طی بیانیه ای:

بيانيه حزب همبستگي دانش آموختگان ايران (هدا) در خصوص انتخابات رياست جمهوري ١٤٠٠

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 29575
 | 
تاریخ انتشار: 08 خرداد 1400 - 11:17
حزب همبستگي دانش آموختگان ايران ضمن تأكيد مجدد بر ايجاد هرگونه تغيير و اصلاح از مسير صندوق آراء، اعلام می دارد در اين دوره از انتخابات رياست جمهوري، گزينه اي براي معرفي به مردم بعنوان كانديداي مورد نظر خويش ندارد و عواقب كاهش احتمالي انگيزه مشاركت در انتخابات نزد مردم را متوجه افرادي مي داند كه اين عرصه را از حضور كانديداي جريان هاي مختلف سياسي خالی كردند.
بيانيه حزب همبستگي دانش آموختگان ايران (هدا) در خصوص انتخابات رياست جمهوري ١٤٠٠

به گزارش هداپرس، متن بیانیه حزب همبستگی دانش آموختگان ایران به مناسبت رد صلاحیت گسترده کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری 1400.

مردم شريف و آگاه ايران

انتخابات و مراجعه به صندوق هاي رأي متداول ترين روش براي اطلاع و اخذ نظر شهروندان در خصوص مهمترين تصميمات حكومت داري و يا انتخاب حاكمان يك نظام سياسي مردم سالار به شمار مي رود. هنوز تجربه بشري راه مسالمت آمیز بهتري از رجوع به صندوق رأي براي اين منظور پيدا نكرده است. البته رسيدن به نظرات واقعي شهروندان از طريق انتخابات الزاماتی دارد كه بدون توجه به آنها نه تنها نتيجه درستي حاصل نخواهدشد بلكه ممكن است به دستاويزي براي ناديده گرفتن خواست اكثريت افراد يك جامعه از طرف اقليت صاحب قدرت منجر شود.

از جمله شرايط برگزاري يك انتخابات آزاد حفظ بي طرفي كامل مجريان و ناظران آن است . بدين منظور در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران ساختار هيأت اجرايي انتخابات به نحوی تعيين شده است كه در تركيب آن اكثريت اعضاء از افراد غير دولتي كه متولي برگزاري انتخابات هستند برگزيده مي شوند. اما در خصوص ناظران بر انتخابات بويژه در انتخابات ریاست‌جمهوری و نمايندگان مجلس شوراي نگهبان با تركيبي تقريبا ثابت براي چندين دوره حضور دارند .

هرچند بنظر مي رسد ناظران صرفا” بايستي بر روند اجراي فرآيند انتخابات نظارت داشته و از انحراف در آن و در نتيجه تضييع حقوق انتخاب شوندگان و انتخاب كنندگان جلوگيري بعمل آورند. اما اين گروه ناظر در تمامي مراحل فرآيند انتخابات دخالت كرده و از ثبت نام تا اعلام نتيجه اعمال نظر مي كنند . به همين خاطر كمتر انتخاباتي در كشور تاكنون بدون حاشيه برگزار گرديده است.

در شرایط فعلی انتخابات رياست جمهوري ١٤٠٠ آخرين تصميم بحران زاي اين كانون قدرت در ساختار حاكميت جمهوري اسلامي ايران است. در حاليكه گروه ها و احزاب سياسي ، تشكل هاي صنفي ، نهادهاي مدني و اقشار مختلف مردم با معرفي كانديداهاي خود از مدت ها پيش براي حضور قدرتمند در انتخابات ٢٨ خرداد آماده شده بودند، تصميم نهاد ناظر براي حذف نامزدهاي ايشان از كارزار رقابت انتخاباتي، موج گسترده اعتراض و متعاقب آن حاكميت يأس و نااميدي براي حضور در پاي صندوق هاي راي را در پي داشت.

حزب همبستگي دانش آموختگان ايران در قالب يك ائتلاف سياسي با حضور احزاب و تشكل هاي همسوي خويش تحت نام “جبهه اصلاحات ايران” در فعاليت براي انتخابات مشاركت نمود و بنا بود كانديداي نهايي اين مجموعه پس از حضور در كوران رقابت ها با نظرسنجي ملي از شهروندان انتخاب شود.

همزمان حزب پس از صرف زمان زياد از بين شخصيت هاي ملي داراي گرايشات اصلاح طلبانه، سرانجام دكتر مسعود پزشكيان را به عنوان كانديداي منتخب خود اعلام نمود و نام ايشان با همراهي تعداد كثيري از اعضاي مجمع عمومي نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان در كنار ساير گزينه هاي مطرح شده، به عنوان يكي از گزينه هاي داراي اقبال عمومي قرار گرفت و در انتخابات ثبت نام نمود. هرچند حزب متعهد به پذيرش تصميم نهايي جبهه اصلاحات ايران براي تعيين گزينه نهايي بود با اين حال تمام سعي خود را براي موفقيت كانديداي پيشنهادي به كار برد .

انتظار مي رفت با حضور ايشان و افرادي شايسته از جمع ٩ نفره نامزدهاي ثبت نام كننده جريان اصلاحات شاهد حضور پرشور مردم و فعالان سياسي- اجتماعي در صحنه رقابت كانديداها باشيم تا در شرايط خطير كنوني كه كشور از هر سو آماج توطئه هاي ويرانگر است پشتوانه مردمي رئيس جمهور منتخب، ضريب امنيت ملي و قدرت چانه زني ايران در معادلات جهاني را ارتقاء دهد.
متاسفانه شوراي نگهبان با تصميم خود بنا را بر حذف تمامي كانديداهاي معرفي شده از جانب جبهه اصلاحات گذاشت و با عدم احراز صلاحيت افراد شاخص از جريان هاي سياسي مختلف، روح حاكم بر يك انتخابات رقابتي را خدشه دار نمود.

لذا حزب همبستگي دانش آموختگان ايران ضمن تأكيد مجدد بر ايجاد هرگونه تغيير و اصلاح از مسير صندوق آراء، اعلام می دارد در اين دوره از انتخابات رياست جمهوري، گزينه اي براي معرفي به مردم بعنوان كانديداي مورد نظر خويش ندارد و عواقب كاهش احتمالي انگيزه مشاركت در انتخابات نزد مردم را متوجه افرادي مي داند كه اين عرصه را از حضور كانديداي جريان هاي مختلف سياسي خالی كردند.

«حزب همبستگی دانش آموختگان ایران»

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.