پوپولیست‌ها در فرانسه ناکام ماندند

«امانوئل مکرون» رییس‌جمهور فرانسه شد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 1744
 | 
تاریخ انتشار: 18 اردیبهشت 1396 - 14:20
کاندیدای میانه روی فرانسه توانست با پیروزی بر رقیب خود از جناح راست به عنوان جوان ترین رییس جمهور تاریخ فرانسه بر مسند تکیه بزند.
«امانوئل مکرون» رییس‌جمهور فرانسه شد
به گزارش  هدا پرس به نقل از «پارسینه» ، با پایان رای‌گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه و آغاز شمارش آرا، امانوئل مکرون توانسته است با کسب ۶۵.۵ درصد آرا و غلبه بر رقیب راستگرای خود، به عنوان جوان ترین رییس جمهور تاریخ فرانسه برگزیده شود.
مارین لوپن ضمن پذیرش شکست به آقای مکرون و طرفدارانش تبریک گفت و اظهار داشت که مردم فرانسه «ادامه وضع موجود» را انتخاب کردند.
با اعلام این خبر مردم در پاریس بوق خودروها را به صدا درآوردند و طرفداران آقای مکرون به جشن و پایکوبی پرداختند.
فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه هم تلفنی پیروزی امانوئل مکرون را به او تبریک گفت. آقای اولاند از مردم فرانسه خواسته بود به امانوئل مکرون رای دهند.
مردم فرانسه از نخستین ساعات امروز یکشنبه ۷ مه (۱۷ اردییهشت) برای انتخاب رئیس جمهور آینده این کشور درمیان تدابیر شدید امنیتی به پای صندوق‌های رای رفتند تا امانوئل مکرون، نامزد میانه رو یا مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای جبهه ملی را به کاخ الیزه بفرستند.
این اولین بار در تاریخ فرانسه است که هیچ یک از دو نامزد در مرحله دوم رای گیری به احزاب عمده چپ و راست تعلق نداشتند.
وزارت کشور میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات را تا سه ساعت به پایان رای‌گیری ۶۵.۳۰ درصد اعلام کرد که از سال ۱۹۸۱ پایین‌ترین میزان مشارکت است.
مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، دو هفته پیش (۲۳ آوریل) برگزار شد و آقای مکرون و خانم لوپن در دور اول انتخابات در میان ۱۱ نامزد در صدر قرار گرفتند و به دور دوم راه یافتند.
پس از دور اول انتخابات، تمام نامزدهای عمده از طرفداران خود و مردم فرانسه خواستند که به امانوئل مکرون رای دهند و مانع ریاست جمهوری فرانسه شوند.
اما رای‌دهندگانی که هیچ‌یک از دو نامزد را مناسب نمی‌دانستند، بخصوص کسانی که به ژان لوک ملانشون نامزد چپ‌گرا رای داده بودند- انتخابات را تحریم کرده یا گفته بودند که رای سفید به صندوق خواهند انداخت.
ژان لوک ملانشون با انتقاد از هر دو نامزد از هیچ یک اعلام حمایت نکرد و فقط گفت که به مارین لوپن رای نخواهد داد. نتیجه اولیه نشان می‌دهد که خانم لوپن نتوانسته رای چندان زیادی را بعد از دور اول به آرا خود اضافه کند.
در سال ۲۰۰۲ ژان ماری لوپن، پدر خانم لوپن که در آن زمان رهبر جبهه ملی بود به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری رسید اما در مقابل ژاک شیراک به شدت شکست خورد و کمتر از هجده درصد آرا را به دست آورد.
آرای غیرقابل انتظار مردم بریتانیا در جریان همه پرسی برگزیت و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رییس جمهور ایالات متحده باعث شده بود تا انتخابات فرانسه بیش از پیش مورد توجه ناظران قرار بگیرد.
برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.