ترامپ در واکنش به انتقادات اوباما گفته از حرف های او خوابش برده است!

اوباما وارد گود رقابت با ترامپ شد/ انتقاد رییس جمهور سابق آمریکا از “فرمان های دیوانه وار” ترامپ

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 14956
 | 
تاریخ انتشار: 17 شهریور 1397 - 11:31
اوباما که تلاش داشت کمتر به صورت مستقیم نام ترامپ را بیاورد، در ابتدای سخنان خود گفت در ابتدا قصد داشته به سنت روسای جمهور سابق آمریکا کمتر در سیاست دخالت کند اما با احساس خطری که ار شرایط کنونی در آمریکا داشته، او اکنون دخالت در سیاست را ضروری می داند.
اوباما وارد گود رقابت با ترامپ شد/ انتقاد رییس جمهور سابق آمریکا از “فرمان های دیوانه وار” ترامپ

به گزارش هدا پرس به نقل از عصر ایران؛او ضمن انتقاد از رویه دولت ترامپ در نزدیک به 2 سال گذشته از فساد اداری، ترویج نازیسم و علاقه به تنوری توطئه در هیات حاکمه کنونی آمریکا انتقاد کرده و با دعوت هیات حاکمه کنونی آمریکا به رعایت صداقت، قانونمداری و نجابت، از تهدیدی که متوجه دموکراسی آمریکایی است، احساس خطر کرده و “بی تفاوتی” در شرایط کنونی را بزرگترین خطر برای دموکراسی آمریکا دانست.

او با اشاره به نگارش مقاله اخیر در روزنامه نیویورک تایمز از سوی یک منبع ناشناس در کاخ سفید مبنی بر مقاومت در برابر اقدامات زیان بار دولت ترامپ، گفت: البته، ادعایی مطرح می شود مبنی بر اینکه اوضاع خوب خواهد شد، زیرا افرادی درون کاخ سفید حضور دارند که به صورت مخفیانه، از فرمان های رئیس جمهور سرپیچی می کنند. اما این یک ابزار مهار و کنترل نیست. ”

او افزود:” قرار نیست دموکراسی ما این گونه عمل کند. این افراد، انتخاب نشده اند. آنها مسئول نیستند. آنها 90 درصد “فرمان های دیوانه واری” را که از کاخ سفید صادر می شود، فعالانه ترویج و پیگیری می کنند، سپس می گویند “نگران نباشید، ما مانع تحقق 10 درصد دیگر فرمان ها می شویم.” این اقدامات آنها، ارائه خدمات به ما نیست. قرار نیست اوضاع بدین منوال باشد. این شرایط، عادی نیست. ما اکنون در حال سپری کردن دورانی غیرعادی هستیم.”

رییس جمهور سابق آمریکا گفت: من در ایالت ایلینوی، دوستان جمهوریخواه خوب زیادی دارم، اما متاسفانه در چند دهه اخیر سیاست اختلاف، تنفر و جنون بدگمانی در حزب جمهوریخواه رخنه کرده است… جمهوریخواهانی که در کنگره، چهره های شناخته شده تری هستند و در کنگره حضور دارند، گفته اند که “بله، ما می دانیم که این اوضاع، به نوعی دیوانگی است.” آنها هنوز هم تلاش خود را به کار می برند تا از این رفتار در برابر بررسی های موشکافانه و حسابرسی، یا پیامدهایی که ممکن است در پی داشته باشد حمایت کنند. به نظر می رسد آنها علناً تمایلی ندارند تا ستون اصلی محافظت از نهادهایی را بیابند که باعث می شود دموکراسی ما موثر واقع شود.”

اوباما افزود حتی کسانی که با دیدگاه‌های سیاسی او موافق نیستند باید نگران وضعیت کنونی باشند و برای بازگرداندن “اخلاق و قانونمداری” در دولت تلاش کنند و از دانشجویان خواست تا فعالانه در روند سیاسی مشارکت کرده و در انتخابات میاندوره ای کنگره که در آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد، مشارکت کنند.

او ابراز امیدواری کرد تجربه دو سال گذشته دولت ترامپ نظر کسانی را که گمان می‌کنند شرکت در انتخابات اهمیت ندارد تغییر داده باشد. او با کنایه خطاب به دانشجویان گفت باید فراتر از بازنشر پیام‌های توئیتری (ترامپ)کاری کنند و به پای صندوق‌های رای بروند.

اوباما سپس با انتقاد تلویحی از موضع ترامپ در قبال رسانه ها، گفت: ” من شدیداً از “فاکس نیوز” شاکی هستم، اما هرگز تهدید نکردم که این شبکه را تعطیل می کنم.. قرار است ما در برابر قلدرها و زورگوها بایستیم. قرار نیست از این افراد قلدرها و زورگوها پیروی کنیم. قرار است ما در برابر تبعیض بایستیم. ما همچنین قرار است به وضوح و بدون شک و تردید، در برابر افرادی که با نازی ها همدلی و از آنها طرفداری می کنند بایستیم. آیا این کار خیلی دشوار است؟ آیا خیلی دشوار است که بگوییم نازی ها، بد هستند؟”

دفتر اوباما اعلام کرده است او از هشتم ماه سپتامبر(امروز – شنبه) فعالیت انتخاباتی خود را به نفع نامزدهای دموکرات انتخابات میاندوره ای کنگره از حوزه های انتخابیه ایلینوی، کالیفرنیا، اوهایو و پنسیلوانیا از سر خواهد گرفت. اوباما امیدوار است با تشویق هواداران حزب دموکرات و دیگر شهروندان آمریکا به شرکت در انتخابات، پیروزی حزب دموکرات در انتخابات آتی میاندوره ای کنگره را تضمین کند.

ترامپ در واکنش به اظهارات اوباما ساعاتی پس از این اظهارات در سخنرانی در جمع هواداران حزب جمهوریخواه گفت این اظهارات کسل کننده بوده و او تلاش کرده آن را گوش کند، اما خوابش برده است. ترامپ همچنین گفت اوباما قصد دارد دستاوردهای اقتصادی دولت او را کم اهمیت جلوه داده و به نام خودش بزند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.