دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی:

اعتراضات اخیر اصفهان ریشه اقتصادی دارد

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 32554
 | 
تاریخ انتشار: 09 آذر 1400 - 11:11
حسین مرعشی گفت: موضوع مذاکرات هسته‌ای تبدیل به مسئله‌ای فرادولتی شده و کسانی که به وین سفر می‌کنند نیز در جایگاهی نیستند که نظرات سیاسی خود را بر روند مذاکرات تحمیل کنند. قطعاً در مذاکرات پیش‌رو نیز تیم مذاکره‌کننده سیاست‌های دیکته‌شده را دنبال خواهد کرد.
اعتراضات اخیر اصفهان ریشه اقتصادی دارد

حسین مرعشی، در پیش‌بینی از روند احتمالی مذاکرات هسته‌ای در وین، اظهار داشت: امروز کشور در شرایطی قرار گرفته که باید بین دو امر مهم که عبارتند از؛ پیشبرد اهداف کشور در دانش هسته‌ای و دیگری احیای اقتصاد ایران، دست به انتخاب بزند.

وی تأکید کرد: پیشبرد برنامه هسته‌ای از نظر تأثیرگذاری بر «امنیت» و حتی «اقتصاد» تنها یک درصد از مسائل امروز ایران را به خود معطوف می‌کند و در نقطه مقابل ۹۹ درصد از مسائل حول محور اقتصاد می‌چرخد.
اعتراضات اخیر اصفهان ریشه اقتصادی دارد

مرعشی با طرح این پرسش که باید دید اولویت حاکمیت بین دو مسئله مذکور چیست، بیان داشت: بنده معتقدم اولویت امروز جامعه ایران؛ احیای اقتصاد است. به نظر می‌رسد که اگر توجه لازم به امورات مربوط به اقتصاد نشود، کشور با چالش‌های جدی مواجه خواهد شد؛ چالش‌هایی که نمونه‌های آن را امروز در اصفهان شاهد هستیم.

این عضو شاخص حزب کارگزاران سازندگی اضافه کرد: اگر امروز مردم به دلیل تنش آبی موجود معترض می‌شوند، بخشی از دلایل این اعتراض را در حل نشدن مسائل اقتصادی که بر مدیریت کشور نیز تأثیر گذاشته، می‌توان یافت.
مذاکرات هسته ای تبدیل به بحران شده است

مرعشی تصریح کرد: متأسفانه عنصری به نام زمان در بحران‌های پیش‌آمده هرگز مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

این سیاستمدار اصلاح‌طلب با انتقاد از طولانی شدن روند مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت: نزدیک به دو دهه است که موضوع مذاکرات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران تبدیل به یک بحران شده؛ سال‌هایی که تحت‌ِتأثیر آن، اقتصاد ایران زمین‌گیر شد.

وی تأکید کرد: بسیاری از پروژه‌های توسعه صنعتی به دلیل بحران موجود بر زمین مانده‌اند که نتیجه آن را می‌توان در زندگی مردم و وضعیت فعلی کشور به طور کامل مشاهده کرد. حتی بحران فعلی در این سال‌ها منجر به این شد که بخشی از جامعه نخبگانی نیز کشور را ترک کنند.
غرب دروغگو است اما قدرت در اختیار آنها است

مرعشی با تأکید بر این نکته که طرف مقابل ایران (غرب) برخورد دوگانه‌ای با موضوع برنامه هسته‌ای کشورمان دارد، بیان داشت: همه می‌دانیم که غرب دروغگو است، اما باید بپذیریم که قدرت نیز در اختیار آنها است.
مذاکرات باید از نقطه‌ای که متوقف شده ادامه یابد

وی گفت: اگر اولویت حاکمیت احیای اقتصاد کشور باشد، قطعاً مصلحت بر این است که مذاکرات از همان نقطه‌ای که در دولت آقای روحانی متوقف شد، دوباره آغاز شود و مسائل مربوطه به‌سرعت حل‌وفصل شود.
توسعه هسته‌ای مهم‌تر است یا اقتصاد؟

این عضو شاخص حزب کارگزاران سازندگی ادامه داد: ازسوی‌دیگر اگر حاکمیت بنای خود را بر توسعه دانش هسته‌ای خود گذاشته باشد، باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا از وقفه پیش‌آمده برای پیشرفت برنامه خود استفاده کند و حتی از تأخیر پیش‌آمده استقبال نیز کند.

مرعشی در پاسخ به این پرسش که کدام‌یک از دو مسیر بالا امروز در اولویت حاکمیت قرار دارد، اظهار داشت: بنده فکر می‌کنم توسعه دانش هسته‌ای مسئله‌ای مهم‌تر از اقتصاد برای بخش حاکمیتی کشور است.
مذاکره‌کنندگان دستورات دیکته‌شده را اجرا خواهند کرد

این سیاستمدار اصلاح‌طلب در ادامه و در خصوص احتمال تأثیرگذاری نگاه مذاکره‌کنندگان جدید به برجام بر روند جلسات وین در آذر ماه گفت: موضوع مذاکرات هسته‌ای تبدیل به مسئله‌ای فرادولتی شده و کسانی که به وین سفر می‌کنند نیز در جایگاهی نیستند که نظرات سیاسی خود را بر روند مذاکرات تحمیل کنند. قطعاً در مذاکرات پیش‌رو نیز تیم مذاکره‌کننده سیاست‌های دیکته‌شده را دنبال خواهد کرد.

مرعشی در پایان و در مواجهه به پرسشی درباره نتیجه احتمالی مذاکرات پیش‌رو در وین، اظهار داشت: به نتیجه مذاکرات در ۸ آذر خوش‌بین نیستم./ قرن نو

بیشتربخوانید:

حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی شد

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.