انتخابات ۱۴۰۰:

انتخابات سیزدهم و پدیده باطله

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 30145
 | 
تاریخ انتشار: 31 خرداد 1400 - 13:15
عد از انتخابات اما معلوم شد که پدیده اصلی آرای باطله بوده است. تعداد این آرا به شکل معناداری افزایش یافته و نه فقط از ادوار گذشته بلکه از سه نامزد بازنده نیز بیشتر بود.
انتخابات سیزدهم و پدیده باطله

به گزارش هداپرس به نقل از فردا، از ماه‌ها قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم رسانه‌ها و سیاسیون گمانه‌زنی را شروع کرده و بعضا دنبال پدیده می‌گشتند. یکی از سعید محمد می‌گفت و دیگری از سورنا ستاری. با نزدیک شدن به موسم انتخابات و مشخص شدن نامزدها اما پدیده‌ها نیز تغییر کردند. اصلاح‌طلبان ، حداقل آن بخش به صحنه آمده از همتی به عنوان پدیده نام برده و در جناح مقابل نیز برخی منتظر بودند که قاضی‌زاده هاشمی پدیده شود.

بعد از انتخابات اما معلوم شد که پدیده اصلی آرای باطله بوده است. تعداد این آرا به شکل معناداری افزایش یافته و نه فقط از ادوار گذشته بلکه از سه نامزد بازنده نیز بیشتر بود.

در همین راستا، روزنامه همشهری در گزارشی آرای باطله را پدیده خوانده و نوشته است: « افزایش بی‌سابقه آرای باطله می‌تواند یک پدیده اجتماعی نوظهور تلقی شود.صاحبان این رای‌ها را می‌توان کسانی تلقی کرد که ضمن وفاداری به سازوکار انتخابات، علاج دردهای مزمن جامعه و مسیر کنشگری عمومی را خارج از چارچوب‌های سنتی جست‌وجو می‌کنند و از دوگانه مرسوم در همه ادوار انتخابات عبور کرده‌اند.»

این گزارش می‌افزاید: « آرای باطله اگرچه در نتیجه نهایی انتخابات تأثیرگذار نبود اما می‌تواند پدیده انتخابات سیزدهم لقب بگیرد؛ پدیده‌ای که بیش از ظاهر سیاسی، بر دلالت‌های اجتماعی روشنی اشاره دارد و باید درصورت‌بندی تحولات جامعه مورد توجه قرار بگیرد.»

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.