در دفتر مرکزی حزب همبستگی دانش آموختگان ایران (هدا) برگزار شد

ششمین نشست تخصصی مدیریت شهری با حضور فاطمه دانشور و مصطفی سلیمی

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 471
 | 
تاریخ انتشار: 19 اسفند 1395 - 19:49
بررسی موضوع آسیب های اجتماعی بویژه در سطح کلان شهر تهران از ابعاد پیچیده ای برخوردار است و در برخی جنبه ها مسائل بقدری بغرنج و پیچیده شده است که در سطح مسئولان ارشد کشوری بدان پرداخته می شود بطوریکه اخیراً اعلام شده است که برای بررسی اقدامات صورت گرفته جلسات مسئولان مرتبط در حضور مقام معظم رهبری انجام می گیرد. بدین منظور موضوع ششمین نشست تخصصی مدیریت شهری که توسط حزب هدا برگزار می شود به موضوع بررسی آسیب های اجتماعی شهری اختصاص یافت. در این جلسه فاطمه دانشور عضو شورای شهر و رئیس کمیته آسیب های اجتماع شورای شهرتهران و مصطفی سلیمی استاد دانشگاه و شهردار مناطق 21، 19، 6 و 18 تهران به بحث و بررسی ابعاد مختلف این مسئله پرداختند.
ششمین نشست تخصصی مدیریت شهری  با حضور فاطمه دانشور و مصطفی سلیمی

 

به گزارش خبرنگار هداپرس، سلسله نشست های تخصصی حزب هدا در حوزه های مختلف مدیریت شهری 17 اسفند تحت عنوان «بررسی آسیب های اجتماعی شهری » با حضور فاطمه دانشور عضو شورای شهر تهران و مصطفی سلیمی شهردار سابق مناطق6،18، 21 و 19 تهران در دفتر حزب هدا برگزار شد.

افزایش قیمت دلار باعث بالارفتن آمار کارتون خوابی،کودکان کار و زنان بد سرپرست شد

دانشور گفت: قبل از ورود به شورای شهر در موسسه خیریه مهرآفرین که کودکان و زنان بدسرپرست تحت حمایت قرار می گیرند، فعالیت داشتم. با عضویت در شورای شهر کمیته اجتماعی را در کنار کمیته فرهنگی تشکیل دادم و چند حوزه مهم آسیب های اجتماعی در برنامه توسعه شهرداری گنجانده شد.

وی ادامه داد: در طول فعالیت در شورای شهر بازدیدهایی از مناطق حاشیه نشین تهران و بخصوص منطقه هرندی در جنوب تهران  که محل کانون آسیب های اجتماعی است، داشته ام.

عضو شورای شهر تصریح کرد: افزایش قیمت دلار و تحریم منجر به بالارفتن هزینه های زندگی و بیکاری شد که در نتیجه شیب آمار کارتون خوابها، اعتیاد، زنان بدسرپرست و کودکان کار افزایش پیدا کرد که این عوامل از علل فروپاشی خانواده ها بوده است.

پنهان کردن آمار آسیب های اجتماعی باعث افزایش چشمگیر آنها شده است

در ادامه سلیمی از شهرداران موفق مناطق مختلف تهران طی اظهاراتی بیان داشت: یکی از معضلاتی که در حوزه آسیب های اجتماعی وجود دارد پنهان کردن آمار آنها است که  نه تنها باعث کم شدن این آسیب ها نشده بلکه در سالهای اخیز افزایش چشمگیری داشته اند

شهردار سابق مناطق تهران افزود: آمارهای آسیب های اجتماعی که از موضوعات اسا سی و پایه ایی شهر، خانواده و کشور وجود دارد پارامترهای ناراحت کننده و ناامید کننده ای است و این معضلات باعث زیر سوال رفتن تمام اقداماتی از جمله تاسیس فرهنگسراها، سرای محله ها و….که برای فیزیک شهرها انجام گردیده است خواهدشد. در نتیجه نمیتوانیم ادعا کنیم در فیزیک و پیکره ظاهری شهر و اشخاص موفق بوده ایم زیرا در برنامه های توسعه شهری به روح ، روان و آرامش انسانها و شهر توجه نشده ، بلکه در این برنامه ها همیشه به انسان به دید یک انسان سالم بدون مشکل که در چارچوب های مشخص شده در حوزه های مختلف شهری فعالیت داشته است نگاه کرده ایم .

سلیمی ادامه داد: ضرورت دارد از طریق نخبگان و اساتید دانشگاهها  راهکارهای اثباتی و اجتماعی موثری برای رفع این آسیب های اجتماعی ارائه بشود تا شاهد کاهش این آمارها از آسیب های اجتماعی شهری باشیم.

تولد کودکان بی هویت توسط زنانی که زندگی پاتوق نشینی دارند

در ادامه برنامه فاطمه دانشور اظهار داشت: آخرین آماری در سال 89 تعداد 12هزار کودک کار در سطح شهر تهران شناسایی شدند. درصد بیشتری از اینها مهاجرین بودند که از بین آنها پدر یا مادر ایرانی داشتند. دخالت در امور کسانی که کاملا مهاجر هستند سخت است و بهزیستی کودکان بی سرپرست مهاجر را تحت پوشش خود قرار نمی دهد.

وی افزود: منحل شدن سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دولت سابق باعث شد توجه به مسائل و آسیب های اجتماعی رها شود که در نتیجه در سالهای اخیر باعث معضلات جدی اجتماعی شده است.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: در اجرای طرح پرتو ساختمانهایی را در اختیار  NGOها  قرار دادیم که از بین 12 هزار کودک خیابانی 3 هزار تا از آنها را تحت پوشش آموزشی خود قرار داده اند نه معیشتی. در بین مهاجران وضعیت دختران بدتر از پسران هست زیرا طبق رسوم آنان همزمان با مشاهده علائم بلوغ دختران به اجبار ازدواج می کنند و در نتیجه در سنین پایین هم باردار می شوند.

دانشور افزود: شهرداری به جای اینکه برای خانمها و کودکان خیابانی و یا پاتوق نشین گرمخانه احداث کند برای آقایان دست به چنین اقدامی زده است زیرا کسانی که این طرح را پیشنهاد داده اند آقایان بودند که متوجه بارداری و یکسری مسائل خانمها نبوده اند  چون که زندگی یک زن با یک مرد فرق می کند .البته  در گرمخانه های موجود  مددکار هم وجود ندارد تا به آنها خدمات مشاوره بدهند و مسائل و مشکلات آنها ریشه یابی شود.

عضو اصلاح طلب شورای شهر تهران گفت: با پیگیری بنده سامانه سرایی در لویزان تاسیس شده که فقط معتادان زن مهاجر را پذیرش و ترک اجباری می کنند نه کسانی را که هنوز در ابتدای اعتیاد هستند.

وی ادامه داد: زنانی که زندگی پاتوق نشینی دارند،کودکان بی سرپرست به دنیا می آورند. چون قانون به صراحت تکلیف آنها را مشخص نکرده در نتیجه حق تدریس و ارائه خدمات اجتماعی به آنها وجود ندارد که همین امر باعث شده تا این کودکان به اجبار به تکدی گری، فروش مواد مخدر و… روی می آورند.

عضو شورای شهرتهران افزود: در سال 94 مقامات و مسئولین،  بسیاری از آسیب های اجتماعی را پذیرفتند و روی آنها حساس شده اند.در حالی که در این مدت شهرداری به دلیل ورود به مسائل سیاسی از این قضیه غافل شده است

آشفتگی در تصمیم گیری ارگانهای مختلف باعث بحران آسیب های اجتماعی شده است

سلیمی در ادامه بیان داشت: روشهایی وجود ندارد تا رابطه بین شهرداری، بهزیستی،کمیته امداد، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و تشکلهای مردمی را منجسم کند تا با همفکری هم برای این آسیب های اجتماعی راهکار ارائه دهند. به همین خاطر نگاه به این مسائل بیشتر از منظر امنیتی و قضایی بجای نگرش اجتماعی بوده است.

وی تصریح کرد: در راهکارهای موجود هنوز تفکرات اجتماعی و فرهنگی غالب نیست، ضوابط و قوانین جدیدی برای این آسیب ها وجود ندارد. ارگانهای مختلف بدون همفکری و هماهنگی با هم هر کدام راهکارها و اقدامات مختلفی برای رفع این آسیب ها ارائه داده اند که فقط باعث آشفتگی در تصمیم گیری و هزینه زایی شده است که نه تنها نتیجه مطلوبی دربر نداشته بلکه باعث وضعیت بحرانی هم شده است. برای رفع این مسائل باید شورای شهر و مجلس با قوانین و مقررات جدید و با نگاه اجتماعی ورود کنند تا با اقدامات یکپارچه  کشور را از این وضعیت بحرانی نجات دهند.

عدم توجه به مسائل آسیب های اجتماعی در برنامه های توسعه

عضو شورای شهر گفت: در برنامه های توسعه شهری به مسائل آسیب های اجتماعی از جمله زنان بدسرپرست و بی خانمان، افراد مهاجر و بی هویت توجه نشده است هرچند با پیگیری های مختلف در مجلس در برنامه ششم توسعه مبحث آسیب های اجتماعی گنجانده شد.

دانشور افزود: در تدوین قوانین مدنی و اساسی از فعالین اجتماعی استفاده نکرده ایم. عدم پذیرش و عدم حضور فعالین حوزه های مختلف اجتماعی در عرصه های مختلف سیاسی باعث شده خلاهایی در قوانین وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: چند نهاد از جمله کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن برای حل این آسیب ها درخواست کمک و همکاری شده است که تاکنون هیچکدام اقدام خاصی در این راستا انجام نداده اند.

دانشور خاطرنشان کرد: نبود مطالعات اجتماعی و فقدان مدیران متخصص در این مسائل در شهرداری نتیجه مثبتی برای رفع این آسیب ها نداشته اند اما عملکرد شهرداری در این باره بهتر از دولت بوده است

رسانه ایی شدن جزئیات مطرح شده برخی مسائل باعث تأخیر در متلاشی شدن باند آنها می شود

عضو شورای شهر گفت: جزئیات مطرح شدن برخی مسائل مثل باند فروش بچه های نارس باعت پراکندگی افراد شناسایی شده می شود پس بهتر است بعد از زمان متلاشی شدن باند و دستگیری عوامل آنها موضوع رسانه ای شوند.

غیبت های نجومی به دلیل پیگیری مسائل شورای شهر

دانشور تاکید کرد: دلیل غیبت های بنده در شورای شهر بخاطر پیگیری مسائل کاری شورای شهر در نهادهای مختلف است که نتیجه آن مصوبه های مثبت در مراکز مختلف بخصوص وزارت بهداشت بوده است به طور مثال سم زدایی نوزادانی که از مادران معتاد متولد می شوند همچنین چنانچه کادر پزشکی خطر سوء رفتار مادر با کودک را احساس کنند می توانند بچه را به مراکز بهزیستی تحویل دهند.

پنهان کردن آمارها باعث شیوع آسیب های اجتماعی در جامعه شده است

سلیمی در ادامه این نشست گفت: باید یکسری از واقعیات تلخ جامعه را قبول کنیم و مطرح شدن این آمارها را سیاه نمایی و بدگویی ندانیم زیرا به مروز زمان این آسیب ها بعد از رخنه در فرد، در جامعه شیوع پیدا می کند پس بهتر است بجای پنهان کردن این آمارها،  با همکاری نهادهای مربوطه، ارائه راهکارها ، تعیین بودجه و دعوت از متخصصین برای رفع آنها چاره اندیشی کرد و نبایستی همیشه نگاه امنیتی و قضایی به مسائل آسیب های اجتماعی داشته باشیم.

پیاده سازی سیستم یارانه بدون مطالعات کارشناسی شده بود

دانشور گفت: نداشتن مطالعات کافی در پیاده سازی سیستم یارانه ها نتوانست به رفع بخشی از آسیب های اجتماعی کمک کند. مثلاً در سیستم یارانه ثبت تام براساس کد کلی بود که افراد فاقد کارت ملی نتوانستند ثبت نام کنند به طور مثال حدود 40% مردم سیستان و بلوچستان فاقد کارت ملی هستند.

غفلت زدگی مسولین ناشی از ندانستن است

غفلت زدگی مسولین ناشی از ندانستن خیلی زیاد آنهاست. برخی افراد و مسئولان فکر می کنند در صورت بیان واقعیات آسیب های اجتماعی در جامعه نظام را به خطر می افتد. اما هم اکنون با حساسیت رهبر معظم انقلاب به موضوع آسیب های اجتماعی آنان بالاخره این مسائل را پذیرفتند اما در پذیرش و رفع آنها جدی نیستند و باور نمی کنند.

شهرداری با کارشناسان و اساتید آسیب های اجتماعی همکاری نکرد

برای شناسایی افراد آسیب دیده و تهیه آمار نسبتا دقیقی از تعداد آنها از کارشناسان و اساتید مرتبط با حوزه های مختلف آسیب های اجتماعی دعوت بعمل آمد که برای تامین مالی از شهرداری درخواست کمک کردیم اما شهرداری همکاری نکرد.

خبرنگار: کلثوم فتحی

 

 

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.