دبیرکل حزب همت:

انتخابات را یک عملیات جنگی می‌دانیم/ حزب‌مان از «کف خیابان» شکل گرفته است

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 20441
 | 
تاریخ انتشار: 07 مرداد 1398 - 09:23
دبیرکل حزب همت گفت: اگر مردم به کسانی که نمی‌شناسند رای دهند وضع بدتر از این نخواهد شد اما اگر به آنهایی که می‌شناسند رای دهند یا وضع به همین شکل ادامه می‌یابد یا بدتر می‌شود.
انتخابات را یک عملیات جنگی می‌دانیم/ حزب‌مان از «کف خیابان» شکل گرفته است

به گزارش هداپرس سیداحمد نبوی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که ضرورت تأسیس حزبی جدید در فضای سیاسی کشور با نام «همت» چیست، اظهار کرد: من بعد از جنگ تقریباً تمام وقت خودم را برای سیاست گذاشتم، به شکلی که همه جریان‌های سیاسی بعد جنگ را می‌شناسم و با آنها رفیق بوده‌ام، اما هرچه بیشتر گذشت انتظاری که برای امتداد همدلی زمان جنگ داشتم رخ نداد و آنقدر فاصله‌ها زیاد شد که وارد یک فضای بداخلاقی شدیم و در پایان دهه ۸۰ به یک جنگ قدرت رسیدیم. بنابراین فضای سیاسی را برای فعالیت چه در جریان اصلاحات و چه در اصولگرایی مناسب ندیدم و برخلاف این‌که با هر دو جریان ارتباط داشتم دیدم نمی‌توانم با آنها کار کنم.

وی با یادآوری سابقه حزب همت در انتخابات شوراهای شهر سال ۱۳۹۴ ادامه داد: یک سال بعد از انتخابات، ائتلاف‌مان بدل به حزب همدلی شد و در بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ نخستین کنگره‌مان را برگزار کردیم و همه حرف‌مان هم این است که جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا نتوانستند مردم را راضی نگه دارند و بخش عمده‌ای از نارضایتی مردم از این دو جریان است که سال‌ها پول، قدرت، مجلس و دولت دست‌شان بوده است؛ مردم هم بر خلاف میل‌شان تغییر مزاج‌های فراوانی به سمت آنها در طول این چهار دهه انجام داده‌اند اما آنها نتوانستند طوری عمل کنند که رضایت مردم جلب شود.

دبیرکل حزب همت با تاکید بر اینکه گفتمانی به نام تحول‌خواهی مردم تهران را راه‌اندازی کردیم که یکی از اصول آن دوری از اشتباه دو جریان سیاسی اصلی کشور است، افزود: البته هرگز نگفته‌ایم که با این دو جریان سیاسی تقابل داریم اما از اشتباهاتی که کرده‌اند دوری می‌کنیم. ما صرفاً به دنبال حمله کردن یا مثلاً توهین کردن به آن‌ها نیستیم چرا که معتقدیم اگر در جایی مشکلی هست، اول باید پیشنهاد بدهیم بعد به دنبال نقد باشیم و بدون پیشنهاد صرفاً به دنبال نقد نباشیم.

نبوی با اعلام این‌که تشکل متبوعش اول شهریورماه نشست ۵ هزار نفره‌ای در تهران برگزار خواهند کرد، گفت: ما با برگزاری این نشست به دنبال این هستیم که نشاط را به جامعه بازگردانیم و مردم را برای انتخابات اسفندماه آماده کنیم. در مجموع نیز نگاه‌مان همدلانه و محترمانه است اما در عین حال در دو جریان سیاسی اصلی کشور نقد داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که تشکل متبوعش چه حرف‌های تازه‌ای برای مردم دارد تا آنان را جذب خود کند، توضیح داد: ما معتقدیم که مشکل گفتمان در کشور وجود ندارد بلکه مشکل اصلی در «شنفت‌مان» است که در این زمینه به دنبال این هستیم که عمل و کردارمان یکی و همدلانه باشد و این همان چیزی است که هر دو جریان سیاسی اصلی در آن مشکل دارند.

دبیرکل حزب همت ادامه داد: انتخابات دوم اسفندماه ۱۳۹۸ می‌تواند ما را صاحب برنامه کند. ما نشسته‌ایم و برنامه نوشته‌ایم تا گفتمانی که می‌خواهیم در عمل نشان دهیم با برنامه‌ریزی ارائه کنیم. مثلا ما مجلس شورای اسلامی را برای قانون‌گذاری نمی‌خواهیم شاید از آن برای قانون‌زدایی استفاده کنیم و این یک «کردار عملیاتی» است. ما هیچ اسم شناخته‌شده‌ای در لیست‌مان حضور ندارند در واقع ما ژنرال نداریم چرا که مردم از ژنرال‌ها خسته شده‌اند، اما برنامه داریم و می‌خواهیم مردم به برنامه‌ها رای دهند نه به اشخاص.

نبوی با اشاره به فعالیت‌های تشکل متبوعش در سال گذشته، اظهار کرد: یکی از انتقادهای ما این است که احزابی صرفاً در انتخابات می‌آیند و بعد محو می‌شوند! ما برای این‌که این انتقادها متوجه خودمان نباشد، می‌گوییم هر کس می‌خواهد بیاید و تمامی فعالیت‌های دو سال اخیر ما را رصد کند. ما همه جلسات کمیته‌های حزب‌مان برگزار و هر سه روز یکبار جلسه‌ای در این کمیته‌ها تشکیل می‌شود، اما چون جزو دو جریان اصلی سیاسی نیستیم طبعا توجه کمتری از سوی رسانه‌ها به ما انجام شده است.

وی با اعلام این‌که تاکنون ۴۵۰ نفر عضو گرفته‌ایم، گفت: آنان حق عضویت هم پرداخت می‌کنند اما چون با حساسیت و وسواس عضو می‌گیریم و مثلا یکی از فیلترهای‌مان این است که حتماً اعضای جدید باید معرفی از داخل حزب داشته باشند، طبعاً روند شناسایی و تشخیص شاخصه‌های لازم در افراد مقداری زمان می‌برد و بنابراین توانسته‌ایم در طول دو سال ۴۵۰ عضو را جذب کنیم. ضمن این‌که می‌کوشیم فعالیت‌های اقتصادی هم داشته باشیم البته نیروهایی هم داریم که در بیرون کار می‌کنند و به عنوان خرده‌اسپانسر از ما حمایت هم دارند.

دبیرکل حزب همت در پاسخ به این پرسش که چرا تصور می‌کند فاصله‌ گرفتن از دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا به موفقیت تشکل متبوعش در انتخابات کمک می‌کند، گفت: من در هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا کار کردم. در شورای مرکزی جبهه مشارکت بوده‌ام و در شورای مرکزی جبهه ایستادگی هم حضور داشتم. چرا که برای حفظ نظام به صحنه می‌آیم و وقتی وارد یک جریان می‌شوم کمک می‌کنم تا با سازماندهی راه بهتری برای توسعه سیاسی کشور پیدا کنم، اما در نیمه راه می‌بینم این احزاب مشغول جنگ با نظامند! پس تشخیص می‌دهم که اگر بمانم اشتباه کرده‌ام. من وقتی در جبهه ایستادگی عضو بودم، می‌دیدم که آنان گعده داخلی دارم و صرفاً به خودشان می‌پردازم و وقتی یک نفرشان در سیاست و وزارت خطا می‌کند ایرادش را نمی‌گویند، چرا که معتقدند از حزب خودشان است، پس اعتراض کردم و بیرون آمدم چون چنین رفتاری را نمی‌پذیرم.

نبوی ادامه داد: من وقتی اشتباه می‌کنم باید قبول کنم و به اشتباهم اعتراف کنم. جز این چه کاری می‌شود کرد؟ پای احمدی‌نژاد بایستم؟ معلوم است که نمی‌ایستم! پای اصلاح‌طلبی که می‌خواهد ریشه انقلاب را بزند بایستم؟ برای چه؟ شاید کسی بخواهد بایستد! به من چه؟ من دخالت نمی‌کنم اما به جوانان صادقانه می‌گویم راهی که رفته‌ام اشتباه است و شما در آن قدم نگذارید. ما در حال حاضر تنها حزبی هستیم که یک نفر هم در قدرت نداریم. حزب ما از کف خیابان شکل گرفته‌ و اگر حزب دومی پیدا کردید که در قدرت، کسی را نداشته باشد و در انتخابات رفقای چپ و راستش را رو نکند، من حرفمم را پس می‌گیرم. ما می‌گوییم مردم اگر قرار است در قدرت سهیم باشند باید از همین کف خیابان و انتخابات شورایاری‌ها آغاز شود.

وی با بیان اینکه حدود ۸۵ درصد از اعضای تشکل متبوعش متولد دهه ۶۰ هستند، اظهار کرد: ما ۱۷ میلیون دهه شصتی داریم که اکثرشان بیکار و تحصیلکرده هستند که اگر به اتفاق پدرومادرشان به انتخابات بیایند عددی نزدیک به ۴۰ میلیون می‌شود که بخش عمده‌ای از رای‌دهندگان را تشکیل می‌دهند. ما روی حضور این جوانان در انتخابات و تاکید آنها به پدرو مادرهایشان برای حضور در پای صندوق‌ها حساب بازکردیم و امیدواریم بتوانیم از آنان رای بگیریم.

دبیرکل حزب همدلی در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ای برای ترغیب دهه شصتی‌ها به حضور در انتخابات دارد، اظهار کرد: برنامه‌ای را از دو سال پیش آغاز کرده‌ایم و با تک‌تک آدم‌هایی که می‌خواهیم جذب کنیم، رودررو صحبت کردیم و اصطلاحاً کارمان را کوچه‌به‌کوچه و نفربه‌نفر پیش می‌بریم. اولین راهمان گفت‌وگوی رودررو بود و از این پس برنامه‌هایمان را ارائه خواهیم کرد و تاکید داریم در فضای مجازی بیشتر فعالیت کنیم و بکوشیم رسانه‌ها را با خود همراه کنیم، هرچند می‌دانیم کار سختی پیش‌روی ماست. ما با طرح موضوع تحول‌خواهی از سوی آقای عارف هم مخالفت کرده‌ایم چرا که معتقدیم استفاده از چنین نامی در فضای سیاسی اولین‌بار از سوی ما انجام شده است. البته که جریان ما یک نوزاد است و برای رشد آن خطرات زیادی را باید پشت سر گذاشت.

نبوی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر این‌که چرا فکر می‌کنید مردم باید در انتخابات به شما اعتماد کنند، تصریح کرد: اولاً این‌طور نیست که تصور داشته باشیم قرار است در انتخابات شق‌القمر کنیم. اما کار بزرگی در انتخابات ۹۸ انجام خواهیم داد. ما می‌گوییم اگر دهه شصتی‌ها پارلمان را بگیرند متوجه می‌شوند که بزرگترین آسیب دولت‌ها، تقابل رییس‌جمهوری با نظام در دوره دوم فعالیتش است، به شکلی که چون نتوانسته‌اند کاری از پیش ببرند تقابل ایجاد می‌کنند و خود را اپوزیسیون نشان می‌دهند.

وی در پایان تاکید کرد: اگر مردم به کسانی که نمی‌شناسند رای دهند وضع بدتر از این نخواهد شد. اما اگر به آنهایی که می‌شناسند رای دهند یا وضع به همین شکل ادامه می‌یابد یا بدتر می‌شود. من انتخابات عملیات جنگی می‌دانم و حتما در روز انتخابات به بچه‌هایمان می‌گویم شما باید به جبهه بروید و از آبروی نظام کشور دفاع کنید تا آمریکا مایوس شود حال اصلا مهم نیست که خودمان پیروز شویم یا نه.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.