فاطمه راکعی و آذر منصوری از ضرورت‌های انتخاب وزیر زن گفتند؛

انتخاب وزیر زن باعث انسجام و امید اجتماعی می‌شود

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 20693
 | 
تاریخ انتشار: 16 مرداد 1398 - 11:00
فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان این که مطالبه انتصاب وزیر زن به قبل از روی کار آمدن دولت اول روحانی باز می گردد، گفت: در شرایط حساس امروز کشور توجه به این مطالبه باعث انسجام و امید اجتماعی خواهد شد.
انتخاب وزیر زن باعث انسجام و امید اجتماعی می‌شود

به گزارش هداپرس به نقل از ایرنا «آذر منصوری» قائم مقام حزب اتحاد ملت ایران در نشست خبری مطالبه گری برای انتخاب وزیر زن با طرح این سوال چرا به وزیر زن نیاز داریم، گفت: اولین دلیل، شاخص های گزارش مجمع جهانی اقتصاد است. از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۸ همواره در گزارش های مجمع جهانی اقتصاد در بررسی شاخص شکاف جنسیتی ایران جزو ۱۰ رتبه آخر قرار داشته است.

وی افزود: این شاخص به بررسی میزان دسترسی به فرصت های برابر می پردازد و ایران علی رغم آنکه در حوزه های بهداشت، آموزش و سلامت اوضاع بسیار مطلوبی دارد، اما به علت ضعف شدید در عوامل نرخ مشارکت سیاسی و اقتصادی در چنین جایگاه نازلی قرار گرفته است.

این فعال سیاسی افزود: اگر می‌بینیم برخی کشورها مانند عربستان مدام در حال ایجاد تغییراتی به نفع زنان هستند به علت آن است که امروز از الزامات توسعه، افزایش نرخ رشد سیاسی زنان و ایجاد فرصت‌های برابر برای زنان است.

منصوری با یادآوری بیانات امام خمینی(ره) مبنی بر این که زنان باید در مقدرات اساسی کشور دخالت کنند، در بیان دومین دلیل گفت: از انقلاب اسلامی انتظار می‌رفت الگوی متفاوتی از حضور زنان در عرصه را به نمایش بگذارد، اما متاسفانه در ۴۰ سال گذشته دچار غفلت اساسی شده ایم. علی رغم آنکه در هیئت سه نفره ای که امام برای دیدار با گورباچف ارسال کردند یک زن حضور داشت، اما امروز حتی در برنامه های توسعه ای که نگاشته می‌شود یا در برنامه چشم انداز شاهد حضور کمرنگ نقش زنان هستیم و می‌توان گفت این توسعه بدون زنان تعریف شده است.

وی سومین دلیل از ضرورت حضور وزیر زن را شرایط واقعا حساس امروز کشور دانست و گفت: هرچند مطالبه وزیر زن به قبل از روی کار آمدن دولت اول آقای روحانی باز می گردد و آقای خاتمی هم در انتخاب اولین کابینه تاکید داشتند که حتما یک وزیر زن انتخاب شود، اما اراده جدی در دولت های یازدهم و دوازدهم برای این مسئله وجود نداشت و متاسفانه به مطالبه ۵۰ درصت مردم توجه نشد. دقیقا به همین دلیل در شرایط حساس امروز کشور توجه به این مطالبه ای که همواره وجود داشته است باعث ایجاد انسجام و امید اجتماعی خواهد شد.

خواهان رفع موانع حضور زنان در مدیریت‌های ارشد هستیم

«فاطمه راکعی» هم در این نشست به انتقاد برخی افراد به طرح نام زنان به طور خاص اشاره کرد و گفت: این فهم که تاکید ما بر حضور زنان را خلاف شایسته سالاری می داند، اشتباه است. ما نمی‌گوییم این افراد چون زن هستند باید مورد توجه قرار بگیرند، بلکه می‌گوییم آنها چون زن بوده اند مانع رشدشان شده اید و این موانع را بردارید.

وی تصریح کرد: در دو دهه اخیر زنان زیادی در عرصه های مختلف درخشیده اند و علی رغم تمام محدودیت های موجود دارای رزومه قابل دفاعی برای تصدی در مناصب ارشد کشور و حشور در کابینه هستند.

این فعال اصلاح طلب با تاکید بر این که موضوع زنان اصلاح طلب و اصولگرا ندارد خاطر نشان ساخت: آقای روحانی قول داده بودند که از زنان در کابینه خود استفاده خواهد کرد، اما نمی‌دانیم چرا این اتفاق رخ نداد، با این حال هم اکنون هم دیر نشده و انتخاب یک وزیر خانم، باعث تحقق یکی از وعده های دولت شده و اعتماد عمومی را افزایش می‌دهد.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.