دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور:

اقلیت‌های دینی نقش موثری در تقویت همبستگی و وحدت ملی ایفا کرده‌اند

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 21498
 | 
تاریخ انتشار: 25 شهریور 1398 - 08:19
 دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: اقلیت‌های دینی همواره با مشارکت‌های فعالانه خود در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی، نقش موثری را در تقویت همبستگی و وحدت ملی ایفا کرده‌اند.
اقلیت‌های دینی نقش موثری در تقویت همبستگی و وحدت ملی ایفا کرده‌اند

 

به گزارش هداپزس به نقل از ایرنا و پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، سید اسماعیل موسوی اظهار داشت: با عنایت به اصول ۱۳، ۶۴ و ۶۷ قانون اساسی، اقلیت های دینی رسمی کشور که شامل یهودیان، مسیحیان و زرتشتیان هستند، حق شرکت آزادانه در انتخابات را داشته و می توانند به نمایندگان خود رای دهند.
موسوی ادامه داد: از ۲۹۰ نفر نماینده مجلس شورای اسلامی، ۵ نماینده مربوط به اقلیت های دینی هستند که حوزه های انتخابیه و اختصاص تعداد نماینده آنان، متناسب با تعداد جمعیت آن ها در کشور است که بر همین اساس زرتشتیان و کلیمیان هر کدام یک نماینده، مسیحیان آشوری و کلدانی یک نماینده و مسیحیان ارامنه شمال و جنوب کشور هر کدام یک نماینده در مجلس شورای اسلامی خواهند داشت.
وی افزود: طبق قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ثبت نام از داوطلبان اقلیت های دینی همزمان با دیگر داوطلبان انجام خواهد شد و شرایط ثبت نام برای آنان نیز همانند سایر داوطلبان مسلمان است و صرفا به جای التزام عملی به اسلام بایستی در دین خود ثابت عقیده باشند.
دبیر ستاد انتخابات کشور اظهار داشت: انتخابات اقلیت های دینی زرتشتی، کلیمی، آشوری و کلدانی و ارامنه شمال کشور به مرکزیت حوزه انتخابیه تهران، و ارامنه جنوب کشور به مرکزیت حوزه انتخابیه اصفهان توسط فرمانداران و بخشدارانی که اقلیت های مزبور در آن جا سکونت دارند انجام خواهد شد؛ از این رو معتمدین هیات های اجرایی نیز که برگزارکنندگان اصلی انتخابات در شهرستان ها هستند، از بین خود این عزیزان انتخاب شده و همه تصمیمات اجرایی انتخابات با محوریت آنان اتخاذ می شود.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور در پایان با اشاره به نقش اقلیت های دینی در تقویت و استحکام کشور گفت: وجود اقلیت های دینی و مشارکت های فعال آن ها در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی، نقش موثری را در تقویت همبستگی و وحدت ملی داشته و موجبات توسعه و آبادانی هر چه بهتر کشور را فراهم می آورد که امیدواریم پیروان این ادیان هم چون ادوار گذشته با حضور پر شور و مشارکت فعالانه خود، برگ زرین دیگری را نظیر حضور فداکارانه ایشان در دفاع مقدس برای ایران سرافراز رقم بزنند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.