جلال خوشچهره:

اصلی‌ترین موانع دولت ابراهیم رئیسی چیست؟

چاپ خبر
 | 
شناسه خبر: 30936
 | 
تاریخ انتشار: 06 مرداد 1400 - 11:14
یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: رئیس دولت سیزدهم با مجموعه‌ای از مشکلات تشدید شده در بخش‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اعم از تحریم‌ها، کرونا، اشتغال، مسکن، فقدان سرمایه … و بحران بی‌اعتمادی عمومی دست به گریبان خواهد بود.
اصلی‌ترین موانع دولت ابراهیم رئیسی چیست؟

به گزارش هداپرس به نقل از ایمنا، جلال خوشچهره در خصوص موانع دولت سیزدهم اظهار کرد: دولت دوازدهم با هر کارنامه‌ای بزودی جای خود را به دولت سیزدهم می‌سپارد. این در حالی است که مطالبات مردم از نظام سیاسی افزایش یافته و پاسخ فوری به آنها با وعده و یا آنچه به درستی گفتار درمانی تعبیر شده‌، دیگر کار ساز نیست. بی‌اعتمادی عمومی و نبود ایده قدرتمند و راه‌گشا برای برون‌رفت از مشکلات خرد و کلان، اصلی‌ترین موانع دولت ابراهیم رئیسی است.

وی افزود: دولت حسن روحانی با ایده برجام و اعلام رویکرد تعامل سازنده در سیاست خارجی به عنوان چاره عادی سازی اوضاع در کشور، توانست فرصتی هشت ساله را برای خود محیا کند، اما سرخوردگی‌های ناشی از ناکامی در دستیابی به امتیازهای وعده داده شده در پی ایجاد بن بست برجام و تشدید مشکلاتی که تا امنیت سفره‌های مردم دامن گسترده، بار دیگر بی اعتمادی‌های عمومی را به نقطه صفر بازگردانده است.

مطالبات مردم از نظام سیاسی افزایش یافته

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: مردم در هشت سال گذشته، شاهد رقابت و نزاع میان دو رویکرد تأثیر گذار بر اوضاع کشور بوده‌اند؛ رویکردی که به بازگشت به توافق‌های بین‌المللی، عادی سازی روابط خارجی و ایجاد تمهیدات لازم در این بستر برای برون رفت از مشکلات ناشی از تحریم‌های شکننده باور داشته است.

خوشچهره تاکید کرد: مخالفان رویکرد تعاملی به رغم ادعای هم‌سویی با رئیس دولت سیزدهم، همچنان فاقد ایده قدرتمند و کارآمد برای جایگزین شدن سیاست دولت حسن روحانی هستند. همین مهم است که سطح مطالبه خواهی مردم را بالا برده است. در نگاه مردم، طی بیش از چهار دهه گذشته، فرصت‌های لازم به دولتمردان از هر طیف و گرایش داده شد تا ابتکارها و برنامه‌های خود را به اجرا گذارند. این مدت، فرصت‌هایی بود که سرمایه آن از ذخیره اعتبار نظام سیاسی هزینه شده است.

وی تصریح کرد: ابراهیم رئیسی برای بازگشت اعتماد عمومی، دشواری‌های بسیاری را پیش رو دارد؛ به ویژه که با کاهش منابع لازم برای برون رفت از مشکلات روبه‌رو خواهد بود و از سوی دیگر، زمان و فرصت برای وی کوتاه‌تر از دولت‌های پیشین است.

رئیسی باید به انتخاب‌های سخت با پرهیز کردن از طمع کاری طیف‌های سیاسی سهم‌خواه عمل کند.

برچسب ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.