طی بیانه ای:

بیانیه حزب همبستگی دانش آموختگان ایران (هدا) درباره رویدادهای اخیر افغانستان

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 31618
 | 
تاریخ انتشار: 23 شهریور 1400 - 14:17
حزب همبستگی دانش آموختگان ایران ( هدا) ضمن ابراز تاسف عمیق از این رخدادهای تلخ در کشور همسایه و همزبان افغانستان، از دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد برای جلوگیری از کشتار بی رحمانه ساکنان ولایت پنجشیر افغانستان تمامی مساعی دیپلماتیک خویش را بکار گیرد تا فرصت دفاع از مظلوم که جزو مبانی انقلاب اسلامی مردم ایران محسوب می شود زایل نگشته و حسرت ابدی برای این فرصت از دست رفته بر دلهایمان نماند.
بیانیه حزب همبستگی دانش آموختگان ایران (هدا) درباره رویدادهای اخیر افغانستان

حزب همبستگی دانش آموختگان با انتشار بیانیه ای خواستار حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت به حق مردم افعغانستان در مقابل گروه تروریسم طالبان شد در این بیانیه آمده است

«به نام خداوند قادر متعال»

🔹پس از بیست سال حضور نظامی و هزینه یک تریلیون دلاری آمریکا در افغانستان، سرانجام با خروج شتابزده نظامیان خارجی، شاهد فروپاشی نظام سیاسی حاکم بر این کشور با خیانت حاکمان فاسد و تحویل ولایات یکی پس از دیگری بدون کوچکترین مقاومت نظامیان آموزش دیده و مجهز به سلاح های مدرن به شبه نظامیان موتور سوار و کلاشینکف بدست طالبان بودیم.

🔹تصمیم دولت ترامپ برای مذاکره با قاتلان مردم بیگناه افغانستان که منجر به شناسایی ، رسمیت بخشیدن و خروج این گروه ستیزه جو از انزوا شد، متاسفانه در دوره بایدن نیز ادامه یافت و در نهایت با خروج دستپاچه نظامیان امریکايي و سایر کشورهای غربی به حاکمیت بلامنازع یکی از خشن ترین و متحجرترین گروه های شبه نظامی در همسایه شرقی ایران منجر شد. تا مجدداً خاطره حکومت وحشت و واپسگرای این فرقه در بیست سال قبل زنده شود با این تفاوت که زندگی، آمال و آرزوهای میلیون ها شهروند افغان که در طول بیش از دو دهه تنفس در فضای آزاد، امیدواری زیادی به ساختن کشور خود بدون تعصبات کور قبیله ای و فرقه ای داشتند در چشم برهم زدنی به یاس و ناامیدی تبدیل شود هرچند نمی توان در این تحولات نقش بی بدیل مناسبات فاسد در مدار قدرت حاکمیت قبل را نادیده گرفت که کمترین نتیجه این نوع حکمرانی بی تفاوتی اغلب شهروندان این کشور در برابر یورش ستیزه جویان طالبان بود.

🔹در این میان هنوز کورسوی امیدی در گوشه ای از سرزمین کهن افغانستان با بذل جان و مال ساکنان دره همیشه سرافراز پنجشیر باقی مانده است. جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود که همچون پدر شیردل خود، با یاران کم شمار خویش، جانانه سنگر دفاع از آرمان های ملت افغانستان را حفظ کرده و همچنان دژ پنجشیر را تسخیرناپذیر نموده است . هرچند یاران فراوانی را در راه مبارزه مظلومانه اش در خون غلتیده می بیند.

🔹حزب همبستگی دانش آموختگان ایران ( هدا) ضمن ابراز تاسف عمیق از این رخدادهای تلخ در کشور همسایه و همزبان افغانستان، از دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد برای جلوگیری از کشتار بی رحمانه ساکنان ولایت پنجشیر افغانستان تمامی مساعی دیپلماتیک خویش را بکار گیرد تا فرصت دفاع از مظلوم که جزو مبانی انقلاب اسلامی مردم ایران محسوب می شود زایل نگشته و حسرت ابدی برای این فرصت از دست رفته بر دلهایمان نماند.

🔹همچنین امید است جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از قدرت گرفتن عنصر بالقوه خطرناکی بنام امارت طالبان در سرحدات شرق کشور، دولت خودخوانده این گروه دست نشانده را به رسمیت نشناسد تا با همراهی مجامع جهانی، گروه طالبان به تشکیل دولت فراگیر متشکل از کلیه اقوام و نمایندگان واقعی ساکنان افغانستان تن دهد در غیر اینصورت بایستی جهان نتیجه بی تفاوتی خود را به رویدادهای این کشور، در قدرت گیری دوباره گروه های تروریستی همچون داعش و القاعده به چشم ببیند که در این صورت اولین قربانیان عملیات تروریستی چنین گروه هایی شهروندان سایر کشورها بجز خود افغانستان خواهند بود.

«حزب همبستگی دانش آموختگان ایران»

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.