سرقینی:براساس آمار بانک مرکزی بخش ساختمان در سال 95 رشد منفی 8 درصدی داشته است

بزرگترین اکتشافات سیستماتیک در دولت یازدهم رقم خورد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 887
 | 
تاریخ انتشار: 04 فروردین 1396 - 18:22
به گزارش خبرنگار هداپرس;جعفر سرقيني،معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت:برنامه ششم،سهم معدن در تولید ناخالص داخلی را به 15 درصد افزایش داد
بزرگترین اکتشافات سیستماتیک در دولت یازدهم رقم خورد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت،معدن و تجارت گفت:دولت خود را موظف و مسئول می داند تا ضمن توجه به نگرانی های مقام معظم رهبری درباره بخش معدن با تمام توان در جهت اقدامات اساسی برای توسعه معادن کشور در سال اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال گام بردارد.
و بیانات رهبر انقلاب در مشهد وظیفه مسوولان بخش معدن را دو چندان کرد و وظیفه مسوولان معدنی و معدنکاران در سال جدید این است که با مسوولیت بیشتری کارها را پیگیری کنند.

وی افزود:بخش معدن با صنعت ساختمان ارتباطی تنگاتنگ دارد و بر اساس آمار بانک مرکزی بخش ساختمان در سال 95شاهد رشد منفی 18 درصدی بوده و با توجه به اینکه بیش از 70 درصد محصولات معدنی از نظر وزنی در صنعت ساختمان کاربرد دارد این رشد بر معادن نیز اثرگذار بوده اما با این وجود تلاش های زیادی برای توسعه بخش معدن و سودآوری این بخش صورت گرفته است.

ظرفیتی تصریح کرد: در بخش معادن فلزی در سال گذشته اقدامات خوبی انجام شده که از جمله آن می توان به تکمیل زنجیره های ارزش افزوده در معادن فلزی و کانی های صنعتی اشاره کرد.و با تلاش های صورت گرفته در نه ماهه اول سال گذشته رشد بخش معدن به منفی 0.2 درصد رسیده که البته این آمار توسط بانک مرکزی بر اساس فعالیت 14معدن اصلی کشور تهیه شده و تمام 6 هزار معدن فعال کشور در این آمار در نظر گرفته نشده و باید اصلاح شود.

سرقيني ادامه داد: چه این آمار اصلاح شود و چه نشود تلاش ها برای توسعه بخش معدن در سال جاری افزایش چشمگیری خواهد داشت.و در 11ماهه سال95 بیش از یک میلیارد دلار مواد معدنی صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 63درصد افزایش وزنی و 50درصد افزایش ارزشی داشته که این افزایش ناشی از سرمایه گذاری های هدفمند در تکمیل زنجیره های تولید ارزش افزوده بوده است.همچنین در 11ماه سال گذشته 5میلیارد دلار محصولات معدنی صادر شده که این آمار نیز 18درصد افزایش داشته است. و بدون توجه به رشد صنعت ساختمان نیز تلاش برای افزایش کیفیت و کمیت معادن و محصولات معدنی در دستور کار دولت برای سال 96 قرار دارد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود:بخش معدن و صنایع معدنی کشور همه مشخصه های اقتصاد مقاومتی را دارد و از قابلیت ارزش افزوده بالا نیز بهره می گیرد، بنابراین بر اساس ششمین برنامه توسعه (۱۴۰۰- ۱۳۹۶) سهم آن در اقتصاد ملی افزایش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی در چارچوب ششمین برنامه توسعه کشور از ۱.۱ درصد کنونی به ۱.۵ درصد ارتقا می یابد. سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت کاهش ریسک و مخاطره سرمایه گذاری برای مردم (بخش خصوصی) در بخش معدن است و بر اطلاعات پایه زمین شناسی برای رونق بخشیدن به فعالیت معدنی تمرکز دارد.

ظرفیتی اظهار داشت: اکنون دولت با فراهم سازی نقشه راه در این بخش به سازمان های زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و برخی شرکت های دولتی ماموریت داده است این اطلاعات را گردآوری کنند.

وی عنوان کرد:فعالیت های انجام شده در زمینه ژئوفیزیک هوایی تا سال ۱۳۹۲، ۱۲۰ هزار کیلومتر پرواز خطی بود اما تا پایان هشت ماهه ۱۳۹۵ به ۲۰۰ هزار کیلومتر ژئوفیزیک هوایی خطی دست یافتیم که این اطلاعات در اختیار مردم و زمین شناسان قرار می گیرد.

معاون امور صنایع و معدنی وزیر صنعت،معدن و تجارت در پایان گفت: بزرگ ترین اکتشافات نظام مند (سیستماتیک) در دولت یازدهم رقم خورد و این امر برپایه بررسی های صورت گرفته در زمینه فعالیت شاخص اکتشافی مواد معدنی در سال های پیش از آن است که این امر در قالب واگذاری پهنه های معدنی به بهره برداران دولتی و خصوصی صورت گرفت.