عضو حزب کارگزاران سازندگی:

افشاگری محسن هاشمی از پشت پرده سکوت فعلی احزاب

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 32708
 | 
تاریخ انتشار: 27 آذر 1400 - 10:44
عضو حزب کارگزاران سازندگی عنوان کرد: احزاب ما از مهره سوزی می ترسند در نتیجه در زمان انتخابات بروز و ظهور می کنند در مجموع سکوت فعلی حزب ها به دلیل تلاش برای رصد اوضاع و شرایط است.
افشاگری محسن هاشمی از پشت پرده سکوت فعلی احزاب

محسن هاشمی رفسنجانی عضو حزب کارگزاران سازندگی، در رابطه با رشد قارچی احزاب طی سالهای گذشته و حضور فصلی آنها در عرصه سیاست، عنوان کرد: همانطور که می دانید در نظام جمهوری اسلامی احزاب نتوانستند جایگاه خود را پیدا کنند و اصولاً یکی از ملزومات جمهوری و دموکراسی حضور احزاب قوی در کشور است ولی با ساختار کنونی نظام جمهوری اسلامی ، به دلایل مختلفی امکان داشتن حزب قوی تا امروز وجود نداشته است و این خود باعث شده که تعدادی حزب کوچک شکل بگیرد و حاکمیت و دولت ها و نظام از اینکه به سمت داشتن احزاب قوی برویم حمایت لازم نکردند.

وی افزود: نکته این است که احزاب به تنهایی نمی توانند در فضای سیاسی کشور اثر گذار باشند و برای این که اثر گذار بشوند مجبور می شوند تا جبهه تشکیل دهند لذا برای اینکه بتوانند جبهه را تشکیل دهند ، باید جبهه برای هدف خاصی شکل بگیرد و دوباره جبهه نمیتواند از نظر قانونی ادامه کار دهد.

هاشمی رفسنجانی ادامه داد: مثلا می توانند به وزارت کشور بروند و جبهه را با نام مشخصی که متشکل از تعدادی حزب است معرفی کنند و بعد بر اساس همان هدفی که تعیین شده است که عمدتاً انتخاباتی است، در انتخابات شرکت کنند و این خود به خود باعث میشود که احزاب فقط در زمان انتخابات بروز پیدا کنند.

وی تاکید کرد: اما فارغ از اینکه دولت ها چه رویکردی دارند؛ اتفاقاتی که افتاده است این است که خوشبختانه باید گفت نظام جمهوری اسلامی متکی به انتخابات است یعنی ما در گذشته که هر سال یک انتخابات در کشور داشتیم و گاهی دو انتخابات؛و میتوان گفت هر سال این انتخابات تشکیل میشد و احزاب فعالیت میکردند و در نتیجه نمیتوان گفت که احزاب یک سال فعال هستند و چهار سال فعال نیستند زیرا چندی پیش انتخابات ریاست جمهوری را داشتیم و خود به خود دو سال دیگر یعنی ۱۴۰۲ انتخاب مجلس را خواهیم داشت.

عضو حزب کارگزاران تصریح کرد: احزاب از الآن مشغول هستند و باید منتظر باشند که فعالیتشان را تنظیم کنند تا بتوانند در انتخابات بعدی شرکت کنند. برای حضور سیاسی احزاب در قدرت در کشور راهی جز انتخابات نیست و باید تلاش و فعالیت کنند و از طریق انتخابات نیروهای موثر خود را وارد بخشهای مختلف اجرایی کشور کنند تا نظرات خود را اعمال کنند و در نتیجه انتخابات راه مناسبی است که خوشبختانه نظام آن را در اختیار مردم و احزاب قرار داده است.

وی در رابطه با افول احزاب اصلاح طلب پس از دولت روحانی گفت: این طبیعی است که هر حزب یا جبهه ای سعی میکند نظرات حزبی و جبهه ای را به قوه مجریه حاکم کند و همیشه وقتی قوه مجریه اشتباهاتی هم دارد در نتیجه باعث تضعیف جبهه ای میشود که از آن دفاع کرده است اما همین اتفاق در دوران آقای احمدی نژاد هم افتاد.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به دستور کار احزاب برای سالهای پیش رو اذعان داشت: احزاب باید رصد کنند و ببینند مجلس فعلی در چه حال است چون ما درسه نقطه می توانیم ورود کنیم؛ مجلس و شورای شهر و ریاست جمهوری در نتیجه احزاب باید صبر کنند و فضارا با تحلیل رصد کنند، احزاب ما نمی توانند فی البداهه ورود پیدا کنند و باید به دقت فعالیت های مجلس را و دولت و شورای شهر را ببینند تا متوجه شوند که آیا اینها در مسیری که مورد نظر احزاب است و جهان بینی آن جبهه را پوشش می دهد و در آن مسیر حرکت می کنند یا خیر؟! اگر از مسیری که احزاب قبول دارند منحرف شدند مساله فرق می کند و در نتیجه باید تمام زوایا را مد نظر قرار داده و با طرح انتقادهایشان نظر جامعه را به سمت خود جلب کنند و در طول چند سالی که در قدرت هستند جلب نظر کنند تا بتوانند در انتخابات بعدی خود را در معرض رای مردم قرار دهند.

وی تاکید کرد: شورای شهر تازه فعالیت خود را شروع کرده و ریاست جمهوری هم چند ماهی شروع کرده است در نتیجه الان همه احزاب مجموعا در حال رصد فعالیتهای دولت و شهرداری ها هستند و در تمام فعالیت های احزاب و نیروهای آنها، برنامه ها رصد می شود.

هاشمی رفسنجانی در پایان گفت: احزاب ما از مهره سوزی می ترسند در نتیجه در زمان انتخابات بروز و ظهور می کنند در مجموع سکوت فعلی حزب ها به دلیل تلاش برای رصد اوضاع و شرایط است./  برنا

بیشتربخوانید:

انتقاد محسن هاشمی از رد بودجه در مجلس و اختلافات مسئولان

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.