.

انتخابات عراق و آینده روابط با ایران

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 31791
 | 
تاریخ انتشار: 25 مهر 1400 - 11:29
احمد شریف: اشتراکات تاریخی و فرهنگی و عقیدتی ایران و عراق اقتضاء می‌کند به دور از هرگونه تنش و دخالت بیگانگان روابط راهبردی و بلندمدتی را پایه گذاری و عملیاتی کنند.
انتخابات عراق و آینده روابط با ایران

احمد شریف فعال سیاسی در مخاطب 24 نوشت-  اشتراکات تاریخی و فرهنگی و عقیدتی ایران و عراق اقتضاء می‌کند به دور از هرگونه تنش و دخالت بیگانگان روابط راهبردی و بلندمدتی را پایه گذاری و عملیاتی کنند.
پنجمین انتخابات عراق پس از سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ توسط ائتلاف غربی به رهبری امریکا چند روز پیش برگزار شد نرخ مشارکت در این ۵ دوره انتخابات همواره سیر نزولی داشته، بطوری که از ۷۹ درصد در سال ۲۰۰۵ به ۴۱ درصد در انتخابات اخیر رسیده است. در چرایی افت نرخ مشارکت شهروندان عراقی در انتخابات شاید مشابهت‌های فراوانی با همسایه شرقی خود بتوان سراغ گرفت.

در جایی که سیر نزولی مشارکت شهروندان ایرانی نیز در آخرین انتخابات برگزار شده به ۴۸ درصد رسید که کمترین میزان حضور ایرانیان در ۱۳ دوره انتخابات ریاست جمهوری را رقم زد. شاه بیت این کاهش مشارکت در دو کشور همسایه یک عبارت آشناست: نارضایتی از وضعیت اقتصادی و کاهش امید‌ها به بهبود روند امور. هرچند ماهیت انتخابات در دو کشور تفاوت‌های آشکاری باهم دارد به طوری که در عراق احزاب سیاسی نقش تعیین کننده‌ای در معرفی نامزد‌ها و تشکیل ائتلاف‌های سیاسی دارند، ولی در ایران هنوز احزاب جایگاه واقعی خودشان را در انتخابات مختلف پیدا نکرده اند گرچه از نظر تعدد احزاب، ایران دست بالا را دارد.

در خصوص نتایج انتخابات عراق به نظر می‌رسد با پیشتازی ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر بعنوان روحانی شیعه مذهب، احتمال رشد ناسیونالیست عربی در بین عراقی‌ها سیر صعودی خواهدگرفت. زیرا مقتدا صدر که به پشتوانه پیشینه خانوادگی خود از نفوذ گسترده‌ای در کشور عراق برخودار است مواضع ثابتی نداشته و گاه و بیگاه بصورت سینوسی هم عقد اخوت با شاهزاده جوان سعودی می‌بندد و کمک تسلیحاتی از او می‌گیرد (با تکیه بر بعد ناسیونالیسیم عربی) و گاهی نیز در انظار عمومی ایرانیان ظاهر و خود را طرفدار جمهوری اسلامی نشان می‌دهد. مواضع وی در گذشته بر خروج نیرو‌های خارجی بویژه نظامیان امریکایی از عراق استوار بود، ولی در آخرین موضع گیری پس از انتشار نتایج اولیه انتخابات اخیر با چرخشی آشکار سخنان جدیدی به زبان آورد و نوک حمله را متوجه نیرو‌های شبه نظامی و مقاومت مردمی موسوم به حشدالشعبی کرد و خواستار خلع سلاح آنان شد که طبعا به مذاق احزاب هوادار این نیرو‌ها خوش نیامده و واکنش ایران را در پی خواهد داشت.
به هر روی منافع کشور‌های منطقه بصورت درهم تنیده به همدیگر گره خورده و تنها در سایه همکاری و روابط توأم با احترام به حاکمیت ملی یکدیگر موجب تأمین حداکثری منافع طرفین خواهدشد. ایران و عراق با اینکه طولانی‌ترین جنگ سده اخیر را با همدیگر پشت سر گذاشته اند، ولی اشتراکات تاریخی و فرهنگی و عقیدتی این دو کشور اقتضاء می‌کند به دور از هرگونه تنش و دخالت بیگانگان روابط راهبردی و بلندمدتی را پایه گذاری و عملیاتی کنند. روز‌ها و هفته‌های آتی نشان خواهد داد سمت و سوی رویداد‌ها به این مهم منجر خواهدشد و یا شاهد قدرت گرفتن مخالفان روابط نزدیک با ایران خواهیم بود.

لینک کوتاهhttps://hodapress.ir/

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.