طی بیانه ای:

بیانیهٔ جبههٔ اصلاحات ایران دربارهٔ تحولات افغانستان و خطر بازگشت طالبان

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 31194
 | 
تاریخ انتشار: 23 مرداد 1400 - 11:23
هجوم گستردهٔ طالبان به شهرها و روستاهای مختلف افغانستان همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان نگرانی گسترده‌ای در میان مردم افغانستان و منطقه ایجاد کرده است.
بیانیهٔ جبههٔ اصلاحات ایران دربارهٔ تحولات افغانستان و خطر بازگشت طالبان

به گزارش هداپرس،  محتوای این بیانیه برگرفته از تحلیلی بود که آقای دکتر امین زاده معاون وزارت خارجه دوران اصلاحات و عضو کنونی جبهه اصلاحات ایران بصورت مبسوط و البته غیررسمی در صحن شورا ارائه دادند و البته اطلاعات تکمیلی که مهندس رسولی استاندار وقت خراسان در زمان حکومت اول طالبان و دکتر ابراهیم بای سلامی نماینده دوره ششم مجلس از خراسان عنوان نمودند.

در بخش‌هایی از این بیانیه آمده است:

هجوم گستردهٔ طالبان به شهرها و روستاهای مختلف افغانستان همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان نگرانی گسترده‌ای در میان مردم افغانستان و منطقه ایجاد کرده است. ترس ایجاد‌شده ناشی از احتمال حاکم شدن یک گروه سیاسی رقیب در افغانستان نیست، بلکه نگرانی از حاکم شدن مجدد طالبانیسم مسلح، جنایتکار و ماجراجوست که حاکمیتش در افغانستان یکی از تلخ‌ترین دوره‌های زندگی مردم افغانستان را در ربع قرن پیش رقم زد و سرزمین افغانستان را برای سال‌ها از بسط توسعه و عدالت و صلح بازداشت.

گروهی که دولت قانونی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد و بار دیگر درصدد است که ساخته‌ها و دستاوردهای مردم افغانستان در دو دهه گذشته را نابود کند، به سوی مناسبات مبتنی بر تفکر تندروترین فرقه‌های خرافه‌گرای جنایتکار مدعی اسلام در پاکستان و منطقه سوق دهد و زمینه‌ساز رشد و جسارت دیگر گرو،ه‌های تروریستی بنیادگرا شود.

روایتی خشونت‌پرور، خردستیز و ضد انسانی از اسلام که می‌خواهد بار دیگر اندک‌سالاری مبتنی بر اسلحه،‌ خشونت و خرافه‌گرایی را جایگزین نهادهای لرزان نظام قانونی،‌ اداری و انتخاباتی افغانستان کند.

جبههٔ اصلاحات ایران از دولت ایران می‌خواهد که در جهت حمایت از ملت افغانستان و صلح و امنیت در منطقه و مقابله با گسترش بنیادگرایی دینی با همه طرف‌های موثر در تحولات افغانستان به گفتگو بنشیند و با دیپلماسی فعال و خلاق در منطقه و جامعهٔ جهانی برای ایجاد اجماع جهانی علیه حاکمیت مجدد طالبان و رشد مجدد جریان‌های سلفی و تکفیری در منطقه نقش‌آفرین و پیشتاز باشد و اجازه ندهد که فاجعهٔ ساخته و پرداختهٔ نظامیان و افراطیون منطقه در ذیل تحولات ناشی از خروج نظامیان آمریکایی از این کشور پنهان شود و بار دیگر ملت افغانستان را گرفتار ستم و مصائب بلندمدت کند.

ملت افغانستان قربانیان اصلی چهار دهه جنگ داخلی و تهاجم ابرقدرت‌ها به این کشور بوده‌اند. مرگ و غارت، معلولیت و بی‌خانمانی، فقر و تبعیض و نابرابری، آوارگی به سرزمین‌های دیگر و اسارت و درماندگی در نتیجهٔ منظومه‌ای از فجایع، زندگی ملت افغانستان را در اغلب سال‌های چهار دهه گذشته قربانی کرده است. بیم تکرار این فجایع گذشته ترسی معقول در میان مردم افغانستان و کشورهای همسایه پذیرندهٔ آوارگان و مهاجران افغانستان است. به‌ویژه نگرانی نسبت به تاثیر قدرت‌گیری طالبان بر افزایش نقض حقوق و آزادی‌های اساسی زنان و کودکان افغانستان واقعی است. زنان و کودکان بزرگ‌ترین قربانیان حاکمیت افراطی‌گری و اندیشه‌های تبعیض‌پرور و زن‌ستیزانه طالبان اند و در دوران حاکمیت پیشین طالبان بر افغانستان هم بیشترین ستم را دیدند.

جبههٔ اصلاحات ایران از همهٔ جریان‌ها، رهبران و فعالان سیاسی و مدنی و رسانه‌ها در ایران، منطقه و جهان دعوت و درخواست می‌کند که به بازگشت طالبانیسم به افغانستان حساسیت و واکنش موثر بیشتری نشان دهند، چراکه این بازگشت می‌تواند گسترش‌دهندهٔ ناامنی، ترور، جنگ، مرگ و ارعاب در منطقه و جهان باشد و به نام‌ دین خردستیزی، توسعه‌ستیزی، دموکراسی‌ستیزی، تبعیض و جنایت، خرافه‌گرایی، افراط‌گرایی، فرقه‌گرایی و ناامنی را در منطقه و جهان گسترش دهد.

نباید اجازه داد معاملات پنهان و ائتلاف‌های غیرشفاف و شومِ راست افراطی جهانی و دولت‌ها و دار و دسته‌های افراطی در منطقه و شبکهٔ بزرگ تجارت مواد مخدر در جهت شکل‌دهی به یک افغانستان ناامن و بحران‌زده و انواع فشار بیشتر به شهروندان افغانستان گام بردارند. کمپینی در ابعاد جهانی باید ساخت برای حمایت از حقوق ملت افغانستان که با نگرانی فزاینده به آینده پیش روی خود می‌نگرد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.