یکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان:

اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چه نقشه‌ راهی برای انتخابات ریاست جمهوری دارند؟

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 24225
 | 
تاریخ انتشار: 29 مهر 1399 - 14:01
هدا پرس:صحبت از صحنه ای پرشکوه است؛ صحنه‌ای به نام انتخابات.
اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چه نقشه‌ راهی برای انتخابات ریاست جمهوری دارند؟

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان، اصولگرا و اصلاح‌طلب نمی‌شناسد، هر وقت صحبت از آن می‌شود هر فردی در هر منصب سیاسی که قرار دارد فکرش مشغول می‌شود و به صورت ناخواسته قصد محک زدن خود را می‌کند؛ البته زمان‌بندی مشخصی دارد، این محک زدن‌ها و حدس و گمان‌ها هر ۴ سال یکبار سراغ آقایان مسئول را می‌گیرد و به اینکه متعلق به کدام جناحی هم هستند، کاری ندارد.

در همان ابتدا، جناح‌های گوناگون سعی می‌کنند با فراهم کردن برنامه‌ای مدون و البته نقشه راهی اصولی مدال پیروزی را از آن خود کنند و در طول مسیری که برای خود رقم زده‌اند، چاشنی‌های متفاوتی هم مطرح کنند تا نظرات مردم جامعه را جلب کنند و با کارنامه‌ای از وعده‌های خوش آب و رنگ وارد شوند، آری صحبت از صحنه ای پرشکوه است؛ صحنه‌ای به نام انتخابات!

اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چه نقشه‌ راهی دارند؟

نبرد انتخاباتی  تنها با هدف پیروزی!

هر ۴ سال یکبار، چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌شوند، آماده نبردی تن به تن که رقیب‌هایشان از جنس سیاست است، رفقایی دیرینه که حالا تنها هدفشان تنها یک چیز است؛ پیروزی و پیروزی و پیروزی!

در همین راستا شعار‌هایی هم علیه همدیگر سر می‌دهند و فکر‌ها و تصورات خود را از ذهنشان، روانه جامعه می‌کنند و تا حدودی هم به نظر می‌آید که  آینده این وعده‌ها و شعار‌ها برایشان اهمیت خاصی ندارد، البته این موضوع را تجربه چندین ساله حضورشان در انتخابات ثابت کرده است؛ حالا حدود ۸ ماه به آغاز رقابت‌های انتخاباتی میان جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب باقی مانده و به نظر می‌رسد که نقشه‌های آن‌ها اینبار در سکوتی مبهم به سر می‌برد، سکوتی که رسانه‌ها در پی شکستن آن هستند.

گزینه‌هایی برای آینده مطرح است

البته گزینه‌هایی هم از این جناح‌ها مطرح می‌شود، از اسحاق جهانگیری که در صدر تیم اصلاح‌طلبان قرار دارد تا پرویز فتاح اصولگرایی که این‌روزها سخت مشغول کنکاش در کار مسئولان و اعلام آن در رسانه‌ملی است.

اما نظرات متفاوتی از حضور این افراد با جناح‌بندی‌های متفاوت در عرصه انتخابات وجود دارد، حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی معتقد است که « معمولا روال این است که جریانی که پیروز انتخابات مجلس می شود، می تواند پیروز انتخابات ریاست جمهوری هم بشود بنابراین من به پیروزی اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری خوش‌بین هستم».

در ادامه سید محمود میرلوحی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، می‌گوید که « برخی فکر می‌کنند چون مجلس در اختیار اصولگرایان است در نتیجه ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را نیز پشت قباله اصولگراها نوشته‌اند، در حالی که اینگونه نیست».

کارشناسان متعددی ممکن است در رابطه با این موضوع و گمانه‌زنی‌ها اظهار نظر کنند و جامعه را تحت تاثیر صحبت‌های خودشان قرار دهند اما مسئله مهم این است که این اظهارات تا چه اندازه درست و یا نادرست هستند، حالا باید صبر کنیم و ببینیم چه شاخ و برگ‌هایی نصیب نظرات شخصی افراد می‌شوند، شاخ‌وبرگ‌هایی که گاهی درست از آب در می‌آیند.

اصولگرایان و اصلاح‌طلبان چه نقشه‌ راهی دارند؟

دروغ‌های انتخاباتی در قالب شعار و وعده

اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در حالی قصد وارد شدن به میدان ریاست جمهوری را دارند که وضعیت جامعه خصوصا اقتصاد و معیشت مردم دچار لطمه‌های بسیار شدیدی شده به طوری که بسیاری از افراد حتی انگیزه خود را برای ادامه حیات از دست داده‌اند.

یه همین علت، مردم جامعه دیگر شرایط روحی ۸ سال قبل یا سال‌های قبل‌تر آن را ندارند و بهتر است که نامزد‌های این دوره از انتخابات با رویکردی جدید و نگاهی متفاوت، سعی در جذب افراد برای اخذ رای داشته باشند، زیرا در صورت ادامه دادن شیوه‌های قبلی، دیگر مردم حتی رغبتی برای حضور در پای صندوق‌های رای را نخواهند داشت.

در این راستا، جعفر راستی نماینده شبستر در مجلس معتقد است که « ابراز شعارهای عملیاتی و برنامه‌ریزی شده در زمینه اقتصاد و معیشت، شانس موفقیت بیشتری برای پیروزی خواهد داشت».

حمیدرضا ترقی عضو شورا مرکزی حزب موتلفه اسلامی هم  در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان بیان کرد که « بر اساس پایش اجتماعی مردم در حال حاضر نارضایتی جدی از اصلاح طلبان دارند و این نارضایتی باعث شده که گرایشی به اصلاح طلبان در ریاست جمهوری نداشته باشند.

او معتقد است که نقشه راه اصولگرایان و اصلاح طلبان باید با جهت گیری اقتصادی و جهش تولید باشد و همچنین رونق کسب و کار جدی گرفته شود و مردم آن را حس کنند.

این شعارها و وعده‌های در ظاهر زیبا، ارتباطی به نوع جناح ندارد و ممکن است که اصلاح‌طلب و اصولگرا درگیر آن شوند اما تنها دستیابی به مدال پیروزی در انتخابات برای هیچ فردی فایده نداشته و نخواهد داشت، زیرا دغدغه اصلی مردم و جامعه دقیقا پس از برگزاری انتخابات آغاز خواهد شد، دغدغه‌ای که اگر رفع نشود و یا حتی به دروغ مطرح شود؛ اثرات جبران‌نشدنی به دنبال خود خواهد داشت.

یک کلمه، حرف حساب

در حال حاضر خبری قطعی و شفاف از برنامه‌ها و حتی شعار‌های نامزد‌های این فصل از انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد و کماکان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان بی سر و صدا مشغول کار خود هستند، اما به صلاح خود و جامعه است که وقتشان را بر سر مسائل مهم جامعه بگذارند و با تلف کردن زمان، شعار‌های غیرقابل باور و غیرقابل تحقق را در مسیر خودشان قرار ندهند.

 

ساعت روز شمار انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شروع به کار کرده و هر لحظه دچار چالش‌های متفاوتی می‌شود، چالش‌هایی که اگر غفلتی درگیر آن شود ممکن است مردم جامعه را از باورهایشان منحرف کند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.