از مصداقهای عملی آن میتوان برشمرد.
باهر گونه آیین و جشنهای ملی و باستانی مشکل دارند وسعی در تئوریزه کردن مذهبی این دستاوردهای باستانی را در سر می پرورانند!
با ارزشها و باورهای ایرانی در عرصه میهن دوستی شدیدا مخالفت می ورزند..

*پس از بقدرت رسیدن با فضای آزاد ودموکراتیک سیاسی مخالف ونگاه امنیتی را در جامعه و دانشگاه ها حاکم می نمایند

*تحزبگرایی   و تفکرتشکیلاتی را باور نداشته و شدیدا دارای اندیشه سنتی, ضد حزبی و رفتارهای باندی ,مافیایی ,هیأتی وگعده ای را اشاعه و بدان عمل می نمایند.

* انسانها را در جامعه به خودی وغیرخودی تبدیل میکنند و حقوق فردی وشهروندی را برسمیت نمی شناسند.

* بشدت در حوزه‌های فرهنگی و هنری محافظه کار و سطحی نگر و عوامگرا میباشند.

* موارد فوق بخشی از اندیشه های این نحله فکری محافظه کار وسنتی است بنام ژانر احمدی نژادی در سپهر سیاسی ایران, که قابل رصد و مشاهده میباشد و ممکن است با نامهای گوناگونی مانند: رییسی, قالیباف, زاکانی, بقایی, جلیلی و,… در کارزار انتخاباتی 29 اردیبهشت  در مقابل دکتر روحانی بعنوان نامزد مورد تایید و وثوق اصلاح طلبان قرار بگیرند با تاکتیکها وشعارهای تبلیغاتی متفاوت .اما در زمین و عالم واقع هیچ فرقی با یکدیگر ندارند و همگی از همان ژانر سیاسی ( اصولگرایان احمدی نژادی )بشمار می روند.
بدیهی است ,پس از بقدرت رسیدن همان راهی را طی میکنند که پیشکسوت آنان یعنی بنیانگذار پوپولیست( عوام گرایی) احمدی نژادی در ایران طی نمود که منجر به فروپاشی اقتصاد کشور و نابودی همه دستاوردهای دولت اصلاحات شده است.

*بنابراین به منظور فرآهم آوردن شرایط مطلوب در راستای تحقق ایرانی توسعه یافته و آزاد باحضور در پای صندوقهای رأی بار دیگرحماسه 24 خرداد 92و7 اسفند 94 را را به منصه ظهور رسانیم .

پاینده و جاوید باد ایرانی توسعه یافته ,آباد وآزاد.
(فرهنگ اسکندری)

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.