یکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹

در آستانه 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی

بیانیه تحلیلی دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران در باره چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 17724
 | 
تاریخ انتشار: 17 بهمن 1397 - 15:56
با رفتاری پخته و استفاده از تجربه حکمرانی عرفی کشور های توسعه یافته‌ دنیا و پی گیری گفتگوی ملی بصورت فراگیر بین نخبگان جناح ها واحزاب سیاسی و بسیج منابع انسانی کارامد به بهبود شرایط موجود و برون رفت بحران ها ختم گردد وایران عزیز و اسلامی در ریل توسعه ملی با اقتدار قرار گیرد
بیانیه تحلیلی دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران  در باره چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران

باسمه تعالی

بیانیه تحلیلی دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران در باره چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران

باید اذعان نمود, اصلاحات عمیق اجتماعی شاه در زمینه تقسیم اراضی ,آموزش وبهداشت درسال ۴۲، همچنین رشد اقتصادی بالای ۱۰ درصد نتوانست از شکل گیری جنبش انقلابی علیه رژیم بکاهد.

آنچه بعنوان شاخص های اصلی در فروپاشی نظام‌ پهلوی نقش اساسی داشت , خودکامگی واستبداد سیاسی اش در کنار خودشیفتگی مفرط بواسطه دلارهای نفتی آن سالهای کشور بود. به این دلایل سرسپردگی و چاپلوسی دولتمردانش افزود.

از طرفی حاکمیت ایدئولوژی چپ  و اوج گیری جنبش های رهایی بخش  در دنیا بموازات اندیشه‌ی انقلابی تشیع سیاسی علوی که دکتر شریعتی مروج آن بود و ظهور اتحاد وصف نشدنی مردم با رهبری امام خمینی (ره) دست بدست هم داد تا جنبش انقلابی ایران در ۲۲ بهمن۵۷ به پیروزی برسد. ناگفته نماند اعمال سیاست تضاد شهر و روستا وتوسعه شهرها بعنوان ویترین  در دکترین توسعه طلبی شاه وعقب ماندگی و بیکاری گسترده  در روستاها باعث شد تا سیل عظیمی از مهاجرت روستاییان بیکار طالب زندگی نسبتا مرفه،  بسمت شهرهای بزرگ به راه افتد که در حاشیه شهرهای بزرگ سکونت  گزیدند. بهمین دلیل هسته های اصلی  تظاهرات گسترده علیه رژیم شاه در شهر های بزرگ از مردم مناطق حاشیه تشکیل شده بودند.

 

** انقلاب اسلامی ایران با شعار استقلال, آزادی وجمهوری اسلامی بثمر نشست  حقوق ملت در فصل سوم قانون‌ اساسی که بعد از انقلاب تدوین یافت به رسمیت شناخته شد و نظام‌ مردمسالاری وکلیه آزادی های سیاسی, مطبوعاتی ومدنی در آن پیش بینی و تبیین گردید.

بعد از پیروزی انقلاب  اسلامی بواسطه اعدام سران ارتش که دستشان در خون مردم آزادی خواه آلوده بود, سازمان ارتش رو به ضعف نهاد. از طرفی وحشت رژیم های ارتجاعی منطقه ازتأثیر انقلاب اسلامی ایران موجب شد تا صدام حسین رئیس حزب بعث عراق کشور مارا مورد تهاجم و تجاوز همه جانبه قرار دهد. برغم حمایت بیشتر کشور های عربی منطقه وقدرتهای بزرگ دنیا از متجاوز، با همبستگی واتحاد ملی ومیهنی باشکوهی که بین ملت غیور ایران شکل گرفت دشمن نتوانست  حتی یک وجب خاک مقدس ایران را در اشغال خود حفظ کند. هرچند موجبات خرابیهای فراوانی بلحاظ آسیب های زیر ساختی کشور پدید آورد.

مرحوم هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست جمهوری خویش با استقراض از صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به ترمیم این خرابی ها همت گمارد و سازندگی  فراوانی را در کشور به لحاظ آبادانی اعم از گسترش مواصلات ارتباطی، بازسازی کارخانجات و بخش های تولیدی آسیب دیده  و سدسازی  را در دستور کار دولتش قرارداد و  به موفقیت های قابل توجهی دست یافت که به همین مناسبت به “سردار سازندگی ” در بین مردم شهره شد. اما این نوسازی ها عوارض تورمی بالایی را در پی داشت  و اختلاف طبقاتی فاحشی را در کشور ایجاد کرد .

در سال ۷۶ پس از پایان دوره ریاست جمهوری هاشمی،  سیدمحمد خاتمی که در کتابخانه ملی مطالعات زیادی در باره کاستی های موجود در زمینه علل عدم اجرای فصل سوم قانون اساسی (حقوق ملت)  انجام داده بود مبادرت به تدوین مانیفست جامعه مدنی نمود  که بعدها به برنامه انتخاباتی اش بعنوان نامزد ریاست جمهوری در سال ۷۶ تبدیل شد. که با اقبال گسترده مردم مواجه و منجر به پیروزی خاتمی در دوم ٧۶ شد.

*خاتمی در دوران حکمرانی اش با توجه به پایین بودن قیمت نفت وبحرانهای ساختگی هرنه روز یکبارش از جانب رادیکال های افراطی  به دستاورد های شکوهمندی در زمینه رشد اقتصادی ده درصدی و توسعه سیاسی بمعنی آزادی های مطبوعاتی ,سیاسی وشکل گیری نهادهای مدنی از جمله احزاب دست یافت . وی با اجرای سیاست خارجی تنش زدایی بویژه ارایه پیشنهاد طرح گفتگوی تمدنها به سازمان ملل وتصویب سال۲۰۰۱  بنام گفتگوی تمدن ها , موجب شد تا زمینه مناسبی برای جذب سرمایه گذاری در کشور فراهم آید. در نتیجه دوره  حکمرانی سیدمحمد خاتمی را می توان جزو دوران زرینی در تاریخ جمهوریاسلامی طبقه بندی نمود.

 

اتکای دولت خاتمی به طبقه متوسط جامعه و  کم توجهی به اقشار فرودست جامعه از یک طرف  و  وجود چند دستگی در بین جریان متکثر اصلاح طلبان از طرف دیگر باعث شد تا جنبش فرودستان در انتخابات۸۴ با ظهور عوامگرایان به پیروزی دکتر محمود احمدی نژاد منجر شود. هشت سال دوران حکمرانی یک دست اصولگرایان منجر به فروپاشی اقتصاد ملی با رشد منفی ۷ درصد در پایان دولت دهم ، تورم لجام گسیخته ۴۴ درصدی ، گم شدن دکل های نفتی ، ٣٠٠ هزار میلیارد بدهی دولت به بخش خصوصی ،  ۸۰۰ میلیارد دلار در آمد بی بدیل ارزی کشور و در سیاست خارجی با محور قرار دادن درشتگویی های ایدئولوژیک حوزه روشنفکری بجای درستگویی دیپلماتیک به مفهوم کسب حداکثر منافع ملی کشور ، قرار گرفتن ذیل ماده ۴۲ فصل هفتم منشور سازمان ملل که طبق آن هرکشوری مخیراست درصورت احساس خطر کشور ما را مورد هجوم نظامی خویش قرار دهد گردید و کشور در معرض فلج کننده ترین تحریم‌های ظالمانه نیز قرار گرفت

* ظهورپوپولیسم  خطر بحران ناکارآمدی مدیریت‌ را  در کناربروز سایر چالشهای ریز و درشت به اوج رساند و علیرغم تلاشهای دولت اعتدال گرای روحانی همانند خوره بجان کشور افتاده است. ** امید است در سالگردچهل سالگی انقلاب اسلامی که بقول حافظ:

شراب آنگه شود صاف *

که در شیشه بماند اربعینی*

 با رفتاری پخته و استفاده از تجربه حکمرانی عرفی کشور های توسعه یافته‌ دنیا و پی گیری گفتگوی ملی بصورت فراگیر بین نخبگان جناح ها واحزاب سیاسی و بسیج منابع انسانی کارامد به بهبود شرایط موجود و برون رفت بحران ها ختم گردد وایران عزیز و اسلامی در ریل توسعه ملی با اقتدار قرار گیرد*

 

دفتر سیاسی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران( هدا)

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.