فرهنگ اسکندری**

بحران کارآمدی, ابر چالش های موجود و انتخابات

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 20379
 | 
تاریخ انتشار: 05 مرداد 1398 - 13:53
ابر چالش های کشوررا در مقوله ای بنام بحران کارآمدی حکمرانی40 ساله بعبارتی حضور مدیریت‌ ناکارآمد و بسته ی خودی وغیر خودی در راستای حرکت بسوی دور باطل آزمون وخطا که نتیجه آن عدم چرخش و گردش نخبگان و بعبارتی منزوی و به حاشیه راندن منابع انسانی توانمند بوده است, بایدجستجو کرد.
بحران کارآمدی, ابر چالش های موجود و انتخابات

موضوع اصلی اما, انتخاب روش و راه عملیاتی برون رفت از این ابر چالش هاست

با قدری تأمل به فرآیند حکمرانی بعد از انقلاب متوجه خواهیم شد که پس از بقدرت رسیدن پوپولیستم بومی راست افراطی در سال ۸۴ تا ۹۲ بعبارتی یکدست شدن بخش انتصابی و انتخابی در حاکمیت و با حضور معجزه هزاره سوم( احمدی نژاد) شاهد سقوط کامل تمام شاخص های اقتصادی و اجتماعی و نابودی کامل منابع درآمدی و دود شدن بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد ملی با رشد منفی ۷ درصدی و اساسا ظهور یک سونامی خطرناک در سیستم اجرایی را  شاهد بودیم که تا سالهای سال امکان جبران برای کشور فراهم نیست ونخواهد بود.

 

دیدیم در کمال شگفتی شاخ و شونه کشیدن بابک زنجانی زندانی و غارتگر معروف منافع ملی کشور علیه وزیر کارآمد و پاک دست نفت(زنگنه)؟!!!! زیرا بقول اسحاق جهانگیری معاون دولت روحانی ,فساد در کشور بعد از حکمرانی پوپولیست ها سیستماتیک شده است. برای اینکه بابک زنجانی یک فرد نیست بلکه طبقه نوظهوری است بنام لمپن سرمایه داران رانتی که امروز حجم اصلی نقدینگی کشور در چنگ این جریان‌ قرار گرفته است و شاهد بودیم که چگونه در دور دوم دولت و بویژه تیم ضعیف اقتصادی روحانی را بزانو در آوردند؟!!

 

این جریان سوپر سرمایه دار زالو صفت هم دارای رسانه و نماینده سیاسی قدرت مندی شده اند که حاصل ۸ سال حکمرانی ناکارآمدترین منابع انسانی و مدیریت‌ تاریخ معاصر می باشد.. اکنون شاهد زندانی شدن دو معاون و رییس دفتر رییس جمهور آن بعنوان اختلاس گران بزرگ توسط دستگاه قضایی هستیم که شرحش مثنوی هفتاد من است.

 

شاهد بودیم که دور اول دولت روحانی با پشتیبانی اصلاح طلبان چگونه به بخشی از این معضلات از جمله تورم لجام گسیخته و رشد منفی پایان داده و شاهد ثبات نسبی و رونق اقتصادی بودیم بویژه دستیابی توافق بین المللی برجام که باعث لغو تحریم‌های ظالمانه آن روز ها شد و کشور از ذیل ماده۴۲ فصل هفتم منشور سازمان ملل بعبارتی یعنی خارج شدن در یک قدمی جنگ و دیدیم که مخالفان برجام یا بعبارتی دقیقتر نمایندگان سیاسی همین طبقه رانتخوار لمپن چه تخریب ها ومقاومتی از خود بروز دادند؟! و مشاهده کردیم که با همپالگی شان ترامپ در برهم زدن توافق برجام همپوشانی نموده اند؟!

اصلاح طلبان بخشی از جریان در درون بلوک قدرت سیاسی می باشند که دستیابی به شاخص ها و آرمانهای توسعه ملی و دانایى محور همچنین اصلاح ساختارهای ناکارآمد و سنتی را در تحقق مردمسالاری و حکمرانی خوب برابر اصل سوم قانون اساسی می دانند. اصلاح طلبان در سال ۷۶ برغم دشواریها و چالش های بخش ایدئولوژیک بلوک قدرت توانسته با دستاوردهای کم نظیرش در رشد شاخص های اقتصادی وبویژه توسعه سیاسی وفاداری خود را به اندیشه ها و برنامه دموکراتیک اصلاح طلبانه بصورت سترگی نشان دهند.

 

پروسه اصلاحات هم مانند بسیاری از جنبش های اجتماعی در عمل دستخوش فراز وفرودهایی شده است و در سالهای اخیر با توجه به تغییر تناسب قوا در ساختار قدرت به نفع نیروهای راست افراطی شرایط را برای کنشگران اصلاح طلبی بویژه بعد از حوادث تلخ سال۸۸ بسیار سخت نموده‌است که البته ناکارآمدی بخش نیروهای محافظه کار واستحالیون اصلاح طلب در قدرت سختی این شرایط را دوچندان نموده‌اند. بدیهی است اما برای برون رفت از این موقعیت جنبش اصلاحات باید دستخوش تحول در رفتارسازمانی در کنار تغییرات گفتمانی را پی گیری و با تحقق چرخش وگردش نخبگان وسود جستن از نیروهای جوان بعنوان منابع انسانی کارا ,طرحی نو در انداخته و با مهندسی نو و نقشه راه درست به مبارزه با تمامیت خواهان اصلاحات ستیز بپردازند. در این مسیر مبارزه مدنی را نیز بموازات شرکت در بلوک قدرت سرلوحه حرکت خویش قرار دهند.

حال شما دوستان با این توصیف داوری فرمایید تحریم‌ انتخابات و بقدرت رساندن دوباره این جریان , تنهاچاره کار خواهد بود؟ یا برافراشته کردن همین راه کم فروغ کنونی انتخابات ومقاومت در مقابل آنها ؟ یا دودستی قدرت را آنهم داوطلبانه تحویل آنها در واقع نماینده بابک زنجانی ها داده و بنشینیم درکناری و با لذت تاریخی شعار بدهیم و تخلیه شویم وکیفش را ببریم؟! آیا چنین رفتاری راه برون رفت خواهد بود؟ آیا بدیل مهندسی شده دیگری می شناسیم که آرزو مدارانه نباشد….. ؟*

**روزنامه نگار

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.