آمریکا:

ایران می خواهد تقصیر بن بست در مذاکرات وین را به گردن ما بیندازد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 30735
 | 
تاریخ انتشار: 27 تیر 1400 - 10:43
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته آزاد کردن زندانیان نیاز به توافق ندارد و اگر ایران حسن نیت دارد می تواند در قالب یک حرکت انسان دوستانه همین امروز آنها را آزاد کند.
ایران می خواهد تقصیر بن بست در مذاکرات وین را به گردن ما بیندازد

به گزارش هداپرس به نقل از  عصرایران، پس از آنکه دیروز “عباس عراقچی” مسئول تیم مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات وین در رشته توییت هایی ایالات متحده آمریکا و بریتانیا را مسئول بن بست کنونی در مذاکرات احیای برجام و تبادل زندانیان دانست، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و ایران را به فرافکنی و انداختن تقصیر بن بست مذاکرات وین به دوش آمریکا متهم کرد.

عراقچی در رشته توییت هایی با اشاره به انتقال قدرت در ایران به دولت جدید نوشت که آمریکا و بریتانیا باید “این مسئله را درک کنند و بحث تبادل بشردوستانه )زندانیان( ـ که آماده اجراست ـ را به برجام ارتباط ندهند.”

اوادامه داد: ” تبادل (زندانیان) را گروگان اهداف سیاسی قرار دادن،  باعث از دست دادن هم تبادل و هم توافق می شود. در صورتی که ایالات متحده و بریتانیا تعهدات خود را طبق توافق انجام دهند ۱۰ زندانی از همه طرف‌ها شاید همین فردا آزاد شوند.”

درباره موضوع زندانیان هیچ توافقی وجود ندارد

در واکنش به این اظهارات،” ند پرایس” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته این اظهارات “تلاشی زننده” برای سرزنش دیگران به دلیل بن بست فعلی در مذاکرات است.

او مدعی شده:” ما کماکان آماده بازگشت به وین برای تکمیل مذاکرات درخصوص بازگشت دوجانبه به برجام در صورتی هستیم که ایران تصمیمات لازم خود را اتخاذ کند.”

پرایس در ادامه گفت:” عراقچی می‌گوید ما توافق (درباره زندانیان) را به گروگان گرفته‌ایم، در حالی که این دولت متبوع اوست که 4 آمریکایی بی‌گناه را به ناحق سال‌ها زندانی کرده است.”

ند پرایس اظهار داشت، درباره موضوع زندانیان هیچ توافقی وجود ندارد و اگر واقعا ایران به دنبال نشان دادن حسن نیت و انجام حرکتی انسان‌دوستانه است، تنها کافی است که این زندانی‌ها را آزاد کند.

اظهارات پرایس واکنش “سیعد خطیب زاده” سخنگوی وزارت خارجه ایران را به دنبال داشته و این دیپلمات کشورمان بار دیگر تاکید کرده برای آزادی 10 زندانی توافقی بین ایران و آمریکا و بریتانیا شکل گرفته بوده است.

خطیب زاده در واکنش به اظهارات همتای آمریکایی خود در توییتر نوشت:” “حیرت‌آور” این است که ایالات متحده این حقیقت ساده را انکار می کند که “یک توافق در خصوص بازداشت شدگان به دست آمده است.” حتی شامل اینکه چگونه اعلام عمومی شود.”

او افزود:” در وین – جدا از برجام – با ایالات متحده و انگلیس در خصوص تبادل بشردوستانه و آزادی 10 زندانی از همه طرف‌ها توافق شد. ایران آماده است تا همین “امروز” این توافق را اجرایی کند.”

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.