میرشجاعیان حسینی:سال 93 در جلسه هیات دولت 192 کالا به دلیل مشابه تولید آن در داخل،در لیست ممنوعیت واردات قرار گرفتند

بیشتر بخش‌های اقتصادی کشور از رکود خارج شده اند

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 985
 | 
تاریخ انتشار: 07 فروردین 1396 - 14:14
به گزارش خبرنگار هداپرس;میرشجاعیان حسینی،معاون وزیر اقتصاد گفت:به‌منظور رفع تنگنای مالی و کاهش بار بدهی دولت در اقتصاد، بازار بدهی‌های دولت و انتشار اوراق مالی اسلامی راه‌اندازی شد
بیشتر بخش‌های اقتصادی کشور از رکود خارج شده اند

معاون وزیر اقتصاد گفت: براساس آمار مقدماتی حساب‌های ملی که در رابطه با سه ماهه نخست و دوم سال 95 توسط بانک مرکزی اعلام شده، می‌توان گفت بیشتر بخش‌های اقتصادی کشور از رکود خارج شده‌اند.

وی افزود:براساس آمار مقدماتی حساب های ملی، رشد اقتصادی سه‌ماهه نخست سال 1395 نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن 5.4 درصد و رشد سه‌ماهه دوم 9.2 درصد بوده و رشد مجموع 6‌ماهه نخست سال 1395 معادل 7.4 درصد به ثبت رسیده است.

میرشجاعیان حسینی تصریح کرد:دولت تدبیر و امید در اجرای سیاست‌های تحریک تقاضا و رفع تنگناهای مالی، سیاست‌های انبساطی از جمله رفع مشکلات نقدینگی بانک‌ها و هدایت نرخ‌های سود به دامنه قابل قبول و متناسب با نرخ تورم، کاهش نرخ سپرده قانونی برای بانک‌ها براساس عملکرد آنها، افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن، اعطای تسهیلات خرید کالای مصرفی بادوام (از جمله اتومبیل)، صدور کارت اعتباری برمبنای عقد مرابحه، تسهیلات خرید دین و … را اتخاذ کرد.

وی اظهار داشت:هیات دولت همچنین در تاریخ یازدهم خردادماه سال 1393 تصویب‌نامه‌ای با عنوان «ممنوعیت خرید کالاهای خارجی (اعم از کالای ساخته‌شده، قطعات، ملزومات، تجهیزات و … با هر عنوان) دارای تولید مشابه داخلی» صادر کرد که شامل فهرستی از 192 قلم کالای مشمول می‌شد.

معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: این دولت همچنین براساس مصوبه هفدهمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در تاریخ نهم فروردین ماه 1395، برای فعال کردن واحدهای نیمه‌فعال و راکد از تاریخ 25 اردیبهشت ماه پارسال «کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید» را با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل داد که تاکنون تصمیمات متعددی برای رونق تولید و تعیین تکلیف هفت هزار و 500 واحد تولیدی صنعتی دارای مشکل بویژه در حوزه استمهال و تقسیط بدهی‌های بانکی و همچنین بخشودگی جرائم مترتبه واحدهای تولیدی اتخاذ کرده است.

وی ادامه داد:براساس آخرین گزارش عملکرد طرح رونق تولید، تا پایان آبان‌ماه پارسال، از 33 هزار و 213 واحد بنگاه اقتصادی دارای مشکل که به بانک‌ها و موسسات اعتباری معرفی شده‌ بودند، 16 هزار و 876 واحد در فرآیند تخصیص تسهیلات قرار گرفته که مجموع پرداختی به آنها افزون بر 114 هزار میلیارد ریال بوده است.

میرشجاعیان حسینی اضافه کرد:به‌منظور رفع تنگنای مالی و کاهش بار بدهی دولت در اقتصاد، بازار بدهی‌های دولت و انتشار اوراق مالی اسلامی راه‌اندازی شد و استفاده از آنها برای بازپرداخت بدهی‌های دولت در جریان اجرا قرار گرفت.

وی در پایان گفت:وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در این سال ‌ها با همکاری همه دستگاه‌ها تدوین برنامه‌هایی را برای خروج از رکود، درمان مشکلات کوتاه‌ مدت و میان‌ مدت اقتصاد و رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب ‌وکار در دستور کار قرار داد.